20 січня в Україні відзначають День пам'яті захисників Донецького аеропорту, в Азербайджані – День всенародної скорботи, в Латвії – День пам'яті захисників барикад 1991 року, в Іспанії – Тамборрада, в Малі і Лаосі – День армії. США готується до інавгурації президента.
нагадує, які історичні події відбулися 20 січня в Україні та світі.
У 1265 році Симон де Монфор вперше зібрав Палату громад Англійського парламенту. Це був перший парламент, до якого входили не лише лорди, а й представники великих міст. Засідання відбулось у Вестмінстерському палаці.

У 1320 році у Вавельському соборі в Кракові був уперше коронований польський король Владислав I Локетек, який об'єднав державу для боротьби з Тевтонським орденом.
У 1401-му в Барселоні відкрився Taula de canvi («Таблиця змін» у перекладі з каталанської) – перший відомий в історії державний банк Європи.
У 1661 році польський король Ян II Казимир надав єзуїтській колегії у Львові «гідність академії і титул університету». Сьогодні це Львівський національний університет ім. Франка.
У 1788-му в Ботанічну затоку Тасманового моря поблизу сучасного Сіднею прибула третя і головна частина Першого британського флоту. Таким чином розпочалася британська колонізація Австралії. Флотський офіцер Артур Філіп, що став першим губернатором нової колонії, подивився на бухту і вирішив, що це найкраще місце для будівництва.
110 років тому, 20 січня 1915 року, почалася Зимова битва в Карпатах на Східному фронті Першої світової війни.
У 1921-му Великі національні збори в Туреччині ухвалили першу конституцію держави, що запровадила принцип національного суверенітету.
У 1942 році на Ванзейській конференції керівники Третього Рейху визначили шляхи та засоби «остаточного розв'язання єврейського питання», тобто повного знищення євреїв у Європі.
У 1945-му у Вашингтоні приніс президентську присягу Франклін Делано Рузвельт. Це був його четвертий президентський термін, який тривав до смерті президента у квітні.
У 1946-му була заснована Центральна розвідувальна група, яка згодом стала ЦРУ.
Як радянські танки намагались розчавити опозицію в Баку 35 років тому
35 років тому, у ніч проти 20 січня 1990 року, за вказівкою президента СРСР Михайла Горбачова підрозділи радянської армії із суходолу та з моря напали в Баку на беззбройних опозиціонерів, загинуло понад 150 осіб і поранено 100.
Напередодні прибічники опозиційного Народного фронту Азербайджану, які де факто вже контролювали багато населених пунктів в республіці, заблокували військові казарми, зайняли будівлю телецентру і відключили канал центрального телебачення. Надзвичайна сесія Верховної Ради Нахічеванської АРСР (у складі Азербайджану) прийняла постанову про вихід Нахічеванської АРСР із СРСР та проголошення незалежності.
Більшість бакинців дізналися, що відбувається, лише о 5:30 ранку з оголошення по радіо, коли було вже надто пізно. Вдень під час вуличних боїв між армією і ополченцями Народного фронту загинули містяни. Танки рушили крізь барикади, розчавлюючи легкові автівки (в одній із них загинуло троє вчених), фургони «швидкої». За даними медіа, солдати стріляли у цивільних і добивали поранених, обстріляли автобус з пасажирами на маршруті.
Військові зайняли порт Баку, де на одному з суден був розташований штаб Народного фронту, і «відновили» радянську владу.
21 січня на будівлі ЦК Компартії Азербайджану з'явилися написи: «Геть радянську імперію!», «Геть КПРС!», «Радянська армія – фашистська армія», а на будівлі МВС було збито лозунг «Слава КПРС!». Увечері депутати парламенту Азербайджану визнали введення військ до Баку неправомірним. 25 січня морський десант захопив усі судна, які блокували порт.
Проте «Чорний січень» фактично став кінцем радянської влади в Азербайджані.

Радянські танки в Баку, 20 січня 1990 року. Фото: Вікіпедія
20 січня 1991 року в Кримській області УРСР пройшов Всекримський референдум про відновлення Кримської АРСР, результати якого визнала Україна. Після окупації у 2014 році росія прив’язала цей референдум до «псевдореферендуму» 16 березня, який узаконив анексію.
10 років тому, 20 січня 2015 року, в Донецькому аеропорту тривали запеклі бої. Декілька десятків десантників намагалися прийти на допомогу бійцям в аеропорту, проте у густому тумані вони помилилися напрямком і потрапили у пастку чеченських бойовиків. У бою було багато загиблих, 8 потрапили у полон. 21 січня бойовики «днр» підірвали перекриття нового терміналу аеропорту. Під руїнами загинули щонайменше пів сотні українських військових, поранення зазнав Дмитро Ярош, народний депутат і лідер «Правого сектору», з аеропорту евакуювали 22 поранених військових.
Не дочекавшись транспорту, бійці 90 окремого аеромобільного батальйону вирішили відходити з диспетчерської вежі Донецького аеропорту без допомоги. Вони викликали на себе вогонь РСЗВ «Град» і під вогнем з 1 до 3 ночі вибігали з вежі. Останнім приблизно о 5.30 ранку вежу покинув боєць 90 окремого аеромобільного батальйону Андрій Казмірчук з позивним "fly".