Facebook Pixel

Як залучити мільйони у банківську систему

В'ячеслав Саприкін
адвокат, юрист ЮК Legal House

Реформування банківської системи України може невдовзі отримати новий виток розвитку. Фонд гарантування вкладів фізичних осіб розробляє проект закону, відповідно до якого планується збільшення суми гарантованого відшкодування коштів. Наразі гарантована сума виплати становить 200 тисяч гривень.

І, у зв’язку з порівняно нещодавнім банкопадом та загальною насторогою до даного сектору, клієнти не поспішали нести до банків кошти, що перевищують таку суму. Відтепер планується поетапне збільшення, і до 2027 року сума повинна становити 100 тисяч євро в гривневому еквіваленті, що на сьогодні майже 3 млн гривень. Перше підвищення ліміту планується вже до кінця поточного року.

На перший погляд, це однозначно позитивний сигнал для українських вкладників, бізнесу та української економіки в цілому.

Telegram Logo

Але є й мінуси. Адже, на мою думку, це може бути пов’язано з всезагальним декларуванням та проведенням податкової амністії капіталу в Україні, яку має на меті впровадити Офіс Президента України. Адже, за попередньою інформацією, для легалізації коштів потрібно буде їх віднести до банківської установи.

У Фонду є і інші проблеми. Із самого початку потрібно забезпечити фінансову стабільність самої установи шляхом реструктуризації заборгованості перед Мінфіном. Фонд отримав позику на ринкових умовах, тож, окрім самого боргу, має сплатити 67 млрд грн нарахованих відсотків. Реструктуризація також є вимогою МВФ, і до кінця поточного року має бути розроблений план врегулювання цього питання. Незрозуміло звідки у Фонду з’являться гроші не лише на погашення своїх заборгованостей, а й на відшкодування вкладників, особливо після підвищення суми.

Також невирішеним залишається відшкодування у разі неплатоспроможності державних банків. Зауважимо, що проект Закону про внесення зміни до Закону України «Про банки і банківську діяльність» щодо гарантування державою вкладів фізичних осіб так і не був підписаний попереднім Президентом України у 2016 році (під час націоналізації ПриватБанку). Згідно із законопроектом, держава повинна була взяти на себе обов'язок щодо забезпечення відшкодування фізичним особам-вкладникам державних банків тієї частини суми вкладу, яка перевищує граничний розмір відшкодування коштів за вкладами, встановлений відповідно до закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Тим самим гарантії залишились незмінним для всіх банків (в рамках 200 000 грн), окрім АТ «Ощадбанк». А питання механізму відшкодування останнього також є дуже цікавим, оскільки це унікальний банк, вклади якого гарантуються не Фондом, а державою і не на певну суму, а в межах всього вкладу. Однак механізм відшкодування законодавчо не прописаний і, в разі настання такої несприятливої ситуації, поки невідомий алгоритм дій як для вкладників та банківського сектору, так і для держави в цілому.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Коментарі

Всі новини