Facebook Pixel

Цей день в історії: 20 серпня радянські танки розчавили Празьку весну

20 серпня у світі відзначають Всесвітній день москітів, Всесвітній день лінощів, в Естонії – День відновлення незалежності, в Угорщині – День Святого Іштвана, засновника угорської держави, в Марокко – День революції короля та народу, в Індії – День Акшай Ур’я – відновлюваної енергетики, а також мови маніпурі, в Непалі – День королеви-матері.

The Page нагадує, які історичні події відбулися 20 серпня в Україні та світі.

У 636 році на річці Ярмук у Сирії війська арабів Рашидунського халіфату перемогли армію Візантійської імперії та отримали контроль над Левантом, повністю витіснивши візантійців з Сирії та більш південних регіонів. Ця перемога вважається початком першої великої хвилі мусульманського завоювання світу після смерті Мухаммеда, яка ознаменувала швидке просування ісламу за межі Аравії.

Битва на річці Ярмук почала хвилю ісламського завоювання світу

Битва на річці Ярмук почала хвилю ісламського завоювання світу

У 1083 році католицька церква канонізувала першого короля Угорщини Стефана I (Іштвана) та його сина Емериха (Імре). З того моменту 20 серпня вважається національним святом країни. За життя Іштван зберігав мирні стосунки Угорщини з Священною Римською імперією (Німеччиною), Венецією, Візантією та Київською державою – але встиг повоювати з Польщею та Трансільванією.

У 1619-му голландський корабель доставив до Америки перших 20 африканців, яких продали в рабство мешканцям колонії Джеймстаун.

У 1627 році Памво Беринда, український чернець-мовознавець, випустив перший словник української мови «Лексіконъ славенноросскій і именъ тълкованіє».

У 1858-му Чарльз Дарвін вперше опублікував свою теорію еволюції у журналі Лондонського Ліннеївського товариства.

160 років тому, 20 серпня 1869 року, в японській столиці Кіото відбувся так званий «Інцидент біля імператорських воріт», або Бакумацу, між вояками сьоґунату Едо і опозиційного Тьосю-хану. Попри те, що самураї-нападники майже втричі переважали захисників Кіото у чисельності, захисники вистояли у сутичках. Понад 28 тисяч будинків Кіото вщент згоріли у пожежах, які почались через застосування вогнепальної зброї.

У 1868-му президент США Ендрю Джонсон офіційно оголосив про закінчення громадянської війни між Північчю та Півднем – попри те, що фактично вона завершилася у травні 1865-го перемогою демократичної Півночі.

У 1896 році у Києві освятили кафедральний собор святого Володимира.

У 1925-му був заснований Канівський музей-заповідник «Могила Т. Г. Шевченка», сьогодні – Шевченківський національний заповідник у Каневі.

У 1940 році у Мехіко Рамон Меркадер, іспанський комуніст та агент радянських органів безпеки, напав та смертельно поранив льодорубом Лева Троцького, опального соратника леніна, який жив у Мексиці у вигнанні. Троцький помер наступного дня, а Меркадер отримав за вбивство медаль Героя Радянського Союзу.

20 серпня 1941 року під час відступу Червона армія підірвала ДніпроГЕС. Понад 100 тис. людей загинули.

Кінець Празької весни

У ніч з 20 на 21 серпня 1968 року СРСР разом з країнами Варшавського договору (крім Румунії) вторглися до Чехословаччини для придушення так званої Празької весни. В країну увійшли близько 200 тис. солдатів та 5 тис. танків, а у празькому аеропорту висадився радянський десант з бойовою технікою. Окупанти захопили будівлі ЦК Компартії Чехословаччини, Чехословацького радіо і телебачення.

За сучасними даними, окупанти вбили 108 і поранили понад 500 громадян Чехословаччини, переважно цивільних. Найбільше жертв було у Празі навколо Чеського радіо. Свідки повідомляли про стрільбу радянських солдатів по натовпу пражан на Вацлавській площі 21 серпня. Є дані про загиблих від радянської зброї у містах Ліберці, Брно, Кошиці, Попраді та інших. Радянські танки обстріляли будівлю Національного музею.

Керівників ЧССР заарештували та вивезли до москви. Чехословацька армія не чинила опору.

Лідери Компартії Чехословаччини та надзвичайний з’їзд КПЧ, який відбувся 21 серпня на одному з заводів, засудили введення союзних військ та підтвердили прихильність реформам. Проте це вже не мало значення. 21 серпня представники США, Британії, Франції, Канади, Данії і Парагваю на Раді Безпеки ООН вимагали винести чехословацьке питання на Генасамблею ООН. СРСР та Угорщина були проти, і навіть представник ЧССР заявив, що питання слід зняти з розгляду. Проти окупації виступили чотири соціалістичні країни – Югославія, Румунія, Албанія та Китай – та компартії низки країн Заходу.

У квітні наступного року першим секретарем КПЧ був обраний прорадянський Густав Гусак, а всі реформи в країні були згорнуті.

Війська СРСР перебували в країні до 1991 року.

Цей день в історії: 20 серпня 1968 року радянські танки задавили Празьку весну

Цей день в історії: 20 серпня 1968 року радянські танки задавили Празьку весну

У 1991-му, на другий день путчу ГКЧП, Естонія проголосила свою незалежність від СРСР.

Подякувати 🎉