Як залучити мільйони у банківську систему

В'ячеслав Саприкін
адвокат практики корпоративного права АО Juscutum

Реформування банківської системи України може невдовзі отримати новий виток розвитку. Фонд гарантування вкладів фізичних осіб розробляє проект закону, відповідно до якого планується збільшення суми гарантованого відшкодування коштів. Наразі гарантована сума виплати становить 200 тисяч гривень.

І, у зв’язку з порівняно нещодавнім банкопадом та загальною насторогою до даного сектору, клієнти не поспішали нести до банків кошти, що перевищують таку суму. Відтепер планується поетапне збільшення, і до 2027 року сума повинна становити 100 тисяч євро в гривневому еквіваленті, що на сьогодні майже 3 млн гривень. Перше підвищення ліміту планується вже до кінця поточного року.

На перший погляд, це однозначно позитивний сигнал для українських вкладників, бізнесу та української економіки в цілому.

Але є й мінуси. Адже, на мою думку, це може бути пов’язано з всезагальним декларуванням та проведенням податкової амністії капіталу в Україні, яку має на меті впровадити Офіс Президента України. Адже, за попередньою інформацією, для легалізації коштів потрібно буде їх віднести до банківської установи.

У Фонду є і інші проблеми. Із самого початку потрібно забезпечити фінансову стабільність самої установи шляхом реструктуризації заборгованості перед Мінфіном. Фонд отримав позику на ринкових умовах, тож, окрім самого боргу, має сплатити 67 млрд грн нарахованих відсотків. Реструктуризація також є вимогою МВФ, і до кінця поточного року має бути розроблений план врегулювання цього питання. Незрозуміло звідки у Фонду з’являться гроші не лише на погашення своїх заборгованостей, а й на відшкодування вкладників, особливо після підвищення суми.

Також невирішеним залишається відшкодування у разі неплатоспроможності державних банків. Зауважимо, що проект Закону про внесення зміни до Закону України «Про банки і банківську діяльність» щодо гарантування державою вкладів фізичних осіб так і не був підписаний попереднім Президентом України у 2016 році (під час націоналізації ПриватБанку). Згідно із законопроектом, держава повинна була взяти на себе обов'язок щодо забезпечення відшкодування фізичним особам-вкладникам державних банків тієї частини суми вкладу, яка перевищує граничний розмір відшкодування коштів за вкладами, встановлений відповідно до закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Тим самим гарантії залишились незмінним для всіх банків (в рамках 200 000 грн), окрім АТ «Ощадбанк». А питання механізму відшкодування останнього також є дуже цікавим, оскільки це унікальний банк, вклади якого гарантуються не Фондом, а державою і не на певну суму, а в межах всього вкладу. Однак механізм відшкодування законодавчо не прописаний і, в разі настання такої несприятливої ситуації, поки невідомий алгоритм дій як для вкладників та банківського сектору, так і для держави в цілому.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини

Список 42 потягів, які «Укрзалізниця» запланувала запустити з 1 червня

«Укрзалізниця» збільшила кількість потягів, на які можна буде купити квитки з 1 червня, відтепер їх 42, яких 10 – «Інтерсіті+» і 32 – далекого сполучення, про це 28 травня розповів в.о. голови правління компанії Іван Юрик. The Page має цей список у розпорядженні.

Приватбанк виявив підробку в судовій тяжбі з Суркісами

Приватбанк засумнівався в достовірності заяв братів Суркісів, які стосуються примусового виконання рішення і роз'яснення Печерського районного суду Києва про відшкодування банком на їхню користь понад $250 млн. У зв'язку з цим банк зажадав у Державної виконавчої служби повернути виконавчі документи по цим заявам.

Віктор Ляшко відреагував на ідею з імунологічним паспортом

Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко вважає, що країни не будуть вводити імунологічний паспорт, оскільки питання збереження гідності людини, збереження універсального доступу до послуг, які гарантовані Конституцією та міжнародними угодами, для людини є першочерговим. Про це він розповів в інтерв'ю The Page.