Facebook Pixel

Цей день в історії: 24 грудня – 400 років першому союзу українців і кримських татар

24 грудня в Лівії відзначають День незалежності, в Індії – День захисту прав споживача, в Україні – День працівників архівних установ. Інуїти святкують Quviasukvik, тобто Новий рік, а християнські країни готують Святвечір, або надвечір'я Різдва у різних варіаціях: у Литві – Kūčios, у Польщі – Wigilia, в Ісландії – Aðfangadagur, в Данії, Швеції і Норвегії – Juleaften (на честь Йоля), а в Іспанії і Латинській Америці – Nochebuena.

The Page нагадує, які історичні події відбулися 24 грудня в Україні та світі.

На святвечір 1144 року, 880 років тому, Едеcсу, столицю однойменного графства хрестоносців у Верхній Месопотамії, захопили арабські війська Мосула та Алеппо. Падіння Едесси спровокувало Другий хрестовий похід. Проте хрестоносці вже не намагалися повернути Едессу, вважаючи, що стратегічно важливіше взяти Дамаск. Другий похід провалився, і Едесса була втрачена для християн, а графство проіснувало менше за пів століття.

У 1518-му польський король Сигізмунд І дозволив князю Василю Сангушку утворити з села Ковле на Волині місто і надав йому магдебурзьке право. Цей день вважається першою офіційною згадкою і датою заснування Ковеля.

400 років тому Військо Запорозьке уклало першу міжнародну угоду – з Кримським ханством

Рівно 400 років тому, 24 грудня 1624 року, на дніпровському острові Карайтебен гетьман Михайло Дорошенко уклав міждержавний договір про взаємодопомогу між Військом Запорозьким та Кримським ханством. У цій угоді Запорожжя вперше взяло участь як суб’єкт міжнародних відносин.

Козаки на чолі з Дорошенком за рік до того допомогли кримському хану Мехмеду Ґераю ІІІ і його брату калга-султану Шагіну Ґераю перемогти у династичній усобиці і тричі ходили на Стамбул (Царгород). Шагін Ґерай, за історичними свідоцтвами, «вирізнявся рішучістю, послідовністю і прихильним ставленням до запорожців».

Напередодні підписання угоди він прибув на Січ з повними возами горілки, вин, всіляких ласощів і коштовностей. Переговори на Січі були дуже успішними, і в Стамбул одразу донесли, що калга-султан остаточно «покозачився». Є версія, що завдяки союзу з запорожцями Шагін Ґерай планував позбавити Крим васальної залежності від Османської імперії.

Сторони угоди зобов’язалися не нападати одна на одну і надавати військову допомогу у разі збройного нападу на одного з учасників договору.

Вочевидь, Мехмед Ґерай III набагато менше поважав домовленості. Коли наступної осені гетьман Марко Жмайло-Кульчицький підняв козацьке повстання проти польських коронних військ, хан не надав союзникам допомогу. Він скористався тим, що на договорі з запорожцями стояв підпис не його, а братів – «лише» калга-султана.

За чотири роки по тому, у 1628 році, коли Дорошенко вдруге став гетьманом, Шагін Ґерай поновив союз із запорожцями. Тоді козаки знов допомогли йому у боях проти польських сил. Але у битві на річці Альма при захисті Бахчисараю козаки і кримці зазнали значних втрат, а гетьман Михайло Дорошенко загинув.

Картина Йозефа Брандта «Битва під Хотином»

Картина Йозефа Брандта «Битва під Хотином»

У 1777-му Джеймс Кук відкрив у Тихому океані острів, який дуже неочікувано назвав островом Різдва. Місцеві мікронезійці вимовляють англійську назву Christmas (Крісмас) як Кірітіматі.

У 1818-му в церкві Ніколаускірхе в селі Оберндорф, Австрія, вперше виконали різдвяну пісню Stille Nacht – «Тиха ніч».

«Тиха ніч» у фільмі Love Actually – відео

У 1903 році у Великій Британії був виданий перший реєстраційний номер для авто. Табличку з номером A1 отримав герцог Рассел, брат філософа Бертрана Рассела.

У 1906-му канадський інженер-електрик Реджинальд Фессенден створив першу радіопередачу, яка складалася з віршів, соло на скрипці та промови.

Радіопередавач Фессендена, 1906 рік

Радіопередавач Фессендена, 1906 рік

110 років тому, на Різдво 1914 року, відбулося Різдвяне перемир'я у Першій світовій. Німецькі та англійські солдати виходили з окопів, щоб обмінятися традиційними різдвяними привітаннями. Подекуди чоловіки з обох сторін сходилися на нейтральній смузі у Святвечір та Різдво поспілкуватися та обмінятися харчами і сувенірами. Відбувалися також спільні поховання загиблих та обмін полоненими; на деяких зустрічах разом колядували. Солдати грали між собою у футбол.

У 1917-му російські більшовики у Харкові відкрили так званий Всеукраїнський з'їзд рад з 206 делегатів. Наступного дня вони проголосили Українську Народну Республіку Рад – на противагу УНР зі столицею в Києві.

У 1951 році Лівія отримала незалежність. Королем країни став 60-річний Ідріс I. Він залучив у Лівію американські і британські нафтові капитали і відмовився ставити свій портрет на паперових грошах. Водночас Лівія захлинулась у корупційних скандалах. У 1969 році короля скинули військові на чолі з полковником Муаммаром Каддафі.

У 1958-му в СРСР запровадили обов'язкову 8-річну освіту.

45 років тому, у ніч з 24 на 25 грудня 1979 року, СРСР ввів окупаційні війська в Афганістан. Президента Хафізуллу Аміна вбили спецпризначенці під час штурму президентського палацу, а країну на понад дев’ять років поглинула війна, в якій, за різними оцінками, загинули від 7,4% до 22,2% з 13,5 млн населення Афганістану і понад 15 тисяч радянських військових.

Сьогодні виповнилося 63 роки Ільхаму Алієву, спадковому президенту Азербайджану.

Сьогодні також виповнюється 87 років з дня народження В'ячеслава Чорновола, українського політика, громадського діяча, одного з лідерів руху за незалежність України.

Подякувати 🎉