Facebook Pixel

Ненсі приземлилася. То чи нападе Китай на Тайвань?

Макар Таран
голова Української асоціації американістики

Після приземлення спікерки Палати представників США Ненсі Пелосі на острів Тайвань питання воєнної загрози залишається відкритим.

Останні майже чотири десятки років переважна більшість міжнародно-політичних аналітиків та експертів називали Тайванську протоку як most crucial flash point, або ж найбільш критично небезпечний регіон земної кулі, де переплелися історичні й стратегічні суперечності США, КНР та Тайваню і не тільки.

Проте, у той же час, навколо Тайваню сформувався своєрідний статус-кво: Китайська Республіка не проголошує незалежність (хоча де-факто вона повністю відповідає принципу незалежної країни), Сполучені Штати не порушують принципу «одного Китаю» (досить розмите визначення якого міститься ще в першому двосторонньому американсько-китайському комюніке від 1972 р.) а Пекін, у свою чергу, не буде вживати радикальних воєнних засобів з метою захоплення острова.

Воєнно-політичний потенціал усіх залучених сторін, якщо сюди додати Японію і Росію в тому числі дійсно свідчив про те, що будь-який військово-конфліктний сценарій може реально перерости в широкомасштабну руйнівну війну з непередбачуваними наслідками для всіх і людства в цілому.

Напад росії на Україну переніс центр уваги воєнних аналітиків зі Східної Азії в Європу. Саме Україна певний час розглядається як місце, де формується нова військово-стратегічна лінія протистояння світу реваншистських держав, які сакралізували свої прагнення до територіальних придбань, та демократичного світу на чолі зі США та Європою.

Тепер воєнно-стратегічне протистояння в регіоні Тайванської протоки знову активізувалося у зв’язку з візитом до Тайваню голови палати представників конгресу США Ненсі Пелозі.

Російська агресія відкрила певне вікно можливостей в реалізації власних завдань для Китаю. Китайський лідер Сі Цзіньпін постійно озвучував гасла, в основі яких лежить здобуття Китаєм статусу Великої держави та «остаточного возз’єднання Батьківщини».

На більш конкретному рівні це — обійти США за показниками сукупного ВНП та приєднати острів Тайвань.

Оскільки увага Вашингтона більшою мірою була прикута до України, то китайська сторона запустила своєрідну дипломатичну і стратегічну гру «партнерства з Росією», яка мала би сигналізувати першому, що той має зробити поступки не лише в санкціях але і в «тайванському питанні».

Зростання військової міці Китаю паралельно з витратами значного ресурсу Сполученими Штатами на допомогу Україні начебто мало би зробити адміністрацію Байдена більш поступливою.

Ненсі Пелозі і погрози Пекіну

Проте китайське керівництво, як і російське в тому числі, прорахувалося насамперед з точки зору політичної психології, — воєнний тиск і примус на демократичні суспільства має результатом не страх і паралізацію їхньої функціональності, а навпаки, призводить до їхньої більшої консолідації та рішучості у захисту власних цінностей.

Приземлення в Тайбеї літака з Ненсі Пелозі на борту, — другою (або однією з трьох) за значенням посадовою особою Сполучених Штатів, навіть після доволі войовничих заяв з боку китайської сторони про можливість його збиття, стало подією, яка наповнена багатьма політичними й не лише смислами.

Перш за все Вашингтон продемонстрував рішучість у підтримці своїх союзників, що має величезне значення з точки зору подальшої їхньої консолідації та співробітництва.

У той же час чималий акцент робився на тому, що цей візит є і підтримка не лише союзних, але й демократичних урядів, словами спікера палати представників це значною мірою є «глобальне зобов’язання Сполучених Штатів».

Психологічна драма, яка завершилася появою Пелозі на острові, є також демонстрацією з боку США неприйнятності будь-яких військових погроз чи загроз з боку Пекіна. Адже якби Пелозі не зупинилася на Тайвані, це могло би розглядатися як слабкість і політична перемога Пекіна.

До цього треба додати, що неподалік Тайванської протоки було сконцентровано велику кількість американських кораблів на чолі з авіаносцем «Рональд Рейган».

Загострення в Тайванській протоці: які наслідки для України

Які ж геополітичні наслідки цієї події в тому числі й для України?

Існує висока ймовірність того, що Пекін буде періодично демонструвати реверанси в бік росії і можливо навіть демонстративно надавати нехай і символічно-гомеопатичну, проте допомогу.

Але навряд чи це стане вирішальним фактором у економічному й воєнному виживанні московії. Адже лідери китайської економіки значною мірою інтернаціоналізовані і бояться санкцій.

Будь-які односторонні агресивні дії Китаю в регіоні ще більше відвертатимуть з боку технологічних провідних економік політичні симпатії чи наміри стратегічного співробітництва з країною, яка готується до наступної війни.

І взагалі, воєнний наратив беручи до уваги варварські дії москви в Україні для більшості країн світу вже поступово стає неприйнятним.

Так, продажі російської сировини Пекіну є певним фундаментом економічного виживання першої. На сьогоднішній день ми не маємо фактів використання китайської військової техніки армією агресора.

На відміну від запчастин європейських виробників, які порушували санкції з 2014 р. В Пекіні є розуміння того, що Вашингтон також має засоби у відповідь, спільно, наприклад із Японією.

Невиважена політика й однозначна військова підтримка агресора може ще більшою мірою підштовхнути Країну вранішнього сонця до ще більш радикального перегляду витрат на оборону.

То чи нападе Китай на Тайвань?

Рішучість і жертовність українського народу в протистоянні зовнішній агресії сплутало деякі карти для низки країн, в тому числі й Китаю.

Низка індикаторів демонструє, що Пекін сподівався на швидку перемогу москви, яка ймовірно, у свою чергу, запустила би військовий сценарій приєднання Тайваню.

Натомість, на сьогодні Україна стала не лише зразком боротьби за власні цінності та ідентичність, важливість яких применшувалася в авторитарних диктатурах, але й фундаментом збереження системи міжнародного права та міжнародного порядку.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]