Facebook Pixel

Комунальні платежі на карантині: що робити з боргами та чи можна їх списати

Фото: Івано-Франківська облдержадміністрація

Фото: Івано-Франківська облдержадміністрація

Опалювальний сезон в Україні почнеться, коли середньодобова температура повітря три дні поспіль не перевищуватиме 8 градусів тепла. Будинки ж почнуть опалювати раніше, ніж соціальні об'єкти. Основною інтригою опалювального сезону стали тарифи на комунальні послуги.

Станом на вересень борги українців за комунальні послуги зросли до 45 млрд грн, розповіла глава підкомітету з питань розвитку конкуренції та рівних умов для бізнесу комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Людмила Буймістер.

1

Скасування комунальних платежів в Україні

На початку карантину були чутки про скасування заборгованості за комунальні послуги, однак не варто сподіватися, що такі ініціативи будуть підтримані Верховною Радою.

Зокрема, експерти наголошують, що списання заборгованості навіть під час карантину навпаки знизить мотивацію тих, хто справно платив за комуналку. Водночас, наразі комітети парламенту розглядають законопроєкт № 3613, що передбачає нові правила стягнення заборгованості за комунальні послуги.

Згідно з проєктом, заборгованість, яка виникла на дату набрання чинності закону, в залежності від суми боргу та рівня доходів можна реструктуризувати на термін до 60 місяців (5 років).

Варто зазначити, що реструктуризувати борги з комунальних послуг можна й зараз. Ба більше, у разі несплати боргів на громадян може очікувати судовий позов, якщо сума боргу перевищує 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

2

Як можна зменшити розмір заборгованості з ЖКП

Єдиним методом зменшення розміру нарахованих боргів — звернутися до суду. Згідно з законодавством, громадянин може оскаржити суму плати за послуги з ЖКП у разі ненадання останніх, або надання їх у неповному обсязі чи через зниження їх якості.

Однак доведеться такий позов до суду підкріпляти доказами щодо безпідставності тягнення боргів.

Підтвердженням ненадання або неналежного надання ЖКП є:

 • акт-претензія, підписаний представником виконавця. Якщо ж виконавець відмовляється його підписувати, його можуть підписать двоє сусідів;
 • копія скарг, відправлених підприємству;
 • письмову відповідь постачальника ЖКП;
 • квитанції за оплату комуналки.
3

Як отримати розстрочку на опалення

Для того, щоб отримати розстрочку з оплати ЖКП послуг доведеться укласти договір про реструктуризацію боргу з підприємством, що постачає послугу. Загальна сума чинних платежів та погашення заборгованості не повинна перевищувати 25% загального доходу усіх членів сім'ї. Для пенсіонерів платежі не повинні перевищувати 20%.

Погашення заборгованості реструктуризується на 60 місяців, при потребі строк може бути подовжений до повного погашення боргу. Також після укладання договору з розстрочки є можливість оформити субсидії на комунальні послуги.

Розстрочка на опалення дозволить сплатити 50% за центральне опалення у сам опалювальний сезон — з жовтня по квітень, а ще 50% сплатити у міжопалювальний, тобто з травня по вересень.

Для отримання розстрочки необхідно звернутися з письмовою заявою до підприємства, що надає з централізованого опалення і надати договір на центральне опалення. Якщо укладеного договору немає, то необхідно додати оригінали та копії таких документів:

 • право власності або користування житлом;
 • паспорт власника житла;
 • ІПН власника житла.

Варто зазначити, що розстрочка надається лише тим, хто не бере участі у державній програмі з надання субсидій.

4

Як отримати розстрочку на електроенергію

Для того, щоб оформити угоду на розстрочку платежів за електроенергію доведеться звернутися до компанії, яка надає послуги. Варто зазначити, що для укладення договору доведеться сплатити 30% заборгованості.

Документи, які необхідно надати компанії-постачальнику електроенергії:

 • громадянський паспорт;
 • довідка про присвоєння ідентифікаційного номера;
 • довідка про осіб, зареєстрованих в квартирі (форма-3);
 • документ, що підтверджує право власності на житло або право користування житлом;
 • довідки про доходи всіх повнолітніх осіб, прописаних в квартирі;
 • якщо особи, зареєстровані в квартирі офіційно не працевлаштовані, це потрібно вказати в заяві і відзначити загальний сукупний дохід сім'ї, а також надати оригінал і копії трудових книжок цих осіб.
5

Як отримати розстрочку боргу за воду

Якщо у громадянина є заборгованості за холодне водопостачання та водовідведення, то потрібно укласти договір з реструктуризації боргу. Це відбувається у розрахунковому департаменті водоканалу.

Документи, що необхідно подати до водоканалу:

 • документ, що підтверджує особу;
 • ІПН (або сторінки паспорта з відміткою про відмову в його отриманні);
 • документ, що підтверджує право власності або користування житлом.

Основною умовою реструктуризації з боку водоканалу є дотримання споживачем термінів повернення частин боргу, а також своєчасна та повна сплата нових нарахувань.