18 листопада у світі відзначають Європейський день захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства, Міжнародний день оккультизму, в Латвії і Марокко – День незалежності, в Хорватії – День пам’яті жертв Вуковара у 1991, на Гаїті – День армії і перемоги, в США – День дивних шкарпеток і День народження Міккі Мауса, а в Україні – День сержанта ЗСУ.
нагадує, які історичні події відбулися 18 листопада в Україні та світі.
У 326 році, на день святих Петра і Павла, папа Сильвестр I у Римі освятив стару будівлю собору Святого Петра, яка була головним храмів католиків до 1505 року, коли її розібрали і почали будівництво нового собору. Рівно через 1300 років, у 1626-му, папа Урбан VIII освятив сучасний собор святого Петра, нині резиденцію всіх Пап Римських. Його будували понад 120 років.
У 1803-му на острові Гаїті завершилася битва при Вертьєрі, остання велика битва Гаїтянської революції. Вона привела до створення Республіки Гаїті – першої «чорної» республіки в Західній півкулі.
У 1883-му американські та канадські залізниці запровадили п’ять стандартних континентальних часових поясів, поклавши край плутанині тисяч місцевих часів – майже кожне місто мало власний час.
У 1903 році США і Панама підписали так звану угоду Хея – Бюно-Варільї, за якою Сполучені Штати отримали виключні права на зону Панамського каналу. Контроль США поширився на п’ять миль по обидва боки маршруту каналу назавжди. Натомість Панама мала отримати від США до $10 млн плюс $250 тис. оренди щороку. Панамський канал залишався об’єктом суперечки між двома державами. У січні 1964-го він навіть призвів до стрілянини: панамські студенти вивісили прапор Панами поруч з американським. Армійські поліцейські США розірвали прапор, а під час придушення заворушень загинули 22 панамці і 4 солдати США. У 1977 році договір Хея – Бюно-Варільї розірвали, а 31 грудня 1999 року США передали Панамі повний контроль над каналом.
У 1918-му неподалік від станції Мотовилівка на Київщині дивізія Січових стрільців Євгена Коновальця перемогла загони гетьмана Павла Скоропадського.
Того ж дня була проголошена незалежність Латвійської Республіки. Першим прем’єром став Карліс Улманіс.
18 листопада 1928 року в кінотеатрах вийшов звуковий мультфільм «Пароплавчик Віллі» компанії Волта Діснея. Цей день вважається днем народження Міккі Мауса – символу компанії і найвідомішого мишеняти у світі.
18 листопада 1932 року політбюро ЦК КП(б)У ухвалило постанови «Про заходи щодо посилення хлібозаготівель» і «Про ліквідацію контрреволюційних гнізд та розгром куркульських груп». За невиконання планів хлібозаготівель сільські господарства каралися конфіскацією 15-місячної норми м'яса.
Рівно за рік верхівка КП(б)У розглянула питання про «український націоналістичний ухил» і прийняла постанову про припинення політики українізації. Цей день можна вважати кінцем українського Відродження.
У 1963 році з’явився перший телефонний апарат з кнопками замість диску.
Як серби знищили хорватське місто Вуковар
У 1991 році після 87-денної облоги хорватське місто Вуковар капітулювало перед Народною армією Югославії та союзними сербськими парамілітарними формуваннями. Три місяці 1800 хорватів-добровольців протистояли 36 тисячам вояків з важкою бронетехнікою та артилерією. Серби випускали по місту до 12 тис. снарядів на день. Вуковар став першим великим містом Європи, яке було повністю знищено після Другої світової війни. Після падіння міста кілька сотень солдатів і цивільних були вбиті сербами, ще щонайменше 20 тис. містян були змушені покинути домівки. Після етнічних чисток Вуковар став частиною самопроголошеної Республіки Сербська Країна. Кілька сербських військових і політичних чиновників, у тому числі Слободан Мілошевич, пізніше були звинувачені та засуджені за військові злочини у Вуковарі. Населення міста скоротилося з майже 47 тис. у 1991 році до 23 тис. у 2021-му.
У 2005 році Сенат США скасував для України обмежувальну зовнішньоторговельну поправку Джексона-Веніка. З 1974 року вона обмежувала фінансові та торговельні відносини США з країнами, уряди яких порушують права людини – забороняють або протиправно обмежують вільну еміграцію своїх громадян. Палата представників Конгресу підтвердила скасування у березні 2006-го. Для росії її скасували тільки у 2012 році за так званим «законом Магницького».