Facebook Pixel

Законопроєкт «Про працю»: розв'язання старих проблем чи поява нових

Оксана Скоробогач
Молодший юрист ETERNA LAW

Хоча законопроєкт «Про працю» і мав на меті стати сучасним варіантом розв'язання проблем у трудових відносинах, однак постійно піддається критиці.

Тож розберемо деякі моменти, взявши за основу новий проєкт, який було опубліковано на сайті СПО профспілок.


Першою білою плямою можуть стати прописані ознаки, за якими відбуватиметься перекваліфікація цивільних відносин у трудові.

Підводний камінь, через який багато роботодавців не раз «попадали» на значні штрафні санкції, наразі може бути врегульовано на законодавчому рівні. Та чи не слід очікувати від цього гірших наслідків та боятися ще більшої невизначеності?

Законопроєкт пропонує 6 ознак, за якими інспектор праці може встановлювати наявність трудових відносин. Чи буде достатньо для такої перекваліфікації одного критерію? Чи, можливо, необхідні будуть всі ознаки? Відповіді на ці питання залишаються поки що на розсуд уяви.

У першому випадку для застосування санкцій буде достатньо, якщо, наприклад, особі регулярно виплачується винагорода за роботу або послугу, виконувану чи надану в інтересах іншої особи. Тут виникає ще одна невизначеність. Двох чи трьох разів вистачатиме, щоб підпасти під поняття «регулярність»?

Також законопроєкт залишає місце для варіацій, зазначаючи, що можуть бути й інші ознаки трудових відносин.

Які саме? На це є відповідь: «з урахуванням специфіки діяльності фізичних та юридичних осіб, на користь (в інтересах) яких виконуються роботи (надаються послуги)».

Отож, чекатимемо або на доопрацювання, або на формування нової позиції ВСУ.

Наступною прогалиною може бути регулювання тих питань, які не охоплюватиме новий проєкт.

Того дня, коли він стане чинним («через шість місяців з дня, наступного за днем його опублікування»), Кодекс законів про працю втратить свою чинність.

А положення законопроєкту застосовуватимуться до тих прав і обов’язків, що виникли або продовжують існувати лише після дня, коли він почне діяти. Що буде з тими, які не входять до спектру його дії?

Поки що невідомо. Лише можна припустити, що повністю зрозумілі скарги незадоволених працівників додадуть роботи судам та відповідного клопоту роботодавцям.

Матимемо надію, що задля точності в регулюванні та ясності в розумінні прав та обов’язків кожної сторони трудових відносин проєкт буде вдосконалено, зважаючи на ту критику, яка формується навколо нього.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора