Facebook Pixel

Субсидії-2020: як оформити онлайн і хто може отримати

Як оформити субсидію в Україні. Фото: Pixabay

Як оформити субсидію в Україні. Фото: Pixabay

В Україні от-от розпочнеться опалювальний сезон, і витрати сімей збільшаться. Оплата житлово-комунальних послуг – задоволення не з дешевих, але зберегти гроші в гаманці може держава з допомогою субсидій.

The Page розбиралося, як отримати субсидію, чи можна оформити субсидію онлайн і як її розрахувати.

1

Хто має право на субсидію і як дізнатися її розмір?

Сім'ям можуть відшкодувати витрати на оплату опалення, газу, води, вивезення побутового сміття, водовідведення та вивезення рідких нечистот. Сім'я може отримати субсидію, якщо витрати на оплату ЖКП перевищують розмір обов'язкового відсотка платежу. Відсоток обчислюється за формулою:

Обов'язковий платіж = середньомісячний сукупний дохід домогосподарства / кількість членів домогосподарства / прожитковий мінімум на одну особу (станом на 1 січня 2020 року) / 2 х 15%.

Доходи враховуються за 3-4 квартали попереднього календарного року (якщо субсидію дають із початку неопалювального сезону) і за 1-2 квартали поточного року (якщо субсидію дають із початку опалювального сезону).

Розмір субсидії можна розрахувати за формулою:

Субсидія = плата за ЖКП у межах норм – обов'язковий платіж.

Субсидію можуть надати з місяця її оформлення до кінця опалювального сезону, але не більш як на рік. Субсидію оформлять на одного з членів сім'ї, на чиє ім'я відкрито особові рахунки на оплату комуналки.

2

Як оформити субсидію?

Оформити субсидію можна онлайн за посиланням: перейти в розділ «Е-сервіси» – далі «Субсидії». Після того вибрати спосіб реєстрації. Можна вибрати «реєстрація або увійти з ідентифікацією електронним цифровим підписом», «реєстрація або увійти з ідентифікацією BankID» та «реєстрація або увійти за адресою електронної пошти». У перших двох випадках не потрібно буде йти до управління соцзахисту — достатньо буде підписати документи в електронному вигляді. В останньому разі після заповнення форми заявник отримає ПДФ-документ, який потрібно буде роздрукувати, підписати та віддати до управління праці та соціального захисту населення за місцем прописки.

Після реєстрації потрібно онлайн заповнити заяву про призначення та надання субсидії в грошовій формі в потрібному відділенні банку й декларацію про доходи та витрати.

Для офлайн-подання заяви потрібні такі документи:

  • заява про призначення субсидії;
  • декларація про доходи та витрати;
  • договір найму (оренди) житла.
3

Як дізнатися, чи призначено субсидію?

Перевірити призначення субсидії онлайн можна на сайті «Єдиного державного реєстру одержувачів субсидій». Потрібно ввести свою поштову адресу, і вся інформація стане доступною.

4

Як виплачують субсидію?

Якщо сума субсидії менше ніж 5 тис. грн, її виплачують готівкою в період із 27 числа місяця, за який виплачується субсидія, і до 4 числа наступного місяця. Якщо її доставляють разом із пенсією, то розрахунок буде з 4 по 25 число місяця, за який виплачують субсидію.

Якщо субсидія понад 5 тис. грн, її переводять на карту з 27 числа місяця, за який виплачується субсидія, і до 19 числа наступного місяця.

5

Чи можна отримати субсидію, орендуючи житло?

Отримати субсидію можна тільки за наявності нотаріально завіреного договору про оренду. Автоматично її не продовжують.

6

Кому не дадуть субсидію?

  • Людям, які впродовж року зробили покупку на суму більш як 50 тис. грн.
  • Людям, які мають борг за послуги ЖКП більш як 340 грн.
  • Людям, які не виплачували аліменти більш як 3 місяці.
  • Людям, які перебували за кордоном більше ніж 2 місяці.
  • Людям, які за рік до звернення за субсидією отримали спадок.
  • Особам працездатного віку, які не працюють, не отримують освіту й не перебувають на обліку в Центрі зайнятості.
  • Людям, у яких є транспортний засіб, з дня випуску якого пройшло менше ніж п'ять років.

Змусити повернути субсидію можуть у тому разі, якщо людина приховала частину доходів у декларації. Це буде або добровільно, або в судовому порядку.

7

Скільки людей в Україні отримують субсидію?

За даними Мінсоцполітики, у серпні 2020 року субсидії отримали 2,9 млн домогосподарств. Загалом нарахували 417 тис. грн, середній розмір субсидії склав 279,8 грн. Найбільше отримувачів субсидій у Дніпропетровській області — 232,4 тис. домогосподарств, найменше в Закарпатській — 39,9 тис.