Facebook Pixel

Криза у зв’язку з пандемією вимагає адаптації законодавства про банкрутство до нових умов

Олександр Бірюков
д.ю.н., радник Юридичної групи LCF

Вірус SARS-CoV-2 невпинно поширюється, що завдає шкоди не тільки здоров’ю населення практично всієї планети, а й загрожує більш масштабними негативними наслідками – масовими банкрутствами, викликаними кризовими явищами в економіці.


Нинішні надзвичайні заходи, спрямовані на зупинення поширення захворювання, є адекватними. Як бачимо, така реакція на ситуацію, що сьогодні склалася, підтримується урядами багатьох держав. Водночас ці заходи мають вкрай негативний вплив на бізнес.

Уже сьогодні бачимо, що економічний шок уже почав спричиняти руйнівний вплив на діяльність компаній у сфері послуг. Найімовірніше, на багатьох з них чекає банкрутство і, що є ще гіршим для кредиторів, розпродаж майна банкрутів на ринках, які знаходяться у глибокій кризі.

У великих компаній більше шансів подолати критичні наслідки кризи за рахунок реструктуризації бізнесу. Законодавство про банкрутство тут може відіграти свою позитивну роль шляхом надання часу на перепрофілювання бізнесу через введення мораторію на задоволення вимог кредиторів для розробки реальних, можливо, довгострокових планів виведення бізнесу зі стану кризи.

Фахівці у сфері банкрутства вже не сподіваються на те, що засобів збереження бізнесу, які містить законодавство про банкрутство, розроблених для звичайних некризових ситуацій, вистачить для повернення компаній у стан прибутковості.

Законодавство про банкрутство, що діє у звичайних ринкових умовах, може виявитися недостатнім чи неефективним у сучасній ситуації, особливо в тому разі, коли судове розв’язання проблем неспроможності може стати недоступним у зв’язку з введенням обмежень на порушення справ про банкрутство.

Тому з різних куточків світу лунають не лише пропозиції, але й надходить інофрмація про вже вжиті заходи. Передусім це стосується внесення змін до чинного законодавства про банкрутство, аби уникнути недоцільних банкрутств і зберегти життєздатні підприємства.

Так, керівні органи Конференції з питань європейського права про реструктуризацію та неспроможність (некомерційна організація європейських юристів та практиків з реструктуризації та неспроможності, професорів права та суддів) закликає національних законодавців ЄС та Європи негайно вжити заходів щодо адаптації законодавства про банкрутство для запобігання невиправданим банкрутствам.

QuoteЗ різних куточків світу лунають не лише пропозиції, але й надходить інформація про вже вжиті заходи.

Ця організація розповсюдила звернення, в якому закликає законодавців європейських країн негайно зосередитись на двох кроках реагування на критичну ситуацію. По-перше, її представники вважають за необхідне скасувати норми щодо обов'язковості ініціювання порушення справ про банкрутство на підставі критерію надзаборгованості.

Такі вимоги передбачені законодавством таких держав-членів ЄС, як Австрія, Німеччина, Греція, Італія, Латвія, Польща та Іспанія. Така пропозиція пояснюється тим, що нинішня економічна невизначеність не дозволяє виважено застосовувати зазначений тест щодо неспроможності компанії продовжувати свою діяльність і визначити, чи є боржник дійсно нежиттєздатним.

Уже є приклади, коли такі заходи запроваджено. Це Німеччина, в якій дію такої вимоги закону призупинили, та Австрія, де строки обов’язкового подання заяви про порушення провадження у справі про банкрутство збільшили.

По-друге, пропонується розглянути можливість часткового зупинення діяльності підприємств на кілька тижнів чи місяців для вжиття ними необхідних термінових заходів з метою подолання кризи неплатежів.

Крім того, в Конференції з питань європейського права про реструктуризацію та неспроможність вважають, що для підтримки життєздатних підприємств важливо забезпечити їх проміжне (антикризове) фінансування, а для малого бізнесу ввести мораторій (чи відтермінування) на здійснення звичайних обов’язкових платежів або надати допомогу суб’єктам малого бізнесу та їхнім працівникам і передбачити можливість переведення малих підприємств у режим «сплячки» (його ще називають «зимовий сон»).

Вважається, що такі додаткові заходи допоможуть підтримати бізнес, поки намагаються знайти шляхи адаптації законодавства про банкрутство до нової кризової ситуації чи триває процес внесення відповідних змін до чинних законів про банкрутство.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора