Facebook Pixel
IT

Цей день в історії: 26 липня виповнилось 35 років першому суду за кібератаку

Цей день в історії: 26 липня 1989 року почався перший в історії суд за комп’ютерне шахрайство та кібератаку

Цей день в історії: 26 липня 1989 року почався перший в історії суд за комп’ютерне шахрайство та кібератаку

26 липня у світі відзначають День системного адміністратора, День дядька та тітки, День есперанто, в Бразилії та Португалії – День дідусів та бабусь, на Кубі – День національного повстання, на Барбадосі – День визволення, на Мальдівах та в Ліберії – День незалежності, а в Україні – День парашутиста.

The Page нагадує, які історичні події відбулися 26 липня в Україні та світі.

У 1529 році Франсіско Пісарро Гонзалес, жорстокий іспанський конкістадор, здійснив третю – вдалу – експедицію до Перу та був призначений губернатором нової колонії іспанської корони. За три роки він захопив імператора інків Атауальпу. Заради звільнення той погодився наповнити цілу кімнату золотом – але Пісарро не виконав обіцянки та згодом стратив імператора.

У 1611-му військо шведів, очолюване Якобом Делаґарді, увійшло до Новгорода. Міські бояри домовилися зі шведами, що підтримають кандидатуру сина шведського короля на царський престол у Московському царстві. Натомість новгородські землі отримували можливість вийти із підпорядкування Московії.

У 1708-му неподалік Білої Церкви за зраду на користь Петра I за наказом гетьмана Івана Мазепи був страчений полковник Василь Кочубей. Проте у поемі Пушкіна «Полтава» зрадником був призначений саме Мазепа.

Першу депортацію з Криму росіяни провели майже 250 років тому

У 1778 році почалося перше виселення з Криму християн. До кінця листопада того ж року понад 31 тис. кримських греків та вірмен за наказом Катерини II були виселені з півострова. Спочатку до Катеринослава, а згодом до нових поселень у Приазов’ї – Маріуполя та Нахічевані-на-Дону. Формально причиною для депортації стало прохання митрополита Кримського Ігнатія про підданство кримських християн російським. В реальності мотивом стало бажання росіян колонізувати безлюдне Приазов’я та полегшити анексію Кримського півострова, позбавивши кримського хана підтримки лояльного християнського населення.

Як росія проводила першу депортацію населення Криму у 1778 році

Як росія проводила першу депортацію населення Криму у 1778 році

У 1887-му у Варшаві вийшов друком перший підручник міжнародної мови есперанто "Unua Libro" – «Міжнародна мова». 26 липня стало Днем есперанто.

Обкладинка першого підручника есперанто. Фото: Wikimedia

Обкладинка першого підручника есперанто. Фото: Wikimedia

95 років тому, 26 липня 1929 року, на екрани в СРСР вийшов фільм Олександра Довженка «Арсенал» про події 1919 року в Києві.

Фільм Олександра Довженка «Арсенал» про події 1919 року в Києві — відео

У 1945-му на заводі «Азовсталь» в Маріуполі було завершено відновлення першої домни, яку разом з іншим устаткуванням зруйнували німці у 1943 році.

У 1948-му Велика Британія та США підписали умови реалізації так званого «плана Маршалла» – плану допомоги країнам Європи.

35 років тому почався суд за першу в історії кібератаку

У 1989 році федеральне журі США почало процес проти 24-річного студента Корнельського університету Роберта Т. Морріса-молодшого за звинуваченням у розповсюдженні комп’ютерного хробака Морріса.

Роберт Морріс у суді заявив, що створив хробака, щоб «продемонструвати неадекватність поточних заходів безпеки в комп’ютерних мережах шляхом використання дефектів безпеки, які [він] виявив».

Він став першою особою, яку було притягнуто до відповідальності за Законом про комп’ютерне шахрайство та зловживання 1986 року. Його засудили до 3 років умовно, 400 годин громадських робіт і штрафу у $10 050.

Умовний термін не завадив йому завершити дисертацію доктора філософії в Гарварді та продовжити наукову роботу. Морріс встиг у партнерстві з Полом Гремом заснувати софтверну компанію Viaweb – і продати її за $49 млн гіганту Yahoo.

Одразу після відбування умовного покарання Морріс став асистентом-професором у Массачусетському технологічному інституті. Він продовжив займатись архітектурою комп’ютерних мереж та створив мову програмування Arc. Грем назвав на його честь мову програмування, яка генерує веб-сторінки онлайн-магазинів, – RTML (Robert T. Morris Language). У 2019-му Морріс став членом Національної інженерної академії США.

У 2016 році Гілларі Клінтон стала першою жінкою-кандидатом у президенти США.

Подякувати 🎉