Ця колонка про те, як ми в «Укргідроенерго» стали першими серед державних компаній, хто затвердив фінансовий план за новими правилами. Це важливий крок у реформі корпоративного управління державними компаніями, який забезпечує прозорість і відповідальність.
У березні цього року в Україні набув чинності закон про вдосконалення корпоративного управління держкомпаніями. Неодноразово підкреслювалося, що його ухвалення було передумовою для отримання подальшого фінансування від МВФ (програма EFF), також воно є важливим у контексті отримання підтримки ЄС (програма Ukraine Facility) та перемовин про вступ до Євросоюзу.
На поточному етапі реалізації реформи корпоративного управління одним із першочергових завдань є необхідність забезпечення своєчасного фінансового планування діяльності держкомпаній на 2025 рік. Це пов’язано з тим, що прикінцеві та перехідні положення закону прямо передбачають: фінансові, інвестиційні та стратегічні плани держкомпаній на 2025 рік мають затверджуватись їхніми наглядовими радами відповідно до нових розширених повноважень (як це передбачається керівними принципами ОЕСР).
Водночас процес фінансового планування держкомпаній було суттєво видозмінено. Так, було запроваджено новий інструмент – лист очікувань власника, в якому конкретизуються очікування щодо фінансової діяльності компаній. Це документ, що визначає ключові фінансові, операційні та нефінансові цілі діяльності. Відповідний документ відтепер щороку затверджуватиметься уповноваженим органом чи загальними зборами держкомпанії на підставі політики власності та після консультацій із наглядовою радою.
Лист очікувань включатиме коротко- та середньострокові цілі діяльності (фінансові, операційні та нефінансові), фінансові показники, такі як обсяги виплат на користь держави, бюджетного фінансування тощо. Також на період дії воєнного стану визначатимуться максимальні пороги обсягу капітальних інвестицій. Водночас для ключових держкомпаній передбачено окремий процес погодження таких показників із Мінфіном.
Сьогодні процес узгодження листа очікувань в держкомпаніях триває. Тільки одна компанія пройшла усю процедуру до кінця. 23 грудня Наглядова рада «Укргідроенерго» змогла стати першою, хто виконав необхідні дії серед державних компаній, і затвердила фінансовий план на 2025 рік за новими правилами. Це також перший випадок затвердження листа очікувань власника за новим законодавством, що стало знаковою подією у процесі впровадження реформи корпоративного управління. Раніше такі повноваження належали до компетенції акціонера. Завдяки цьому рішенню компанія може швидше реагувати на виклики та реалізовувати стратегії розвитку. Проте нині це право передане наглядовій раді, що суттєво посилює корпоративне управління компанії. Крім того, було затверджено середньостроковий стратегічний план на 2025–2027 роки, який передбачає модернізацію інфраструктури, реалізацію нових проєктів та впровадження інноваційних технологій.
Така швидкість у реалізації нововведень пов'язана з кількома чинниками. По-перше, «Укргідроенерго» активно долучилася до процесу розробки підзаконних нормативно-правових актів уряду та Мінекономіки, що стосуються впровадження реформи корпоративного управління. Це дало змогу не лише підготувати компанію до нових вимог, а й посприяти створенню ефективної нормативної бази для галузі. Це дозволило менеджменту та наглядовій раді вчасно підготуватися до реалізації нових повноважень: розробити ключові показники для погодження з Мінфіном та пропозиції до листа очікувань власника.
По-друге, наглядова рада, з урахуванням світових практик та реалізуючи свої фідуціарні обов'язки, зайняла проактивну позицію щодо контролю за підготовкою виконавчим органом проєктів зазначених документів. Ці питання неодноразово розглядалися на її засіданнях. Адже такі рішення наглядової ради покликані забезпечити безперебійне функціонування об'єктів критичної інфраструктури держави, стабільний розвиток компанії, оптимізувати її фінансову діяльність.
Енергетичний сектор України відіграє ключову роль у національній економіці. Успіх у реформуванні цього сектору стане вирішальним фактором для економічної стабільності країни. Ми в «Укргідроенерго» ініціюємо дискусію з колегами з інших наглядових рад, щоб знайти нові способи прискорити впровадження реформи корпоративного управління.
Довідково: Уряд оприлюднив розпорядження про затвердження листа очікувань власника щодо «Укргідроенерго», де визначено ключові вимоги й параметри діяльності компанії. Відповідний документ доступний тут.