ТОП-3 тренди в блокчейні

Co-founder & CEO Trustee Plus

Що таке блокчейн і в чому його переваги?

Блокчейн – це технологія, що передбачає децентралізоване зберігання та розподілене внесення записів про операції, в основі якої лежать криптографічні методи захисту інформації, що дозволяє виключити з процесу посередників. Ця цифрова форма ведення записів є основою, на якій працює велика кількість криптовалют, у тому числі Bitcoin та Ethereum. Але її унікальний спосіб безпечного запису та передачі інформації має ширше використання поза межами віртуальних активів.

За змістом блокчейн є розподіленою цифровою книгою, де зберігаються різноманітні дані. Унікальність полягає в децентралізованій структурі технології. Це означає, що дані містяться на багатьох компʼютерах в мережі, а не на одному пристрої. Інформація тут обʼєднується в спеціальні блоки, що повʼязані між собою та захищені криптографічним шифруванням. Сутність блокчейну відображає його назва, яка в перекладі з англ. мови буквально звучить, як «ланцюжок блоків».

Основна задача блокчейну – запис та поширення інформації, без можливості її редагування. Тобто транзакції неможливо змінити, знищити або видалити (технологія розподіленої книги – DLT). Ланцюжки блоків є відкритими, а для їх функціонування виключається роль посередників. Схема поєднання блоків розроблена з використанням складних математичних алгоритмів, де кожен новий блок з'єднується лише з попереднім і має унікальний підпис.

Перед традиційними системами блокчейн виділяється низкою переваг:

  • децентралізація – немає єдиного джерела контролю, що забезпечує більшу стійкість до атак і витоку інформації;
  • прозорість – всі операції доступні для перегляду учасниками;
  • незмінність – транзакції неможливо відредагувати або видалити, що забезпечує їх точність та надійність;
  • ефективність – операції виконуються швидше, без втручання третьої сторони;
  • вигідність – через відсутність посередників блокчейн дає можливість знизити транзакційні витрати.

Технологія має й окремі недоліки, як от великі затрати енергії для PoW-консенсусів, зменшення швидкості при сильній завантаженості мережі тощо.

Блокчейн змінює світ

Хоч блокчейн і є відносно новою технологією, способи його застосування не обмежуються лише криптовалютами, а його потенціал, що постійно зростає, здатен перевтілити багато сфер діяльності. Напрямки використання технології розповсюджуються на:

  • Криптовалюти. Найактуальніше питання – розрахунок криптовалютою в повсякденному житті. Окремі торгові мережі в Україні, такі як «Фокстрот», WOG, Stylus, «Техноїжак», вже додали опцію оплати в крипті для користувачів. А з появою криптовалютних карток цей процес ще більше спростився – тепер розрахуватись віртуальними активами можна за будь-який товар чи послугу, так само як і звичайною банківською карткою. Криптокартка Trustee, яку ми офіційно запустили у 2023 році, швидко набула популярності, адже дозволяє використовувати криптовалюти для зручної оплати по всьому світу без обмежень. Додам, що на відміну від традиційних фінансових систем, де гроші йдуть по декілька днів, криптоперекази надходять за лічені хвилини з будь-якого куточка світу.
  • Цифрова ідентифікація. За допомогою блокчейну можна створювати безпечні та захищені від несанкціонованого доступу цифрові ідентифікації, які можна використовувати для перевірки персональних даних.
  • Голосування. Технологія блокчейну дозволяє створити максимально прозору та безпечну систему електронного виборчого процесу та виключити можливість підробки голосів завдяки децентралізованим реєстрам.
  • Управління ланцюгами постачання. Блокчейн відкриває нові горизонти для мереж ланцюгів постачання завдяки своїй стійкості до модифікацій і прозорості. Відсутність централізованого контролю дозволяє всім учасникам володіти рівноправним доступом до даних, що критично важливо для підвищення довіри між партнерами та зниження ризику маніпуляцій.
  • Смарт-контракти. Ця угода автоматично виконується при дотриманні певних правил. За допомогою блокчейну можна безпечно створювати такі програми і виконувати їх автономно. Смарт-контрактами можна замінити стандартні контракти в управлінні фінансами та інвестуванні, купівлі та продажу товарів і послуг тощо.

Технологія блокчейну не просто розвʼязує окремі питання, вона вносить фундаментальні зміни в кожну конкретну галузь та економіку в цілому. Сьогодні її застосовують:

  • у логістиці – відстеження руху товару для уникнення затримок і крадіжок;
  • для цифрового мистецтва – створення та використання NFT;
  • у медицині – контроль доставки ліків, створення бази медкарток. На основі протоколів з відкритим кодом компаніями збирається інформація, що надалі допоможе боротися з онкологією;
  • у юриспруденції – будь-які юридичні договори можна замінити на смарт-контракти;
  • у державному секторі – впровадження технології розподіленого реєстру в цій галузі обумовлено у тому числі зростаючим рівнем корупції і зниженням довіри до урядів. Так, наприклад, відсоток людей, які довіряють уряду у Франції, становить 33%, у Великій Британії – 36%, в Іспанії – 34%;
  • для міжнародної торгівлі – смарт-контракти спрощують виготовлення ліцензій і сертифікатів, знижують загальні витрати, підвищують швидкість ведення міжнародної торгівлі;
  • в освітньому процесі – цифрове зберігання та верифікація документів про освіту на базі блокчейну, як от Університет Нікосії та Массачусетський технологічний інститут.

Новітні блокчейн-тренди

З появою блокчейну цифрове життя суспільства зазнало суттєвих трансформацій. Прогнози Business Research Company говорять, що світовий ринок блокчейн-послуг досягне рекордної позначки у 19,76 млрд доларів США у 2027 році. Сьогодні ж масова інтеграція блокчейну запроваджує сучасні тренди:

  1. Нові професії. Наразі в блокчейн-індустрії задіяно вже близько 30 тис. робітників. Проте попит на досвідчених спеціалістів тільки зростає, а компанії готові щедро платити за грамотних людей. Незабаром, поряд зі звичними професіями, можна буде все частіше зустріти блокчейн-аналітиків, блокчейн-розробників, блокчейн-юристів, блокчейн-маркетологів тощо.
  2. Навчання блокчейн-дисциплінам. США і країни ЄС вже не один рік викладають блокчейн як дисципліну в провідних ВНЗ – Оксфорді, Стенфорді і Гарварді. Україна теж робить кроки для поширення криптоіндустрії в маси, започатковуючи курси та програми з криптограмотності. Наприклад, магістерська сертифікатна програма «Блокчейн-технології», що стартувала у 2022 році на базі Києво-Могилянської академії у співпраці з WhiteBIT. Не виключено, що уроки з блокчейну та віртуальних фінансів колись будуть запроваджені й у шкільні програми.
  3. Безпечні та зручні соцмережі. Технології шифрування, зокрема блокчейн, дійсно мають потенціал суттєво змінити структуру соціальних мереж, пропонуючи децентралізацію, захист даних і нові можливості для платежів:
  • Децентралізація контенту. У традиційних соціальних мережах існують централізовані сервери, що дають контроль компаніям над даними користувачів. У децентралізованій системі на базі блокчейну користувачі можуть контролювати власний контент, що знижує залежність від великих корпорацій, таких як YouTube або Facebook.
  • Кращий рівень захисту. Блокчейн забезпечує захищене зберігання даних завдяки шифруванню, що робить їх доступними лише власнику.
  • Зручніші платежі. Завдяки використанню криптовалют транзакції можуть проходити швидше і без посередників, що знижує комісії та спрощує купівельні операції в соціальних мережах. Це може принести користь як для користувачів, так і для маркетологів, які зможуть підвищити ефективність рекламних кампаній.

Така інтеграція блокчейну може привести до нової ери соціальних мереж, де користувачі отримують більше свободи та безпеки, а також нові фінансові можливості.

Майбутнє блокчейну — які прогнози?

Серед прогнозів щодо майбутнього технології блокчейн можна виділити декілька пунктів:

  • зростання частки блокчейн-технології у традиційному фінансовому та банківському секторах для більшої ефективності операцій;
  • удосконалення сумісності між різними блокчейнами для більшої взаємодії між платформами;
  • інтеграція блокчейну з Інтернетом речей (IoT) для забезпечення безпечних та масштабованих структур у керуванні підключеними пристроями;
  • розширення DeFi, що передбачає зберігання коштів у безпечному цифровому гаманці за допомогою смарт-контрактів, без банківських комісій та посередників. Таке застосування блокчейну має всі шанси стати справжнім майбутнім фінансів;
  • поява нових блокчейн-платформ, що будуть надавати ефективніші та масштабованіші рішення для різних програм.

Висновок

Впровадження блокчейну не минулося без серйозних викликів, проте всі експерти сходяться на позитивних прогнозах щодо його подальшого розвитку. А постійне удосконалення технології приведе до того, що вона буде відігравати одну з головних ролей у суспільстві та економіці.

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page