Facebook Pixel

Топ-5 пов'язаних з криптовалютою нових моделей бізнесу в Україні

Вадим Груша
Co-founder & CEO Trustee Plus

Зв'язок бізнесу і блокчейн-технологій з кожним роком стає все тіснішим. Нові та старі компанії все менш скептично ставляться до криптовалют і вплітають їхні функції у внутрішні та зовнішні процеси. Найочевиднішим прикладом їхньої роботи є криптовалютні платежі – системи, що дають змогу ефективно і дешево проводити будь-які фінансові операції незалежно від часу і відстані.

Але фінансовий бік – це далеко не все. З моменту запуску біткоїна у 2009 році сфера блокчейну пропонувала і пропонує безліч моделей для запуску свого бізнесу. Так, крім майнінгу і прямих інвестицій, у 2015-му ми отримали смарт-контракти, у 2017 році ICO і бум токенів, у 2021-му – ажіотаж навколо NFT і метавсесвітів. Давайте розглянемо ТОП-5 моделей, що є актуальними для України у 2024 році.

Платежі, смарт-контракти та бази даних

Попри те, що ці три пункти є базою всього криптосвіту і використовуються в бізнесі вже багато років, вони все ще залишаються актуальними. І не тільки завдяки універсальності, а й завдяки інноваційним варіантам використання.

  • Криптовалютні платежі здатні не тільки вдосконалити будь-який бізнес – прискорити і здешевити всі операції, а й стати його основою. Наприклад, це може бути криптогаманець, торговий майданчик, LSD-платформа, NFT-маркетплейс.
  • Команди зі створення смарт-контрактів пропонують послуги з автоматизації робочих процесів. З їхньою допомогою можна оптимізувати роботу майже будь-якої організації – світу фінансів, юриспруденції, фармацевтики, логістики тощо.
  • Блокчейн-технологія здатна перетворити базу даних компанії, ланцюжки поставок і будь-які інші технологічні процеси, які потребують співзалежного оновлення, прозорості, відстежуваності та високого рівня безпеки.

Сьогодні на ринку праці України можна знайти безліч вакансій у сфері розробки смарт-контрактів, платіжних систем і баз даних. Саме в цих сферах працюють більшість криптовалютних компаній країни і розробляються нові продукти.

Рішення другого рівня (L2)

L2-мережі – це блокчейни для вирішення проблеми масштабованості мережі Ethereum. Незважаючи на те, що перші з них з'явилися ще 2020-го (Polygon), особливої популярності вони набули тільки 2023 року. До кінця року їхня кількість сягнула 56 – водночас 24 з них перебувають у стадії запуску. За рік обсяг їхніх активів зріс утричі.

  • Рішення другого рівня дають змогу використовувати всі переваги Ethereum, але при цьому не платити високі комісії, як у мережі першого рівня.
  • Нові моделі L2 найчастіше зосереджені на вирішенні конкретних завдань, коли як перші версії намагалися відразу стати універсальною структурою.
  • Наприкінці 2023 року в VanEck передбачили зростання популярності L2 – вони стануть ключовими гравцями в Ethereum, що значно збільшить їхній TVL.

Проблема масштабованості Ethereum залишається актуальною навіть після переходу мережі на алгоритм Proof-of-Stake і запуск декількох оновлень. А отже, у 2024 році і далі рішення L2 збережуть актуальність і отримають новий виток розвитку.

ICO, токенізація RWA, NFT

Залучення інвестицій для запуску свого бізнесу не є новою ідеєю, але виходить на новий рівень за допомогою технології блокчейну. Кожні кілька років індустрія пропонує новий спосіб для отримання грошових коштів:

  • За допомогою первинного розміщення токенів (IСO) компанії запускають торги власним цифровим активом для отримання інвестицій. Наприклад, деякі великі сьогодні проєкти (BNB, Tron) спочатку випустили токен на базі Ethereum і тільки за кілька місяців запустили свою мережу і налагодили інфраструктуру.
  • Токенізація – інструмент для виходу на нові ринки за допомогою випуску токенів, чий курс прив'язаний до вартості класичного активу (RWA). Наприклад, це можуть бути акції, облігації, об'єкти нерухомості та кредитні зобов'язання;
  • Випуск NFT-колекцій – 2021 року ажіотаж навколо невзаємозамінних токенів сягнув таких масштабів, що багато компаній і приватних осіб зважилися випустити свої колекції. Наприклад, ігрова корпорація Ubisoft і Дональд Трамп.

Усе це дає змогу бізнесу швидко залучати кошти, реалізовувати свої ідеї в прискореному темпі. Токенізація прибирає з рівняння посередників у вигляді банків, робить майже будь-яку бізнес-модель економічно життєздатною та ефективною.

Моделлю для вашого бізнесу на основі RWA-токенізації може стати розробка структурних рішень або запуск сервісів приватного кредитування. Перспективність цього напряму підтверджують багато великих гравців – криптобіржа Coinbase, BlackRock, аналітики Bitwise – і очікують розвитку цього напряму в 2024-2025.

Майнінг і ліквідний стейкінг

Незважаючи на те, що майнінг з'явився 15 років тому, він усе ще залишається актуальною і прибутковою діяльністю. І це навіть попри складність видобутку, що зростає, і ціну обладнання. За даними CoinShares, після халвінгу Bitcoin у квітні 2024 року вартість видобутку 1 BTC зросте до $37 856, а отже, майнінг буде рентабельним тільки за курсу вище $40 000. У березні ж 2024-го курс BTC вже сягнув $73 000 – а в прогнозах аналітиків все частіше звучать суми від $150 000 до $1 млн.

QuoteУ 2014 році на майнерів України припадало понад 40% хешрейту блокчейну Bitcoin. Сьогодні, незважаючи на перерозподіл ресурсів до США і Китаю, ця бізнес-модель усе ще залишається вигідною, затребуваною та ефективною.

У квітні 2023 року, після оновлення мережі Ethereum, з'явилася нова модель для бізнесу – сервіси ліквідного стейкінгу, або LSD-платформи. Їхні користувачі отримали можливість отримувати прибуток із заблокованих у мережі активів, але при цьому продовжувати використовувати їх в операціях на DeFi-ринку. Це стало можливо завдяки випуску «обгорнутих» токенів в обмін на заморожені в контракті.

Популярність LSD у 2024 році тільки зростає – у моменті Lido Staked ETH увійшов до ТОП-5 криптовалют за капіталізацією. А його провайдер посів перше місце за TVL – понад $20 млрд заблокованих активів із $28 млрд доступних у системі Ethereum.

Інвестиційна модель: актуальна завжди

У 2021 році, коли криптовалютний ринок увійшов у новий «бичачий цикл», а ажіотаж довкола індустрії сягнув небувалих розмірів, інституційні інвестори увійшли в гру. Великі компанії почали купувати Bitcoin і відкрито говорити про це. Першими в цій справі стали Tesla, SpaceX і Microstrategy. У 2024 році компанії Ілона Маска все також зберігають BTC, а Microstrategy постійно поповнює запас.

Після запуску ETF на BTC – класичного активу, що дає змогу опосередковано отримати прибуток, – ця тенденція тільки посилилася. Можливість для інвестицій з'явилася у традиційних фондів, як пенсійні фонди США або інститут Стенфорда.

QuoteСучасний криптовалютний ринок не вимагає прямих інвестицій у монети. Крім них ваш бізнес може вкладатися у вже згадані Bitcoin-ETF, токенізовані акції великих компаній і навіть цифрові активи, чий курс прив'язаний до ціни іншого активу – долара або золота.

Інвестиційна модель може бути тільки частиною вашого бізнесу. Вона дасть змогу диверсифікувати ризики та примножити наявний прибуток. Особливо актуально це на зростаючому ринку, яким він і може стати у 2024-2025. Так, у Bernstein вважають, що BTC сягне $150 000 у найближчі 1-1,5 року, і найкращий спосіб використати цей час з максимальною користю – інвестувати в майнінгові компанії, що виграють після халвінгу мережі Bitcoin.

Протягом 15 років після запуску Bitcoin ви побачили масу можливостей для бізнесу – DeFi-протоколи, смарт-контракти, бази даних, L2, NFT-токени, метавсесвіти та багато іншого. Але індустрія не збирається зупинятися і продовжує знаходити та випускати інноваційні рішення. Навіть лише на початку 2024 року ми встигли побачити хайп навколо протоколу Ordinals для Bitcoin і ажіотаж навколо AI-технологій.

І кожна така нова блокчейн-технологія – потенційна модель для бізнесу.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]