Facebook Pixel

Цей день в історії: 16 липня у Швеції надрукували перші паперові банкноти Європи

Цей день в історії: 16 липня 1661 року в Швеції були надруковані перші банкноти Європи – Kreditivsedlar

Цей день в історії: 16 липня 1661 року в Швеції були надруковані перші банкноти Європи – Kreditivsedlar

16 липня у світі відзначають Всесвітній день змій та Всесвітній день морських свинок, у Гондурасі – День інженера, в Грузії – Гергетоба, або День духовної любові. Українці святкують День ухвали Декларації про державний суверенітет України та День бухгалтера та аудитора.

The Page нагадує, які історичні події відбулись 16 липня в Україні та світі.

16 липня 622 року відбулася Гіджра – пророк Магомет завершив свою подорож з Мекки до Медини та заснував іслам. Рік гіджри став першим роком ісламського місячного календаря, від нього також починають відлік у іранському сонячному календарі («сонячній гіджрі»).

970 років тому, 16 липня 1054 року, три римські легати розірвали відносини між Західною та Східною християнськими церквами через акт розміщення папської булли (сумнівної дійсності) відлучення від церкви на вівтарі храму Святої Софії у Константинополі під час суботньої божественної літургії. Таким чином, переговори між Римом і Візантією про сфери впливу в Південній Італії та з теологічних питань закінчилися нічим, а християнська церква розкололася на католицьку і православну.

У 1643-му експедиція голландського мореплавця Маартіна де Фриза відкрила для європейців острів Сахалін, населений племенами айнів, нівхів і евенків. Останнє століття нівхи в рф знаходяться майже на межі вимирання (5,2 тис. осіб), а офіційних носіїв нівхської мови через русифікацію залишилось менше 200.

У 1661 році в Швеції були надруковані перші банкноти Європи – Kreditivsedlar

У 1661 році банк Stockholms Banco (банк Палмструха, швед. Palmstruchska banken) надрукував перші європейські банкноти. Вже за шість років банк був ліквідований через фінансові труднощі. Він став безпосереднім попередником центрального банку Швеції Riksens Ständers Bank (1668, з 1866-го – Sveriges Riksbank), найстарішого центрального банку у світі.

Швеція тоді не мала єдиної валюти: був один далер, що карбувався з міді (kopparmynt), а інший — зі срібла (silvermynt). Оскільки металу в мідному далері мало бути стільки ж, скільки й у срібному, мідний далер був великою та важкою монетою розміром із тарілку. На практиці срібний далер коштував дорожче, і його часто тримали у скринях, тому у обігу перебували зазвичай великі мідні «тарілки».

Щоб балансувати депозити та позики, Йоган Палмструх вирішив ввести паперові банкноти. Для розрахунку з клієнтами він у 1661 році почав оформляти кредитні білети (Kreditivsedlar) круглими номіналами. Їх можна було вільно переказувати та підтримувати обіцянкою майбутніх платежів у металі.

Ці банкноти дуже швидко стали дуже популярними: їх було набагато легше носити, ніж великий мідний далер, особливо для здійснення великих платежів. Банкноту можна було надіслати в конверті, а великі монети доводилося перевозити возами. До того ж з часом кількість міді в монетах зменшилася до 17%, старі монети виводилися з обігу швидше, ніж встигали карбувати нові. Тому виникла нестача грошей, яку можна було вирішити лише заміною монет банкнотами.

Перші банкноти 1661 року підписав сам Палмструх, а також інші клерки банку. Вони випускалися номіналами в 5, 25, 100 і 1000 мідних далерів (коппармінт).

Сьогодні банкноти Kreditivsedlar є нумізматичною рідкістю. У 2021 році банкноту на 10 мідних далерів 1666 року з підписом Палмструха продали на аукціоні за 270 тис. крон – 26,6 тис. євро.

Kreditivsedlar – банкнота в 10 далерів, випущена Stockholms Banco і підписана Йоханом Палмструхом, 1666 рік.

Kreditivsedlar – банкнота в 10 далерів, випущена Stockholms Banco і підписана Йоханом Палмструхом, 1666 рік.

115 років тому, 16 липня 1909 року, в Німеччині з’явилася компанія Audi. Август Горх, її засновник переклав своє прізвище «Горх» («слухай» німецькою) на латину та отримав всесвітньо відому назву "audi"

У 1917-му був ухвалений II Універсал Української Центральної Ради, яким проголосив взаємне визнання УЦР та Тимчасового уряду росії.

16 липня 1918 року в підвалі будинку в Єкатеринбурзі більшовики розстріляли російського імператора Миколу II разом з родиною.

У 1945-му США на випробуваннях «Триніті» підірвали першу у світі атомну бомбу.

16 липня 1990 року Верховна Рада УРСР ухвалила Декларацію про державний суверенітет України.

У 2010-му в Одесі був відкритий перший Одеський міжнародний кінофестиваль.

5 років тому, 16 липня 2019 року, набрав чинності Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Сьогодні святкує 87-й день народження Ада Миколаївна Роговцева, одна з найкращих акторок театру та кіно України.

Подякувати 🎉