Facebook Pixel

Як сонячні панелі можуть посилити енергонезалежність України

Сергій Коваленко
Генеральний директор YASNO

2023 рік виявився напрочуд вдалим для сфери «зеленої» енергетики. Міжнародне Енергетичне Агентство (IEA) доповіло, що за минулий рік було введено в експлуатацію 510 ГВт нових потужностей відновлюваних джерел, приріст за рік становив рекордні 50%. Це чудовий результат, який з року в рік планується перевершувати. Прогнозується, що до 2028 року загальні потужності ВДЕ зростуть на 7,3 тис. ГВт й іще збільшаться до 11 тис. ГВт до 2030 року.

Сучасний стан сонячної енергетики

Але давайте повернемося до наших часів. 73,5% виробництва нових потужностей – це сонячні електростанції (СЕС). IEA припускає, що цей вид буде домінувати над усіма іншими видами відновлюваної енергетики.

Звісно, людство обмежується не тільки ними. Із не меншою завзятістю люди почали використовувати теплові насоси. Вони схожі на кондиціонери, але працюють за іншим принципом — термальним. Беруть тепло ззовні і передають його туди, де воно потрібно.

Певні країни, де це дозволяє клімат, використовують вітряну енергію. Хто живе біля води – використовує енергію течії. Нині навіть йдуть предметні розмови про малі атомні реактори, які здатні замінити теплові електростанції і виробляти гігавати «зеленої», екологічної електроенергії.

Втім, головним рушієм у цій сфері все одно залишаються сонячні панелі. Це закономірний результат. Попит на сонячні панелі зростає, виробничі потужності встигають надавати пропозицію, а ціни стають все дедалі нижчими.

Загальний обсяг енергії, який принесли сонячні панелі, складається не лише з промислових масштабів, а й зі звичайних домогосподарств. Для них панелі стали незамінною річчю у побуті. Не здивуюся, якщо найближчими роками у світі виникне відносний паритет виробництва сонячної енергії між великими компаніями і простими споживачами.

У 2022 році у Ірландії один з чотирьох будинків мав сонячні панелі, що використовувалися або для підігріву води, або для електроенергії. В Австралії ця кількість ще щільніша — один дім з трьох. У Британії минулого року кожного місяця 17 тисяч домогосподарств встановлювали сонячні панелі. За перший квартал 2023-го системи для фотосинтезу з’явилися у 50,7 тисячах домівок, що стало рекордною кількістю за 7 років.

Україна зацікавлена в сонячних панелях

Чим викликане таке зацікавлення? Відповідь проста — ціни на енергоносії останніми роками зростали. Люди хочуть заощаджувати, ставати автономними й енергоефективними. Вже натепер встановлені панелі у Сполученому Королівстві виробляють приблизно 4 ГВт енергії. А у Сан-Франциско провели дослідження і з'ясували, що там найчастіше встановлюють сонячні панелі власники електромобілів. Бо завдяки їм вони заряджають свої автівки, що дозволяє уникнути зайвих цифр у платіжках.

В Україні про ці cонячні електричні системи знають і також активно використовують з початку 2010-х. Щороку кількість домівок, що встановлювали собі сонячні панелі, зростала. У 2021 вона становила понад 45 тисяч.

Нині треба про панелі не тільки думати, а ще й купувати їх та встановлювати. Оскільки вони не лише про заощадження на квитанціях. Це більше про власну автономність. Ми живемо у країні, в якій другий опалювальний сезон поспіль ворог не полишає спроб знищити енергосистему. Тим більше, що влада минулого року підтримала самовиробництво електроенергії, ухваливши відповідний закон. Він впроваджує поняття net billing, коли користувач може самостійно виробляти електроенергію й продавати її надлишок, або навпаки купувати, якщо виникає її дефіцит. До речі, нині YASNO формує новий продукт та вже незабаром зможе викуповувати у виробників електроенергії її надлишки напряму.

Сенс у панелях бачать великі торговельні мережі України. Одній з таких мереж сонячна енергосистема перекрила 95% споживання влітку. Якщо згадати про серпневу аномальну спеку – це прекрасний результат. Також цей напрямок підтримують міжнародні партнери, які виділяють техніку для ЦНАПів, шкіл, лікарень, дитсадків, або видають гранти. Системи встановлюють цілі житлові комплекси.

Зрозуміло, що такі системи не вирішують усіх проблем. Щоб повністю перейти на сонячну енергію, треба мати не одну і не дві панелі. Втім, сонячна панель може стати першим кроком в ланцюгу інструментів, які допомагатимуть досягати енергонезалежності.

Як додатковий девайс, у комбінації із генераторами чи зарядними станціями, можна створити надійне джерело живлення на випадок екстрених ситуацій, таких як аварійні відключення чи блекаути. Або ж перекинути на сонячну енергосистему певну кількість приладів, як це зробив житель Житомира під час відключень у 2022 році.

Тому треба вчитися забезпечувати себе струмом. 50% об’єктів енергосистеми пошкоджено: одні знищені, інші перебувають під тимчасовою окупацією. Ми вже не профіцитна держава, як раніше. Електроенергія із розряду товарів, які є завжди, перейшла у розряд товарів, які можуть зникнути за певних обставин. Українці мають створювати енергію для самих себе. І сонячні панелі можуть у цьому суттєво допомогти.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]