Пасха чи паска: як правильно говорити

Великдень 2025 в Україні відзначається за новим календарем ПЦУ 20 квітня. Щороку навесні багато хто замислюється над тим, як правильно – «пасха» чи «паска»? В українській мові обидва слова існують, але мають різні значення.

Плутанина зі словами «пасха» та «паска» – доволі поширена у період свят. Дехто вважає одне зі слів помилковим, однак вони обидва існують в українському словнику.

Слово «Пасха» (з великої літери) – це релігійне свято Воскресіння Христового – Великдень. Воно має давнє походження: через церковнослов’янську мову прийшло з грецької, що своєю чергою походить з івриту «песах». Тож «Пасха» – слово, яке застосовується для визначення власне події, свята.

Великдень 2025 в Україні, depositphotos.com

А ось «паска» (з маленької літери) – це традиційна великодня страва, обрядовий хліб, який випікають спеціально до цього свята. Слово «паска» – суто українське і пов’язане з народними традиціями святкування.

Отже, правильно казати:

  • На Пасху ми печемо паску.
  • Паска вийшла смачна й духмяна.
  • У неділю святкуємо Пасху (Великдень).

Нагадаємо, цього року Великдень в Україні відзначається 20 квітня. У 2025-му католики і православні святкують його в одну дату. Великдень в Україні – одне з найважливіших християнських свят, яке символізує Воскресіння Ісуса Христа. Святкування починається зі Страсного тижня, який передує святу. Особливе значення має Велика субота – день, коли господині печуть паски, фарбують крашанки та готують святковий кошик.

Читати на The Page