Як правильно читати договір

адвокатка, співзасновниця theDoc

Фото: Free-Photos / Pixabay

Чому важливо вміти грамотно читати будь-який договір перед його підписанням? Причина доволі проста. Де-юре документ регулює господарські та фінансові відносини сторін-підписантів. Де-факто до умов угоди рідко звертаються, якщо співпраця проходить легко.

Зазвичай про них згадують у разі виникнення суперечностей. Саме тому в жодному разі не можна ставитися зневажливо до підписання найпростішого договору. Звісно, в умовах документа на декілька сторінок дрібним шрифтом складно розібратися без допомоги юриста, та є кілька основних деталей, обов’язкових для договорів усіх типів.

Преамбула

Звертаємо увагу, з ким і від чийого імені співпрацюємо. Назви обох сторін потрібно прописати цілком, зазначивши документ, який регулює їхню діяльність та на підставі якого вони діють (статут, положення, свідоцтво про державну реєстрацію ФОП тощо).

Також слід бути уважним до особи, яка уповноважена підписувати договір. Перевірити її право підписання можемо на сайті Міністерства юстиції у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Що робити, якщо особи немає в переліку підписантів? Вона не може підписувати контракт? Може, але за наявності відповідної довіреності. Варто особисто перевірити її оригінал, а засвідчену копію додати до договору.

Якщо діяльність компанії, з якою плануємо укладати угоду, потребує особливих умов погодження чи ліцензування, копії відповідних документів також варто долучити до договору.

Суттєві умови

Перелік суттєвих умов, обов’язкових для угод різних видів, визначений у Цивільному та Господарському кодексах України. Кожний вид договору має свої суттєві умови. Але загальноприйняті суттєві умови щодо всіх договорів ― предмет і ціна договору.

Чіткість і конкретика ― над усе! Щоб у майбутньому уникнути непорозумінь щодо якості чи кількості товару, його характеристик, переліку та типів наданих послуг, слід обумовити всі деталі ще «на березі». Купуючи, наприклад, персональний комп’ютер, зазначаємо його марку, модель, технічні характеристики, комплектацію.

Щодо ціни, то тут також можуть виникати нюанси. Тому слід прописувати всі варіанти розрахунку вартості: ціну за одиницю товару без податків, з ПДВ, кількість одиниць та їх загальну вартість. Важливо зазначати загальну ціну договору цифрами та прописом.

Вказувати всі суттєві умови договору дуже важливо, оскільки за їх відсутності договір буде вважатися неукладеним, тобто таким, що не породжує жодних прав та обов’язків сторін.

Права та обов’язки

У типових договорах ми рідко звертаємо увагу на права та обов'язки, адже вони узагальнені. Проте це розділи, в яких ми можемо прописати чіткі межі відповідальності обох сторін за конкретні порушення. Ідеальним є варіант, коли до обов’язку однієї сторони прив’язаний конкретний вид відповідальності в разі його порушення. Нариклад, якщо одна сторона зобов’язана поставити визначений товар у певний термін, то в разі порушення такого обов’язку інша сторона має право не прийняти товар або отримати грошову компенсацію.

Уважно перечитуємо розділи з правами та обов’язками у випадках, якщо договір готує протилежна сторона. У розрахунку на те, що документ вивчатиметься не надто ретельно, до нього можуть додати пункти, вигідні лише одній зі сторін.

Ще до підписання договору підраховуємо суми неустойок (штрафів та пені) в разі недотримання його умов. Особливо актуально це тоді, коли в документі визначено лише відсоткові показники. Є ризик їх хибної оцінки.

Порядок зміни умов договору та вирішення спорів

Зазвичай, якщо сторони не можуть врегулювати конфлікт самостійно, спори вирішуються в судовому порядку. Маємо розуміти, що основний доказ для будь-якого судді — підписаний документ. Саме тому повертаємося ще раз до попередніх пунктів та намагаємося якнайдетальніше прописати всі нюанси співпраці.

Реквізити сторін

Зазвичай цей розділ завершальний, реквізити сторін зазначаються в кінці договору в місцях для підписів. Щодо фізичних осіб мають бути зазначені повні власне ім’я та прізвище (у форматі Іван ІВАНОВ), індивідуальний податковий номер, паспортні дані, реквізити для розрахунків, місце проживання, а також канали зв’язку (номер телефону, електронна адреса). Щодо юридичних осіб обов’язково зазначається назва компанії, код ЄДРПОУ, юридична та фактична адреси, банківські реквізити, номери телефонів, факс, адреса електронної поштової скриньки, посада та ім’я і прізвище підписанта.

І в жодному разі не соромимося пропонувати власні умови та поправки до договору!

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора