Чому перед Великоднем миють вікна? Це частина традиційного в багатьох родинах прибирання перед святом, яке ще з давніх часів мало не тільки побутове, а й духовне значення.
Великдень – це весняне свято, а після довгої зими будинки були закурені, запилені, вікна тьмяні від кіптяви й бруду. Тож для предків це було і прибиранням, і можливістю відкрити помешкання для сонячного світла.
Символічне значення полягає в тому, що чистий дім = чиста душа. Як тіло й простір очищають зовні, так людина готується очиститися духовно – молитвою, покаянням, постом. Саме через вікна у помешкання йде світло, радість, нове життя. Великдень – це про перемогу світла над темрявою, життя над смертю, добра над злом. Тож чисті вікна – немов знак готовності приймати світло Воскресіння.
До речі, прибирання перед Великоднем традиційно проводиться у Чистий четвер – четвер Страсного тижня. Це особливий день духовного й тілесного очищення перед Великоднем.
Згідно з церковною традицією, саме у цей день Ісус на Тайній вечері вмив ноги своїм учням як знак любові, смирення й чистоти – звідси й пішла символіка очищення.
У народі Чистий четвер сприймали (і сприймають) не тільки як час для молитви і сповіді, а й як «день генерального прибирання». У селах дотепер навіть є повір'я: «Як у Чистий четвер помиєш – так цілий рік чистота і лад буде в хаті».