Тривожне лобіювання. За депутатів від «Слуги народу» скоро візьмуться серйозно

Спеціалізована антикорупційна прокуратура розслідує можливе одержання хабара 11 депутатами комітету з питань фінансів, податкової та митної політики.

Ця історія стала, більш за все, результатом точкового впливу лобістів всередині парламенту. Мова йде, очевидно, про Антона Яценка (закон №2047 відміняв так звані «майданчики нардепа Яценка» — майданчики-посередники між оцінювачем майна і базою ФДМ — прим. ред.). Він — досвідчений лобіст і знову пройшов до парламенту, де, напевно, намагається впливати на мажоритарників.

Чи змовлявся він з так званою «групою Коломойського» в 7-9 чоловік у фракції «Слуга народу», існування якої вже підтвердив Давид Арахамія, нам навряд чи розкажуть. В той же час не є секретом вплив Олександра Дубінського на депутатів-мажоритарників.

Ходять чутки і про спробу формування так званої групи Павлюка (лобіює інтереси чернівецького бізнесмена Іллі Павлюка - прим. ред.). Але прямого підтвердження цьому немає.

Зараз у Зеленського намагаються знайти адекватні заходи впливу на депутатів. Зараз багато інформаційного шуму навколо поліграфа, але насправді це просто крок для приведення «слуг народу» до свідомості, нашатир до носа. Найбільш дієвим кроком стане імперативний мандат.

Фінансовий комітет — трохи інша історія. Я б говорив тут швидше про ситуативний і точковий вплив Яценко. Стався збій дисципліни в голосуванні за окремі закони Кабміну і президента на рівні комітету. Деякі депутати «Слуги народу», особливо мажоритарники, прагнуть відійти від впливу партії та Офісу президента.

Можливо, хоча ми поки що можемо говорити лише про підозру, мало місце і фінансове стимулювання, підкуп, про який зараз пишуть. В Офісі президента давно припускали, що може виникнути така ситуація.

Зараз у Зеленського намагаються знайти адекватні заходи впливу на депутатів. Приміром, багато інформаційного шуму навколо поліграфа, але насправді це просто крок для приведення «слуг народу» до свідомості, нашатир до носа. Найбільш дієвим кроком стане імперативний мандат. Якщо ж знайдуться докази підкупу, тут вже будуть діяти правоохоронні органи.

Моя гіпотеза — для того, щоб правоохоронці змогли проводити слідчі дії без дозволу Ради, закон, що вимагає цього, оскаржать у КСУ. Адже після зняття депутатської недоторканності він почав суперечити Конституції. Так що це — питання часу.

Лобіювання і «перекуповування» депутатів — не нове явище. У фракції Порошенка було близько 20 депутатів «в опозиції», близько 20-30 — голосували ситуативно. Була скандальна ситуація у 2010 році, коли регіонали перекупили у «Батьківщини» цілу групу депутатів. Тому зовсім по-новому тут не вийде, але останні події — неприємний дзвінок для Офісу президента. Поки що вони реагують швидше символічно, але пізніше будуть більш серйозно вирішувати це питання.

Контекст

  • Депутати податкового комітету нібито отримали по $30 тис. за голосування на засіданні комітету проти законопроєкту про ліквідацію корупційних схем при оцінці об'єктів нерухомості.
  • Президент Володимир Зеленський закликав усіх членів комітету з фінансів пройти перевірку на детекторі брехні. Депутат Олександр Дубінський заявив, що готовий пройти перевірку, разом з ним це зробить глава фракції «Слуга народу» Давид Арахамія.
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page