Facebook Pixel

Знімаємо маски: найпоширеніші криптострахи та їх причини

Кирило Хом'яков
Генеральний менеджер Binance в CEE та Центральній Азії

У світі, де криптовалюта швидше за все інше стає синонімом інновацій, не дивно, що навіть найсміливіші можуть відчувати певний острах. Але чи варто піддаватися страхам? Незважаючи на ризики, поглиблене розуміння може розвіяти багато страхів, що оточують криптосектор. Від розшифровки складності, що оточує криптовалюту, до аналізу правових аспектів регулювання, від оцінки волатильності ринку до стратегій захисту інвестицій. Тож в цій колонці я розповім про найпоширеніші криптострахи, їх причину і як їх позбутися.

Creepy Crypto, або страх загадкової криптовалюти

Коли мова йде про криптовалюти, немало людей часто відчуває тривогу або навіть страх. Це відбувається через недостатнє розуміння суті та принципів роботи цього фінансового феномену.

Криптовалюта — це віртуальний цифровий актив, який функціонує у відкритій мережі та захищається за допомогою криптографії. Вона здебільшого базується на технології блокчейн, що забезпечує координацію та управління системою з боку користувачів без втручання центрального регулятора або контролю з боку окремих осіб чи груп.

Біткоїн — без сумніву, найвідоміша серед криптовалют — цього року святкує чотирнадцяту річницю з моменту публікації. Монету BTC можна використовувати для оплати товарів та послуг, утримувати як інвестицію, а також пересилати безпосередньо будь-кому у світі, хто володіє криптогаманцем — це своєрідний цифровий еквівалент золота.

Що робить криптовалюту такою особливою порівняно з традиційними валютами або акціями? Головна відмінність полягає у принципі децентралізації. Наприклад, державні валюти контролюються та випускаються центральними органами влади. У випадку ж з криптовалютами немає єдиного органу, який би контролював їх випуск чи обіг.

Регулювання

Один з моторошних пунктів для новачків та досвідчених користувачів крипторинку — це регулювання. Тут існують дві точки зору: по-перше, чи не є багато криптовалют нерегульованими, і по-друге, чи не є надмірне регулювання шкідливим? Регулювання — це не те, чого варто лякатися. Насправді воно існує для того, щоб захищати користувачів та надавати додаткові гарантії.

Вважається, що регулювання може нашкодити духу децентралізації криптовалют. Чи не матимуть ці централізовані органи занадто багато влади над мережею? Надмірне або погано розроблене регулювання вб’є індустрію на місцевому ринку, а отже, змусить місцевий ринок пропустити наступну еволюцію FinTech. Але добре розроблене та адаптоване дозволить галузі розвиватися швидше, а не повільніше. Можна зберегти те, що робить криптовалюти чудовими, дозволяючи одночасно користувачам відчувати впевненість, необхідну для торгівлі.

7 листопада у Верховній Раді України зареєстрували законопроєкт про особливості оподаткування операцій з віртуальними активами. Ухвалення цього документу є останнім кроком на шляху до легалізації криптовалют в Україні. Новий регуляторний пакет для крипторинку, розроблений Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку України, виходить з основи європейського законодавства MiCA. Цей європейський закон створює стабільну нормативну основу для компаній, що діють у європейській юрисдикції.

Невизначеність у регулюванні криптовалютної індустрії є перешкодою для її розвитку та інтеграції цифрових активів. Новий закон надає бізнесам чіткіші вказівки щодо вимог, а інвесторам у криптовалюти — покращений захист.

Навігація криптовалютною волатильністю

Коли справа доходить до волатильних активів, криптовалюти відомі своєю непередбачуваністю. Ціни змінюються швидко, і часто — дуже різко. Проте це не повинно бути настільки лякаючим, як здається на перший погляд. Варто розуміти, що таке волатильність криптовалют. Зрозумівши це, з’являється багато способів керування інвестиційним портфелем.

У короткостроковій перспективі, ціни на крипто можуть як зростати, так і падати. У довгостроковій також спостерігається коливання на ринках — відомі як бичачі та ведмежі цикли. Однак це не є унікальним лише для цифрових активів, також можна спостерігати різкі зміни в цінах на енергоносії, нерухомість, або на інших інвестиційних ринках (таких як акції та облігації).

Ринковий таймінг є одним із найскладніших аспектів інвестування чи трейдингу. Часто правильний загальний напрямок торговельної стратегії може бути зіпсований неправильним часом входу в ринок. Тож як краще управляти волатильністю під час інвестування та торгівлі?

Існує кілька способів, але багато трейдерів та інвесторів вдаються до стратегії, відомої як dollar cost average (DCA). Ця стратегія передбачає купівлю рівних фіксованих сум активу через регулярні проміжки часу. Основна передумова полягає в тому, що, вийшовши на такий ринок, інвестиція може бути не настільки мінливою, як якщо б це була разова сума (тобто одноразовий платіж). Регулярні покупки можуть згладити середню ціну. У довгостроковій перспективі така стратегія зменшує негативний вплив, який невдале входження може мати на інвестиції.

Для зміцнення портфеля також можна розглянути:

  • Конвертацію волатильних активів у стейблкоїни, які прив'язані до фіатних валют під час періодів високої волатильності.
  • Розподіл портфеля між різними класами криптоактивів та диверсифікація в межах цих класів, наприклад, через блакитні фішки, рідні токени та токени другого рівня. Ця техніка допоможе уникнути надмірного впливу одного типу волатильного активу.

Моторошні «сками»

Безпека коштів та активів — головний пріоритет не лише традиційних фінансів, а й криптоіндустрії. За даними Федеральної торгової комісії США, із січня 2021 року по червень 2022 року через криптошахрайство було втрачено понад один мільярд доларів. Проте ризики у цій сфері не більші, аніж в інших фінансових системах. Але як захистити себе від цифрових пасток?

Знання та обачність — найкращі союзники в захисті активів. Якщо щось здається підозрілим або надто ідеальним — потрібно діяти з обережністю. Зменшити ризик фішингових атак, шахрайства та інших моторошних махінацій можна за допомогою відповідних знань і практики.

Під час транзакцій засобів необхідно уникати передачі коштів особам, з якими не встановлено довірливих відносин — це головний принцип. Однак є випадки, коли шахраї можуть маскуватися під родичів, друзів чи інших осіб, що користуються довірою, із метою викрадення коштів чи даних облікового запису. Інвестиції мають бути здійснені лише після ґрунтовного розуміння інвестиційного інструменту та переконання в надійності платформи, яка використовується для інвестування. Рекомендується звертатися за консультацією до незалежних фінансових радників у разі невпевненості.

Також для підвищення загальної безпеки облікового запису рекомендовано:

  • використання системи автентифікації;
  • увімкнення антифішингового коду;
  • перевірка списку пристроїв, авторизованих для доступу до облікового запису;
  • керування адресами для зняття коштів;
  • виконання регулярних повних перевірок безпеки комп’ютера.

Коротка післямова

Страх перед новим і невідомим є природним. Проте, як показує практика, глибоке розуміння криптовалют, від їх технологічних основ до правових рамок регулювання може значно знизити страх і невизначеність. Вивчення ринкової волатильності та розробка ефективних стратегій для захисту інвестицій можуть не лише зменшити ризики, але й відкрити нові можливості для учасників крипторинку. Хоча страхи є частиною шляху до інновацій, освічений підхід та обережність можуть перетворити ці страхи на можливості для зростання та розвитку в цій швидкозмінній сфері.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]