Щоб підбити музичні підсумки 2022 року, зібрав для вас переможців одразу кількох авторитетних рейтингів від популярних стрімінгових сервісів та відомих онлайн видань.
Хіт-паради стають складнішими
У 1936 році, коли американський журнал Billboard Advertising опублікував перший в історії хіт-парад, найкращого виконавця визначали за кількістю проданих платівок. Сьогодні ж, щоб сформувати чарт Billboard Global 200, аналізують дані про кількість фізичних продажів, трансляції на радіо і телебаченні, онлайн-перегляди з понад 200 країн.
Названий рейтинг вважається одним із найавторитетніших, але, реально, коли ви чули про нього востаннє? Якщо вам закортить дізнатися про топ-100 найпопулярніших пісень, ви, швидше за все, скористаєтеся рекомендаціями улюбленого додатка в телефоні.
Музиканти також користуються різними сервісами для розповсюдження своєї творчості. Когось можна знайти лише на YouTube чи TikTok, хтось продає цифрові релізи на Bandcamp, інші викладають музику в платному доступі на власних сайтах, а деякі треки взагалі доступні лише на вінілі в обмеженому тиражі.
Тож як визначати кращих?
Найбільш відомі хіт-паради року – це списки, що автоматично створюються стрімінговими мегаплатформами на зразок YouTube чи Apple Music. Позиція пісні в цьому рейтингу залежить від кількості прослуховувань. Ще один спосіб визначити топ – голосування серед підписників. Тут переможцями стають композиції чи виконавці, які набрали найбільшу кількість лайків.
Подібні рейтинги показують популярність чи комерційний успіх артистів. Але найбільш масовий далеко не завжди означає «найкращий». Для більш вибагливих слухачів поширеною альтернативою є авторські огляди музики, на зразок підсумків року в журналі The New Yorker.
В спеціалізованих музичних виданнях, рейтинги за різними критеріями складає цілий колектив музичних експертів. Причому в останні роки все більше серйозних музичних оглядів відмовляються від ранжирування учасників, подаючи їх в алфавітному порядку.
Зрештою ми зупинилися перед висновком, що справа заснована на глибоко помилкових уявленнях про мистецтво. Протягом багатьох років я стверджував, що те, що ви дійсно намагаєтеся зробити з будь-яким списком «Найкраще за рік», це розповісти історію, в яку вірите. Але якщо всі альбоми разом узяті розповідають історію року, то яке значення має порядок, у якому вони представлені? – зазначає з цього приводу редакційний директор Bandcamp Дж. Едвард Кіз.
Тож у своєму огляді вирішив представити музичні рейтинги, які відображають різні підходи до музичних підсумків. Таким чином ми пропонуємо вам з різних боків поглянути на те, що відбувалося в музичному світі протягом року і скласти свій власний список «The best of».
Найкраща музика 2022:
1. Spotify: 50 найкращих треків 2022
Harry Styles — As It Was
Переможцем рейтингу, що базується на кількості прослуховувань всередині сервісу стала пісня As It Was британського виконавця та композитора, учасника гурту One Direction Гаррі Стайлза. У створенні кліпу до пісні взяли участь українські режисерка Таня Муїньо та дизайнерка Маша Рева. Протягом року британський співак підтримував Україну, піднімаючи на своїх концертах синьо-жовтий прапор.
2. MusicRadar. 10 найкращих електронних продюсерів/виконавців 2022
Fred Again
На першому місці топ-10 електронних музикантів за версією читачів сайту MusicRadar — Фред Егейн – британський продюсер, співак, автор пісень, мультиінструменталіст і ді-джей. Популярність музиканта стрімко зросла цього року після вірусного сету Boiler Room. А ще більше ажіотажу навколо артиста викликав міжнародний тур і співпраця з Swedish House Mafia, Four Tet і Skrillex.
3. Pitchfork. 50 кращих альбомів 2022
Beyoncé — Renaissance
Як зазначають редактори музичного журналу Pitchfork, музика Бейонсе впродовж років виконувала різні функції – загоювала рани невдалих стосунків, надихала на звершення та зваблювала. Але альбом Renaissance – «дає можливість відчути справжню силу танцювальної музики». З такою оцінкою важко не погодитись.
4. The Guardian. Найперспективніші музичні новачки 2023 року
Death Pill
До десятки найперспективніших музичних проєктів від The Guardian увійшов український гурт Death Pill. Мар'яна Навроцька, Анастасія Хоменко та Наталя Сєрякова грають шалену суміш металкору, трешу та хардкору. Death Pill можна хвалити одразу за все: забойний саунд, сценічну самоіронію, емоційну влучність та прямоту. Дебютний альбом гурту вийшов на Лондонському лейблі New Heavy Sounds 24 лютого 2022 року
5. Forbes. Топ музики 2022
Hania Rani
Постійний автор Forbes Том Тішольц у музичних підсумках року розповідає про те що звик слухати щодня, а також про особисті музичні відкриття останнього часу. Серед його рекомендацій — польська піаністка Ханія Рані. Композиторку люблять за тендітні та ніжні твори та безперервний творчий пошук. Ханія Рані пише музику для струнних, фортепіано, голосу та електроніки. Вона співпрацювала з такими музикантами, як Крістіан Леффлер, Вікінгур Олафссон та гуртом Portico Quart.
6. Rolling Stone. 200 найвидатніших співаків усіх часів
Aretha Franklin
У листопаді 2008 року легендарний музичний журнал Rolling Stone оголосив Арету Франклін найвидатнішою вокалісткою епохи рок-н-ролу у списку «100 найкращих співаків усіх часів». Цього року критики видання розширили список вдвічі, але першість знову віддали Ареті Франклін. Американська співачка соулу та ритм-енд-блюзу, феміністка та активістка руху за громадянські права була популярною в 1960-70-х роках в США. Франклін, яку називали «Королевою соулу» у 1987 році стала першою жінкою, чиє ім'я було занесено в Зал слави рок-н-ролу.
7. Bandcamp. Найкращі джазові альбоми 2022
Patricia Brennan — More Touch
У списку найкращого джазу, редактори Bandcamp Daily називають півтора десятка виконавців, які привернули до себе увагу в 2022 році. Усі релізи заслуговують на увагу поціновувачів джазу, але щоб навести приклад, ми обрали альбом More Touch американської композиторки та імпровізаторки на вібрафоні Патриції Бреннан. Проєкти, у яких вона бере участь, неодноразово номінувалися на «Ґреммі». Альбом More Touch, за словами критиків, справляє враження, ніби вібрафоністка, до якої приєдналися барабанщик Маркус Гілмор, перкусіоніст Маурісіо Еррера та басист Кім Касс, будує головоломки, а потім розв’язує їх у реальному часі.
8. СЛУХ. 50 найкращих українських пісень 2022
Паліндром – Літній час
За словами авторів українського видання про музику СЛУХ, війна мала великий вплив на творчість українських артистів, але вони знаходили в собі сили співати не тільки про неї. Рейтинг 50 пісень, що запам’яталися редакції СЛУХ у 2022 році, очолює репер Степан Бурбан, відомий як Паліндром. Пісня «Літній час» — гостре висловлювання на злобу дня – як і має бути у справжньому репі.