Facebook Pixel

Цей день в історії: 10 липня виповнюється 90 років радянським концтаборам ГУЛАГу

Цей день в історії: 10 липня виповнюється 90 років радянським концтаборам ГУЛАГу

Цей день в історії: 10 липня виповнюється 90 років радянським концтаборам ГУЛАГу

10 липня у світі відзначають День Ніколи Тесли, в Мавританії – День збройних сил, у Монголії – День прапора, а на Багамських островах – День незалежності. The Page нагадує, які історичні події відбулися 10 липня в Україні та світі.

У 1547 році у Франції відбулася остання офіційно дозволена королем дуель. Дуелі в романах Олександра Дюма про мушкетерів відбулися майже на століття пізніше, тому були цілком незаконними.

Як Англією правила дев’ятиденна королева

10 липня 1553 року на англійський престол зійшла 16-річна леді Джейн Грей, внучата племінниця Генріха VIII та наречена його хворого сина Едварда VI. Королевою Англії її оголосив лорд-мер Лондона, проте корону Джейн встигла поносити рівно 9 днів, тому її так і називають «дев'ятиденною королевою».

Справа в тому, що старша донька Генріха VIII Марія заявляла про свої королівські амбіції ще за життя брата Едварда. Майже одразу після коронації Джейн більшість аристократії почала переходити на бік Марії. Через дев’ять днів, 19 липня 1553 року, придворні проголосили старшу дочку Генріха VIII королевою Англії. Історії вона відома як Марія Тюдор.

Джейн Грей разом з її юним чоловіком Гілфордом Дадлі та батьком герцогом Саффолком були ув’язнені в Тауері. Свекра Джона Дадлі, який і здійснив фактичний заколот, стратили за вироком суду. Проте вирок цій трійці Марія Тюдор, палка католичка, не могла наважитись підписати кілька місяців: вона розуміла, що, по перше, фактичні підлітки не за власним бажанням захопили владу, а по-друге, Марія не бажала починати своє правління з крові та суперечок між католиками та протестантами.

Марія навіть помилувала герцога Саффолка – і той одразу приєднався до повстання проти королівської влади католички, щоб повернути на престол доньку. Тому 12 лютого 1554 року Джейн та її чоловік були страчені. Саффолка стратили ще за пару тижнів.

У 1789 році шотландський мандрівник та торговець хутром Александер Маккензі дійшов до дельти річки, яку назвав «Розчарування». Так Маккензі висловив емоції з приводу того, що він сподівався дійти до Тихого океану, а дістався Північного Льодовитого. Пізніше річку назвали на його честь, Маккензі – найдовша річка Канади.

У 1651-му під Берестечком закінчилася битва, в якій армія Речі Посполитої короля Яна II Казимира перемогла війська козаків Богдана Хмельницького та його союзників кримців хана Ісляма III Ґерая.

10 липня 1878 року в Англії на футбольному матчі арбітр вперше використав свисток, До цього судді кричали.

Скільки мільйонів людей вбив ГУЛАГ

90 років тому, 10 липня 1934 року, в СРСР створили систему таборів ГУЛАГ (рос. «Главное управление исправительно-трудовых лагерей, трудовых поселений и мест заключения»). За 22 роки, з 1934 по 1956 рік, через кілька сотень концентраційних таборів системи пройшли 28,7 млн людей. Близько 800 тис. були страчені, від 1,2 до 1,7 млн в’язнів померли. Станом на початок 1950-х років українці складали п'яту частину в'язнів ГУЛАГу. В таборах їх налічувалося 362,6 тис., в колоніях – майже 143,6 тис. осіб.

Як ГУЛАГ майже вбив авіаконструктора Сергія Корольова

Як ГУЛАГ майже вбив авіаконструктора Сергія Корольова

Як ГУЛАГ вбивав Сергія Корольова

Систему ГУЛАГ пройшов і геніальний український авіа- та космічний конструктор Сергій Корольов. 10 липня 1949 року його засудили на вісім років трудових таборів. Це було вже полегшення першого вироку: десять років виправно-трудових таборів на Колимі із позбавленням прав на п'ять років та конфіскацією майна.

У вересні 1940 року табори Корольову замінили відбуванням терміну в одній з «шарашок» – ЦКБ-29 у Москві. Тут під керівництвом ув’язненого авіаконструктора Андрія Туполєва Корольов та інші інженери-в’язні у роки війни працювали над створенням літака «Ту-2». Пізніше його перевели в «шарашку» в Казані, де Корольов розробляв реактивний двигун для пікіруючого бомбардувальника Петлякова – «Пе-2». Навіть після дострокового звільнення у 1944-му Сергія Корольова не відпустили з закритого КБ.

korolov.png

35 років тому, 10 липня 1989 року, в Мєждуреченську в Кемеровському краї почався першій в СРСР страйк шахтарів. Згодом він охопив і Донбас.

30 років тому, 10 липня 1994 року, Леонід Кучма був обраний другим Президентом України, а Олександр Лукашенко – президентом білорусі.

Подякувати 🎉