25 липня у світі відзначають Міжнародний день жінок африканського походження, в Іспанії – День Галісії, в Тунісі – День республіки, в Пуерто-Ріко – День конституції, а на Ямайці – День віри Бахаї.
нагадує. які історичні події відбулися 25 липня в Україні та світі.
«Париж вартий меси»
У 1593 році французький король Генріх IV Бурбон привселюдно перейшов з протестантизму (гугенотства) до католицизму. Він, вихований матір’ю-гугеноткою, був єдиним королем, що дотримувався протестантської віри. Після чотирьох років війни між католиками та гугенотами Генріх повернувся в католицизм, проголосивши відому фразу «Париж вартий меси». Ще за п’ять років, у 1598-му, він як прагматичний політик Нантським едиктом гарантував релігійні свободи протестантам — та поклав край релігійним війнам у Франції. Проте це не врятувало його від вбивства католицьким фанатиком у 1610-му.

У 1687 році Іван Мазепа був обраний гетьманом України.
210 років тому, у 1814 році, британський винахідник Джордж Стефенсон провів перше випробування паровоза.
У 1897-му 21-річний Джек Лондон на рибацькій шхуні відправився з Сан-Франциско на північ, в канадський регіон Клондайк вздовж річки Юкон у пошуках золота. З компаньйонами по «золотій лихоманці» вони піднялися вгору Юконом, не допливши 100 км до містечка Доусон-сіті, та зупинилися зимувати у покинутому зрубі. Там Джек прожив до наступного літа. Події золотої лихоманки дали Лондону натхнення для перших успішних оповідань.
У 1917-му в Канаді вперше запровадили податок на прибуток як «тимчасовий» захід. Найнижча ставка становила 4%, а найвища – 25%.
У 1978-му у Великій Британії народилася дівчинка Луїза Джой Браун – перша людина, зачата в результаті штучного запліднення ін-вітро.
У 1983 році в СРСР завершили будівництво трансконтинентального газопроводу Уренгой—Помари—Ужгород завдовжки 4451 км, з них по території України — 1160 км. Україна не продовжить контракт на транзит газу газопроводом.
Як українці врятували боснійців з Жепи
25 липня 1995 року сербські війська взяли селище Жепа у ході Боснійської війни. В сусідній Сребрениці 11 липня почався геноцид боснійських мусульман, і Жепу могла очікувати така сама участь. Проте кілька тисяч цивільних встигли врятуватись завдяки 79 українським миротворцям 240-го окремого спецбатальйону, який було розташовано у Жепі.

Українські миротворці в Жепі, 1995 рік
Українці фактично затримали наступ сербів на два тижні, попри те, що мали лише 9 БТР та легку вогнепальну зброю. Командир 240-го батальйону Сергій Мовчанюк отримав наказ начальника генштабу «застосувати зброю у повному обсязі — для захисту своїх людей і мирних жителів», цитує BBC.
Серби вимагали від українців піти з Жепи та залишити мусульман, як це зробили голландці у Сребрениці. Військові боснійських мусульман – віддати зброю для боїв із сербами або стати щитом перед своїми позиціями.
Серби безперервно обстрілювали селище та позиції миротворців з мінометів та артилерії. ООН не могла перекинути підкріплення до Жепи через територію сербів та не мала можливості використати авіаудари для підтримки, бо серби погрожували вбити миротворців.
«Якби вони [українці] не вистояли, ми не змогли б зробити те, що потім вдалося зробити», — підкреслює командувач миротворчого контингенту ООН генерал Руперт Сміт.
Нарешті після тижневих перемовин представників ООН та українського сектору на місці в Жепі з сербами та мусульманами під обстрілами боснійські серби погодилися на запропоновані умови евакуації.

На цьому блокпості в Жепі відбувалась більшість перемовин про евакуацію цивільних
25 липня почалося вивезення цивільного населення з анклаву. 50-60 автобусів вивозили цілі родини, не розділяючи чоловіків та жінок, як у Сребрениці, під охороною щонайменше одного українського миротворця. В голові та в хвості колони автобусів йшли бронетранспортери з французькими миротворцями, які прибули з Сараєва.

Боснійські мусульмани у автобусів перед евакуацією
За три дні евакуювати вдалося понад 5000 цивільних. Рятувальна операція в Жепі вважається однією з найуспішніших в історії ЗСУ до російського вторгнення у 2014 році.