Facebook Pixel

Інвестувати в сонячні станції вигідно, але є нюанси

Війна показала, наскільки вразливою може бути енергетика. Тому все більше українців звертаються по допомогу альтернативних джерел живлення. Компанія Atmosfera будує свій бізнес на сонячній енергетиці. The Page поговорив з технічним директором Олександром Ковпаком про нюанси використання сонячних станцій та про майбутнє української енергетики.

Україна має величезний потенціал для сонячної енергетики

Чому ви обрали бізнес, пов’язаний із зеленою енергетикою?

Я працюю в компанії з 2009 року і є тим співробітником, з яких компанія починалася. На той час ринок складав десь 99% продажів сонячних колекторів для нагріву води від сонця. Мені, як і засновнику, хотілося займатися чимось сталим, чимось, що принесе не тільки фінансовий прибуток, а й буде корисним для майбутніх поколінь.

Як в Україні розвивається цей напрям? Далеко нам до розвинених країн?

Якщо ми кажемо про розвинені країни Європи, то у них цей процес почався набагато раніше. В Європі флагман — Німеччина. Якщо ми кажемо про встановлені потужності, про кількість станцій, про регулювання ринку, нам до них далеко і є куди рухатися в цьому напрямку.

Потенціал в Україні великий?

Потенціал величезний, Німеччина навіть знаходиться північніше, і якщо вони встановлюють гігавати, то в Україні тим паче надзвичайно високий потенціал. В нас немає жодних кліматичних обмежень.

Як зекономити завдяки сонцю

Чи буває таке, що людина встановила сонячні панелі, але не може ними користуватися через погодні умови?

Ефективність фотоелектричних станцій взимку і влітку відрізняється приблизно в п’ять разів. Якщо ми говоримо про ефективність сонячної станції, то у нас є такий собі розрахунок на серветці.

Якщо ви встановили сонячну станцію потужністю 1 кВт, то за літній день вона виробить в 5 разів більше, тобто дасть 5 кВт/год. Взимку вона дасть в середньому 1 кВт/год за цілий день. Треба розуміти, що сонячна станція не повинна бути єдиним джерелом електричної енергії. Вона може бути основним джерелом і протягом року забезпечити десь 70% споживання, а 30% треба брати від іншого джерела. Саме ці 30% припадають на зимовий час.

Чи може бути таке, що сонячна станція взагалі не буде працювати?

Може бути, якщо випав сніг, засипав фотоелектричні модулі і сонячна станція припинила працювати на день або два. Теоретично це може бути. Може бути й таке, що під час дуже-дуже похмурої погоди сонячна станція буде виробляти якісь крихти, десь 1% своєї потужності. Але за статистикою, таких днів небагато, їх набігає десь десять за рік.

Якщо нею не можна користуватися весь час, то навіщо її встановлювати?

Якщо ми говоримо про бізнес, то 99% ставлять станцію на власне споживання. Зазвичай така система складається лише з двох елементів: модулі та інвертор. З фотоелектричних модулів йде постійний струм, в інверторі він перетворюється у змінний і відразу віддається підприємству.

Вартість 1 кВт такої станції десь $500. За рік вона може згенерувати близько 1000 кВт/год. Поточний тариф для юридичних осіб за електроенергію у нас 8 грн за кВт/год. Ми 1000 помножуємо на 8 і отримуємо економію 8000 грн. Але тарифи будуть зростати. Тому за найпесимістичнішими прогнозами термін окупності такої станції становить п’ять років. А це 20% річних. В країні, що воює, немає нічого, що б дозволило мати такі фінансові інструменти. Тому найчастіше підприємства встановлюють сонячні станції задля економії власних коштів, тут суто економічний аспект. Я вже не говорю про екологію чи автономію.

Але треба розуміти, що така сонячна станція працює, лише коли є зовнішня мережа. Під час блекауту вона також вимикається. Якщо підприємство користується дизель-генератором, на станцію ставиться додатковий контролер. Відтепер ми починаємо економити вже дизель. І тут економія просто космічна, тому що електроенергія на дизелі коштує вже до 20 грн за 1 кВт/год.

Станція може бути незалежною від будь-якого живлення та сама себе забезпечувати?

Є станції, де крім модулів та інвертора встановлюються акумулятори. І тут аспект взагалі не фінансовий. Йдеться вже про комфорт і безпеку. Якщо у вас приватний будинок і індивідуальна система опалення, то через відсутність електричної енергії ви залишитеся не лише без світла, але й без опалення. Якщо система замерзне, ремонт може коштувати шалених грошей, а ще для ремонту потрібен час.

Безперебійне живлення важливе не лише для приватного сектору.

Сонячна станція дозволяє суттєво економити. Джерело: Atmosfera

Сонячна станція дозволяє суттєво економити. Джерело: Atmosfera

Ми нещодавно переїхали в окремий офіс, у триповерхову будівлю. Коли на чотири години вимикають електричну енергію, офіс просто не може працювати. А система безперебійного живлення живить не тільки освітлення та розетки, а ще й теплові насоси.

Завдяки батареї ми можемо накопичувати енергію з двох джерел. Якщо є фотоелектричні модулі, то від них, якщо їх немає або їх недостатньо, ми накопичуємо з мережі. Коли є мережа, заряджаємо акумуляторні батареї, коли її немає, то розряджаємо.

Сонячну станцію можна встановити на майже будь-яку будівлю

Яким умовам має відповідати будівля для встановлення сонячної станції?

У більшості випадків будь-яка будівля підходить, але іноді трапляються винятки. Наприклад, в будівлі дах не дозволяє розмістити бажану кількість панелей. Це можуть бути дуже компактні висотки на один під’їзд, де площа даху обмежена. Дуже рідко, але буває, що дах орієнтований на північ або має велике затінення. Зазвичай це малоповерхові будинки, які розташовані десь у центрі, де щільна забудова і з південного боку поряд стоять висотки.

Це все окремі випадки. Адже в 99% можна знайти майданчик для встановлення. Єдиною обов’язковою умовою є звіт про несучу здатність даху для старих будівель, але ця експертиза займає лише один день.

Сонячну станцію можна встановити на будь-яку будівлю. Джерело: Atmosfera

Сонячну станцію можна встановити на будь-яку будівлю. Джерело: Atmosfera

Найкраще встановлювати модулі на південну сторону даху з нахилом від 30 градусів. Якщо ми встановлюємо на схід або на захід, то втрачаємо протягом року 15-17% енергії. Це не дуже добре, але й не катастрофічно. Буває, що на даху багато труб та вентиляційних кожухів, які дають затінення, те ж стосується обов’язкових на пласких дахах парапетів. Але ми просто не будуємо впритул.

Розкажіть покроково, що мені треба зробити, якщо я власник маленького магазину і хочу встановити сонячну станцію?

Найкрутіший варіант — якщо ви знаєте своє погодинне споживання і можете надати нам графік, на основі якого ми вже розрахуємо станцію. Якщо такого немає, а споживання більш-менш рівномірне, то береться платіжка за місяць, де вказано, що ви, наприклад, споживаєте 300 кВт. Ми ділимо на 30 днів і розуміємо, що на добу вам потрібно 10 кВт.

Треба враховувати, що сонячна станція не може бути єдиним джерелом енергії. Джерело: Atmosfera

Треба враховувати, що сонячна станція не може бути єдиним джерелом енергії. Джерело: Atmosfera

Далі ви повинні подумати, яка вам станція потрібна. З акумуляторами чи ні? Ви хочете лише зекономити на електроенергії чи забезпечити себе під час блекаутів? Це дві різні станції, у яких спільні лише фотоелектричні модулі. Залежно від ваших потреб, вже йде розрахунок та встановлюється відповідна станція.

Через війну збільшився попит на сонячну енергетику?

Якщо брати в абсолютних числах, то ні, але змінилася специфіка. До війни лише 5% станцій встановлювали з акумуляторами, решта будувалися під «зелений» тариф або під власне споживання. Зараз десь 50 на 50 з акумуляторами та без. У 2022 році, звісно, був спад, але у 2023-му ми вже вийшли на рівень 2021 року, змінився лише тип станцій.

Майбутнє української енергетики поки ще невідоме

Чого вам не вистачає від держави? Здається, цей напрям важливий для країни?

Важко сказати, все ж таки держава в стані війни. Інфраструктура, яка була, руйнується, повернути її буде досить важко, і поки не зрозуміло, яка енергетична система буде в майбутньому. Чи відбудуємо ми систему, яка була до цього? Буде вона і далі розрахована на великих гравців, як-от енергогенеруючі компанії, чи ми підемо шляхом більшої децентралізації?

Наразі майбутнє української енергетики невідомо. Джерело: Atmosfera

Наразі майбутнє української енергетики невідомо. Джерело: Atmosfera

Все ж таки треба розуміти, що абсолютної децентралізації не можна досягти, тому що енергетична система потребує постійного балансу між продуктивністю і споживанням. Неможливо виробляти більше, споживати менше і навпаки. В кожну секунду часу повинен бути цей баланс, диспетчери «Укренерго» постійно це регулюють. Але очевидно, що система повинна бути більш гнучкою.

Раніше гнучкість передусім досягалася гідроелектростанціями. Коли споживання було велике і треба було дуже швидко виробити енергію, то єдиною станцією, яка могла протягом хвилини надати перші кіловати, була ГЕС. Для того, щоб ТЕЦ вийшла на свої параметри з теплого стану, потрібні години, атомна станція — тижні.

QuoteЗараз руйнуються гідроелектростанції, але водночас приватні домогосподарства встановили величезну кількість акумуляторних батарей, що дозволяють зберігати електричну енергію. Тому ми вже зараз, без жодного стимулювання можемо замістити одну ГЕС. Але наразі немає механізму, як це зробити.

Наприклад, у мене стоїть акумуляторна батарея, у мене є інвертор. Але ця батарея лише моя і вона не бере участі в балансуванні енергетичної мережі. Уявіть собі сотні тисяч таких людей! Цю енергію можна за вказівкою «Укренерго» віддавати в мережу, дозволяти використовувати свої батареї на 10-15%.

Звичайно, щоб я хотів це зробити, повинно бути якесь стимулювання. Але саме так ми можемо отримати один з елементів розумних мереж. Кінцевий власник одночасно є й виробником.

Легко сказати, що від держави не вистачає системи фінансування чи дотацій. Але чи можу я, як представник компанії, сказати, що зараз це більш важливо, ніж спрямувати кошти на озброєння? Зараз нас більше хвилює, куди піде енергетика після завершення війни, якого вона буде формату.

Велика роль держави як тримача енергосистеми. Енергосистема взагалі — це фундамент економіки. Вона може бути об’єднана в одну, а може складатися з п’яти енергосистем на території України. Вони можуть бути сполучені, але в цілому балансуватися окремо, наприклад, північ, південь, захід, схід та центр. І якщо трапиться якийсь блекаут, то він торкнеться лише п’яти областей, а не всієї країни.

Подякувати 🎉