19 лютого Верховний суд Швеції ухвалив рішення, що Грета Тунберг та сотні інших активістів не зможуть продовжити колективний позов, спрямований на примус держави до активніших дій у боротьбі зі зміною клімату. Про це повідомляє Reuters.
Позов, поданий у 2022 році, ґрунтувався на твердженні, що шведська влада порушує Європейську конвенцію з прав людини, не вживаючи достатніх заходів для стримування кліматичних змін. Однак справа з моменту подання проходила процесуальний перегляд.
Група з 300 позивачів, відома як «Аврора», вимагала, щоб суд зобов'язав уряд посилити заходи для обмеження глобального потепління до 1,5 °C. Проте суддя Верховного суду Йонас Мальмберг пояснив, що суд не має повноважень визначати, які конкретні кроки повинні зробити уряд чи парламент без їхнього власного рішення.

«Суд не може вирішити, що парламент або уряд повинні вжити якихось конкретних заходів, якщо демократичні органи не ухвалять незалежного рішення з цих питань», – сказав суддя Верховного суду Йонас Мальмберг.
Водночас суд не виключив можливості розгляду подібних позовів у майбутньому, якщо вони будуть правильно сформульовані. Європейський суд з прав людини вже заявляв, що певні групи можуть мати право звертатися з кліматичними позовами.
«У своєму рішенні Верховний суд зазначає, що така справа може стосуватися лише питання про те, чи були порушені права осіб, передбачені конвенцією, а не про те, яких конкретних заходів зобов'язана вжити держава», – йдеться у заяві суду.
Група «Аврора» оголосила про намір переглянути подальші юридичні можливості.
«Ми будемо продовжувати відчайдушно намагатися запобігти планетарному колапсу і змусити Швецію виконати свій юридичний обов'язок поважати права людини і припинити поглиблювати планетарну кризу», – заявила координаторка Aurora Іда Едлінг.
Раніше, у 2024 році, Європейський суд з прав людини визнав уряд Швейцарії винним у порушенні прав асоціації жінок похилого віку через недостатню боротьбу зі змінами клімату. Водночас дві інші подібні справи були відхилені, зокрема позов шістьох молодих португальців проти 32 європейських країн. Суд постановив, що позивачі спочатку повинні звернутися до національних судів.

Грета Тунберг на обкладинці журналу Time
Нагадаємо, що у 2019 році журнал Time визнав Грету Тунберг людиною року.