Монетизація пільг через Ощадбанк: як отримати пільги в Україні. Фото: Pixabay
В Україні пільгами на оплату житлово-комунальних послуг користуються 1,8 млн осіб. Розмір цих пільг становить від 25% до 100%. З травня 2021 року в Україні змінилися правила призначення субсидій.
The Page зібрало інформацію про те, що змінилося і як монетизувати пільги в Україні.
Монетизація пільг: що змінилося з травня 2021 року
З травня 2021 року субсидії виплачуватимуться в готівковій формі. Ці зміни відбулися через необхідність забезпечення адресного підходу до надання субсидій відповідно до майнового й матеріального становища громадян.
«Це дасть можливість громадянам оперативно управляти цими коштами, і після оплати комунальних послуг вони зможуть отримати залишок коштів і розпоряджатися ними одразу цього самого місяця, а не чекати на завершення наступного опалювального сезону», – повідомив заступник міністра соціальної політики Віталій Музиченко.
Громадяни, які користувалися безготівковою субсидією, зможуть отримати відповідні кошти до грудня 2021 року. Ті, хто має відкриті рахунки в Ощадбанку, отримають кошти оперативніше. Громадянам, які не мають рахунків в Ощадбанку, потрібно буде їх відкрити.
Водночас Міністерство соціальної політики переглянуло порядок обліку окремих витрат, які сягають 50 тис. грн і більше. Йдеться про придбання товарів і послуг, крім комунальних і медичних, а також навчання. Ці витрати не враховуються під час призначення субсидії.
Крім того, вводиться облік у разі здійснення внесків до статутного капіталу організацій, купівлі корпоративних прав, дорогих речей – рухомого й нерухомого майна на суму понад 50 тис. грн одноразово. Це пов'язано з випадками, коли люди оформляли житлову субсидію й одразу купували валюту на 1 млн грн або транспортні засоби вартістю 500 — 800 тис. грн. Також передбачено врахування в конкретного члена домогосподарства двох і більше авто віком менш як 15 років.
Монетизація пільг через Ощадбанк
Ощадбанк залишається одним з уповноважених банків, який забезпечує банківське обслуговування реалізації механізму надання житлових субсидій/пільг у грошовій готівковій формі. Так само банк є єдиною уповноваженою фінустановою, яка забезпечує банківське обслуговування реалізації механізму надання пільг у грошовій безготівковій формі.
В Ощадбанку рекомендують користуватися особистим кабінетом пільговика. У ньому можна дізнатися перелік комунальних послуг, розмір нарахованої пільги, її залишок, а також суми, які було перераховано постачальникам комунальних послуг, якщо цю інформацію надали до банку. Під час першого входу до кабінету потрібно вказати номер мобільного телефона, який було надано до Управління праці та соціального захисту населення.
Інформацію про стан розрахунків за комунальні послуги банк надає впродовж доби після перерахування коштів комунальним підприємствам.
Перевірити нарахування субсидії онлайн можна на сайті «Єдиний державний реєстр отримувачів субсидій». Для цього потрібно ввести свою поштову адресу — і вся інформація стане доступною.
Монетизація пільг учасникам бойових дій
Законодавчо пільги покладено 20 категоріям осіб, серед яких і учасники бойових дій. Вони мають право на виділення житла, якщо потребують поліпшення житлових умов; відведення земельних ділянок; пільги на оплату ЖКП і обслуговування житлового фонду; медичне обслуговування тощо.
Для того щоб отримати пільгу, необхідно звернутися до держустанови й надати посвідчення учасника бойових дій. У разі виділення житла, потрібно зібрати пакет документів, до якого входять: копії паспортів усіх повнолітніх членів сім'ї, копія свідоцтва про шлюб або розлучення; довідка про склад сім'ї та місце роботи; копії свідоцтв про народження дітей.
Якщо йдеться про ЖКП, то в цьому разі потрібні: копія паспорта та ідентифікаційного коду, посвідчення учасника бойових дій, довідка про склад сім'ї та копії свідоцтв про народження дітей.
Учасники бойових дій мають право на знижку за квартплатою в розмірі 75% (або 100% для інвалідів війни), знижку за користування комунальними послугами та знижку на паливо. Щоб її отримати, потрібно звернутися до органів соцзахисту.