Генеральний директор Philip Morris Ukraine Міхаліс Александракис. Фото надане компанією
Тютюнова галузь традиційно є одним з основних платників податків в Україні. І це зрозуміло, оскільки її продукція – одна з найбільш шкідливих для здоров'я, а тому з неї сплачують акциз. Проте повністю заборонити сигарети поки що не може жодна з країн світу. І не тільки через те, що втратить величезні податкові надходження, але й тому, що громадяни не можуть відмовитися від сигарет. Ось і доводиться державі домовлятися про умови роботи з виробниками. Так вже повелося, що ці переговори поновлюються щоразу, коли в країні змінюється влада. Ось і зараз між тютюнниками і підконтрольними президенту парламентом та урядом виникло серйозне напруження. Тютюнові компанії стверджують, що якщо домовитися не вдасться, то їм доведеться закрити виробництво.
Невдоволення компаній викликають ініціативи, які підвищують рівень оподаткування, а також ліквідують стимули для виробництва альтернативних продуктів для споживання тютюну. Про це The Page поспілкувалося з генеральним директором Philip Morris Ukraine Міхалісом Александракісом.
– Тютюнові компанії намагаються змінити звички курців. Пропонують їм пристрої для альтернативного споживання тютюну. Як змінюються уподобання споживачів?
«І ми сподіваємося, що настане день, коли ми перестанемо продавати сигарети».
– П'ять років тому компанія Philip Morris прийняла рішення почати будувати світ без тютюнового диму. І ми сподіваємося, що настане день, коли ми перестанемо продавати сигарети. В Україні ми представили систему нагрівання тютюну IQOS три роки тому. Зараз за показниками ефективності Україна входить до п'ятірки країн з найвищими показниками конверсії.
– Ви сказали, що будете припиняти продавати сигарети. Коли це може статися?
– Конкретної дати не існує. У нас є ультрасучасні науково-дослідні центри в Невшателі (Швейцарія). Ми інвестували понад 6 мільярдів доларів у дослідження й розробку цього продукту. На нас працюють понад 400 провідних вчених з різних галузей. Ми трансформуємо нашу компанію, намагаючись піти від традиційного, старомодного виробництва сигарет до інноваційних рішень і задавати тренд в індустрії. Але ми не зможемо виконати цю роботу самостійно – дуже багато залежить від прогресивного державного регулювання.
– Водночас ви виробляєте продукт, про який не скажеш, що він нешкідливий.
– Використання нашого продукту не виключає ризиків нанесення шкоди здоров'ю. Проте такі ризики істотно нижчі, як порівняти з курінням сигарет. Наше основне послання таке: «Якщо ви не палите, то не починайте, якщо ви палите – кидайте, якщо ви не кидаєте – переходьте на альтернативні продукти зі зниженим ризиком».
– Скільки людей в нашій країні використовують цей продукт?
– За нашими даними, з-поміж майже 8 мільйонів курців в країні приблизно 400 тисяч перейшли на IQOS. І їхня кількість зростає.
– Що ви думаєте про новий закон, який підвищує акциз на сигарети та інші системи споживання тютюну?
«Уряд хоче зрівняти податки, які буде отримувати бюджет з пачки стіків і з пачки сигарет. Але інші тютюнові продукти чомусь не будуть включатися до цієї групи».
– Ми вважаємо, що в новому законопроєкті системи нагрівання тютюну повинні бути виділені в окрему групу. Зараз на ринку їх дві: наша і ще система нагрівання від BAT, наших конкурентів. Коли мова йде про акцизи, то технологія нагрівання тютюну, як і будь-який інший продукт, не є сигаретами. Це повинно належати до окремої групи. З нашої точки зору, несправедливо оподатковувати пачку HEETS (тютюнові стіки для нагрівальної системи) і пачку звичайних сигарет за одним принципом. Ми повинні розуміти, що стіки – це частина системи, а не окремий продукт. І її неможливо порівнювати з простою пачкою сигарет. Уряд хоче зрівняти податки, які буде отримувати бюджет з пачки стіків і з пачки сигарет. Але інші тютюнові продукти чомусь не будуть включені до цієї групи. Це буде заважати впроваджувати інновації, а курцям переходити на менш шкідливий продукт. Виходить, що цей законопроєкт підтримує те, щоб люди продовжували курити сигарети замість того, щоб вибрати більш збалансоване життя.
– Чому ви не скажете це президенту?
– Я планую йому це сказати. Я чекаю зустрічі з ним, щоб розповісти йому про всі наші прагнення. Тому що їм варто переглянути свій погляд на тютюнову індустрію.
– Зараз 400 тисяч людей з 8 мільйонів курців використовують вашу інноваційну технологію. Яким ви бачите ідеальний результат через 5 років? 50/50?
– 2,5 мільйона курців, які так чи інакше продовжували курити й перейшли на альтернативні способи доставки нікотину.
– Це мета вашої компанії в нашій країні?
– Швидше, прогноз.
– До 2025-го?
– Так, давайте скажемо, що до 2025 року.