Дослідники з Центру ПЕТ Турку (Фінляндія) за допомогою проведеного дослідження змогли довести, що прослуховування улюбленої мелодії активує в мозку ту саму опіоїдну систему, що відповідає за відчуття задоволення, емоційне піднесення та навіть знеболення. Це змогло пояснити, чому іноді ми можемо відчути мурашки по шкірі чи сльози від музики, розповідає Neuroscience News.
Мурашки є ознакою активації глибоких систем мозку
Під час експерименту з допомогою сканування мозку науковці вимірювали рівень опіоїдних рецепторів у мозку та виявили, що люди, які часто відчувають «мурашки» від музики, мають значно вищу щільність цих рецепторів, що означає сильнішу природну реакцію на музичне задоволення.
Музика може викликати сильне задоволення, яке іноді відчувається фізично як приємна «гусяча шкіра». Хоча вплив музики на задоволення очевидний, мозкові механізми, що стоять за музичним задоволенням, ще не повністю зрозумілі.
Відомо, що опіоїдна система мозку бере участь у приємних переживаннях, пов’язаних із критично важливою для виживання поведінкою, як-от прийом їжі та секс. Фінські дослідники вперше з’ясували, що улюблена музика також активує опіоїдні рецептори мозку.
Дослідження вимірювало виділення опіоїдів у мозку за допомогою позитронно-емісійної томографії (ПЕТ), поки учасники слухали свою улюблену музику. Також вчені з Турку використали функціональну магнітно-резонансну томографію (фМРТ), щоб з’ясувати, як щільність опіоїдних рецепторів впливає на активацію мозку під час прослуховування музики.
Музика допоможе лікувати хронічний біль
«Опіоїдна система мозку також бере участь у знеболюванні. Згідно з нашими висновками, раніше спостережувані знеболювальні ефекти музики можуть бути пов’язані з опіоїдними реакціями мозку, викликаними музикою», – зауважив професор Лаурі Нумменмаа.
Завдяки цим результатам та розумінню того, як музика впливає на мозок, ми матимемо змогу створити нові підходи до лікування хронічного болю, стресу чи депресії, використовуючи музику як додатковий немедикаментозний засіб.