Facebook Pixel

Цей день в історії: 12 серпня українці прийняли бій проти росіян на Тернопільщині

12 серпня у світі відзначають Міжнародний день слонів, у світі та в Україні – Міжнародний день молоді, а у Великій Британії – Славетну дванадцятку, початок сезону полювання на тетеревів та куропаток.

The Page нагадує, які історичні події відбулися 12 серпня в Україні та світі.

У 1099 році відбулась остання битва Першого хрестового походу. При Аскалоні хрестоносці під командуванням Годфрі Бульйонського перемогли сили мусульман Фатимідів на чолі з Аль-Афдалом Шаханшахом.

У 1121 році відбулася битва при Дідгорі між військом Грузинського царства і військом турок-сельджуків. Грузини перемогли, знищивши сельджуцьку армію та визволивши Тбілісі. Відтоді місто стало столицею країни, а в грузинській історії почалося так зване «Золоте Сторіччя». У пам'ять про битву щороку в Грузії проводять фестиваль Дідгороба.

Фестиваль Дідгороба 2022 року – відео

370 років тому, 12 серпня 1654 року, у битві на річці Шкловці поблизу містечка Борисов у сучасній білорусі військо Речі Посполитої зазнало нищівної поразки. Великий гетьман Литовський Януш Радзівілл ледве врятувався. Козацькі війська захопили частину Литви, а до московитів перейшов Смоленськ.

У 1676-му хрещений індіанець Джон Олдерман пострілом вбив Метакомета, обраного вождя індіанського племені вампаноагів. Цей постріл завершив так звану війну короля Філіпа, або Першу індіанську війну у британських колоніях сучасної Нової Англії. У цій війні британські колоністи та деякі індіанські племена воювали проти інших індіанців. Ім’я Філіп вождь Метакомет прийняв завдяки дружнім стосункам свого батька Массасойта та колоністів Плімута.

У 1851-му американський винахідник та промисловець Айзек Меріт Зінґер отримав патент на швейну машинку з ножним приводом, відкривши епоху промислового виробництва одягу.

У 1865 році британський хірург Джозеф Лістер вперше використав під час операції фенол (карболову кислоту) для дезінфекції інструментів та рук лікарів.

У 1896-му на річці Клондайк на північному заході Канали знайшли золото. Це стало початком золотої лихоманки.

У 1915-му британський літак моделі Short Type 184 вперше в історії застосував торпеду, щоб потопити ворожий корабель османів під час Першої світової війни.

Як українці зупинили наступ росіян на Тернопіллі у 1916-му

У 1916 році біля міста Бережани на Тернопіллі почалися бої за гору Лисоню. 1-й полк Українських січових стрільців – 47 старшин і 1685 стрільців під проводом полковника Антіна Вариводи – та інші частини австро-угорської армії почали запеклі бої з російськими військами за гору Лисоню. Битва тривала понад два тижні. Полк УСС втратив більшість свого складу (залишилося 17 старшин і 150 стрільців), проте виконав завдання зупинити наступ російських військ на Бережани.

12 серпня 1916 року на горі Лисоня поблизу Бережан почались бої Українських січових стрільців проти російської армії

12 серпня 1916 року на горі Лисоня поблизу Бережан почались бої Українських січових стрільців проти російської армії

12 серпня 1944 року завершилась різанина у передмісті Варшави Воля. Протягом тижня нацисти стратили щонайменше 40 тис. людей.

У 1949-му були підписані Женевські конвенції про захист жертв війни – ті самі, яких не дотримується росія.

Ніч страчених поетів 12 серпня 1952

12 серпня 1952 року увійшло в історію як «Ніч страчених поетів»: у москві в підвалах Лубянки сталінський режим розстріляв 13 учасників Єврейського антифашистського комітету – видатних єврейських поетів та письменників.

До ЄАК входили голова Радінформбюро Соломон Лозовський, письменник Ілля Еренбург, поет Самуїл Маршак, режисер Сергій Ейзенштейн та інші відомі культурні діячі. Організація займалася залученням коштів для Червоної армії. У США вдалося зібрати $16 млн, у Великій Британії та Канаді — не менше $15 млн.

Справа проти ЄАК почалась у 1948 році. Всього за нею були репресовані 123 людини, 23 з них розстріляні, 6 – померлі під час слідства від знущань та катувань. Всі репресовані – поети, письменники, театральні діячі, всесвітньо відомі лікарі, посадовці різних ланок, політичні діячі – були реабілітовані після смерті Сталіна. Справа ЄАК є яскравим проявом політики державного антисемітизму в СРСР.

У 1953-му на полігоні під Семипалатинськом в Казахстані СРСР підірвав першу власну водневу бомбу на 400 кілотонн.

У 1981-му компанія IBM представила світу перший персональний комп'ютер IBM PC.

12 серпня 2000 року у Баренцовому морі затонув російський атомний підводний човен «Курськ». Усі 118 членів екіпажу загинули.

«Що трапилось з підводним човном? – Він потонув» – відео

Подякувати 🎉