Щоб убезпечити себе від неприємностей, на ринку нерухомості не можна керуватися одними лише почуттями: сподобалася візуально новобудова — вивчи генплан, концепцію, формат, просторове планування, інфраструктуру всередині та зовні, а також зверни увагу на те, хто будує.
Щоб оцінити забудовника, можна й потрібно використовувати такий алгоритм.
По-перше, дивимося на попередні проєкти. Проводимо юридичний аудит усіх без винятку будівництв, включно з вподобаним, оцінюємо строки введення в експлуатацію, дозвільну документацію, інвестиції в розвиток інфраструктури району.
Важливо, щоб забудовник думав про те, що буде з інженерними комунікаціями в разі збільшення навантаження, де можна погуляти за межами території комплексу, наскільки безпечною (вуличне освітлення, дорожнє полотно) є дорога до будинку.
Інвестиції в розвиток району — важливий показник того, що забудовник планує працювати на цьому ринку й розвивати його не за принципом варварства, а сталого розвитку.
По-друге, дивимося на динаміку будівництва. В умовах коронавірусного року це один з основних показників того, що в забудовника є фінансовий ресурс та експертиза, щоб пережити складні часи, зокрема скорочення попиту.
Динаміка будівництва має бути на майданчику на рівні двох і більше поверхів моноліту на місяць, якщо ми, наприклад, говоримо про каркас будинку. Зрозуміло, ми зараз заходимо в холодний сезон, проте до морозів можна встигнути виконати ще багато важливих робіт за технологічними картами.
Ну і, нарешті, дивимося на репутацію компанії. Вона проявляється в дрібницях: чи були затримки та на скільки, чи задоволені жителі попередніх будинків і черг і які в них основні претензії, якою є якість будівництва попередніх ЖК (матеріали, технології, наповнення комплексу, архітектурний і дизайн-проєкт).
Скандали навколо забудовника раджу вивчати дуже ретельно: несумлінна конкуренція та банальний рекет із боку псевдоактивістів дуже фонують в інформаційному полі.
Зрозуміти, що ви подивилися в бік проблемного або потенційно проблемного забудовника, можна за наступними моментами:
1. У компанії часто траплялися довгобуди або навіть були недобудови.
2. Динаміка будівництва на майданчику є низькою, але забудовник систематично оголошує старти продажів у нових ЖК. Це може свідчити про перехресне фінансування, що не дуже добре.
3. У ЖК є проблеми з дозвільною документацією (немає документів на землю, дозволу на будівництво, ліцензії генпідрядника).
4. Плани щодо забудови ділянки змінюються з регулярністю, якій можна позаздрити: зменшується кількість будинків, незрозуміло, що точно буде із соціально-побутовою інфраструктурою та елементами благоустрою. Умовно кажучи, вигадують залежно від обставин.
Це первинні індикатори, на які потрібно звертати увагу, спостерігаючи за будь-яким девелопером або проєктом.
Перед купівлею квартири, якщо немає мети увійти прямо на мінімальній вартості, варто поспостерігати за проєктом хоча б 1-2 місяці й провести комплексний аудит юридичних і фінансових ризиків.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора