З кожним роком крипторинок привертає все більше уваги, а цифрові активи міцно входять в інвестиційні портфелі. І якщо в минулому класичні форми інвестицій були здебільшого долею інституційних гравців та інших великих учасників ринку, то криптовалютний світ зробив неможливе – відкрив звичайним людям доступ до інвестицій у проєкти по всьому світу з мінімальним порогом входження.
Однак навчитися треба було ще багато чому – на ринку, де волатильність є нормою, ціною проб і помилок знайти найкращі методи інвестування, мінімізації ризиків і стабілізації своїх портфелів. Про них ми сьогодні й поговоримо.
#1 HODL – довгострокове, пасивне інвестування
Одна з найстаріших тактик на крипторинку, суть якої дуже проста – зберігати BTC або будь-які інші активи якомога довше, незважаючи ні на що. Основа стратегії – віра в майбутнє криптосвіту та зростання цін криптовалют у довгостроковій перспективі.
Слово «HODL» з'явилося ще в 2013 році на форумі BitcoinTalk, коли користувач припустився помилки у фразі "I am holding" (що означає «я (продовжую) тримати») у спробі пояснити, чому він зберігатиме BTC незалежно від падінь ринку.
Незабаром його було розшифровано – «Hold On for Dear Life" або «тримайся щосили».
Для кого ця стратегія
Може здатися на перший погляд, що стратегія довгострокового зберігання підходить тільки для затятих фанатів, які вірять у нескінченне зростання. Однак це не так.
- HODL чудово підходить для інвесторів, які віддають перевагу пасивному доходу – мінімум дій, швидкого прийняття рішень і стресових ситуацій.
- Він дає змогу уникнути волатильності ринку, не звертаючи уваги на глибокі падіння крипторинку й отримуючи прибуток на довгій дистанції.
У цієї стратегії є й мінуси – при падінні ринку:
- Відсутність гнучкості, що дає змогу реагувати на нові ринкові умови. У теорії це може призвести до почуття упущеної вигоди – ефекту FOMO.
- Втрата актуальності технології/валюти на довгому проміжку часу.
Як посилити HODL-стратегію
Уникнути цих мінусів і посилити ефективність інвестицій можна за допомогою двох «чинників» успіху, які чудово доповнюють стратегію довгострокового зберігання:
- Фундаментальний аналіз – це метод оцінювання проєкту на основі дослідження його економічних і технічних характеристик, наприклад, вивчення команди, карти розвитку, цілей і актуальності, партнерів і конкурентів.
- Ефективна послідовність вкладів – тобто правило купівлі активів. Найкращим варіантом для новачка сьогодні є DCA-стратегія.
DCA або Dollar Cost Averaging – стратегія інвестування, що передбачає внесок рівними частинами через рівні проміжки часу. Наприклад, один раз на місяць по $500, в один і той самий день незалежно від ситуації на ринку. Це дає змогу:
- Як і HODL, уникнути впливу ринкових коливань. Купуючи і на просіданнях, і на підйомах курсу, ціна купівлі усереднюється, що особливо ефективно на волатильному крипторинку, який зростає та має глибокі падіння.
- У міру можливостей накопичувати інвестиційний портфель, поповнюючи його на малі суми. Немає необхідності володіти великим стартовим капіталом.
- Уникнути емоційних, спонтанних рішень і панічного виведення активів.
- Легко інвестувати в криптовалюти без глибокого аналізу і знань про ринок.
HODL + послідовність DCA + фундаментальний аналіз = чудове поєднання для новачків, які віддають перевагу пасивному контролю за мінімуму стресу та ризиків.
#2 Активне дослідження, пасивний дохід
Як другу стратегію ми розглянемо активне інвестування в проєкти з пасивною прибутковістю. На відміну від довгострокового, майже повністю пасивного вкладу в криптоактиви, цей варіант передбачає постійний пошук можливостей для отримання доходу на середній дистанції – від кількох днів до кількох місяців.
У цю категорію увійдуть проєкти, що пропонують регулярний дохід у вигляді відсотків або додаткових токенів. Наприклад:
- Yield Farming, або дохідне фермерство – джерело пасивного доходу шляхом надання ліквідності для DeFi-протоколів. Інвестор блокує свої активи в смарт-контрактах і отримує відсоток прибутку від їх використання.
- Кредитування – отримання доходу шляхом надання коштів для видачі кредитів.
- Фармінг – процес блокування активів у пулах для генерації пасивного доходу. Деякі платформи для фармінгу пропонують відсотки за блок не тільки нового токена (чий курс може сильно змінюватися), а, наприклад, стейблкоїнів. Це сильно знижує ризики втрат на волатильному ринку.
- Токенсейли – інвестиції в нові проєкти на ранньому етапі їхнього розвитку (до випуску продукту, до першої емісії токенів і навіть до початку розробки). Вкладаючи кошти в такі проєкти, можна отримати високий прибуток впродовж кількох років, коли (або якщо) проєкт досягне поставлених цілей. Серед відомих прикладів, з токенсейлів починали такі проєкти, як криптобраузер Brave, екосистема Ethereum, криптоплатформа Aave і Cosmos.
Для цього методу інвестування також важливий фундаментальний аналіз. Тільки використовувати його потрібно не один раз на «п'ять років», а постійно – для кожного нового проєкту, кожної нової потенційної точки входу для інвестицій. Це потребує значно більше часу на аналіз, але в разі успіху окупиться сторицею.
Окремо варто виділити стейкінг – пасивний дохід за замороження в пулах криптовалют, що працюють на алгоритмі Proof-of-Stake. Ми виносимо його за дужки, оскільки він може бути також хорошим доповненням до стратегії HODL – у разі утримання таких активів, як Ethereum, Tron (TRX) та інших.
Сьогодні для такого роду інвестицій є безліч майданчиків, які самостійно перевіряють сумлінність проєктів та оцінюють їхній потенціал. Майже кожна велика біржа має свій лаунчпад, що значно спрощує реалізацію стратегії. Такі ж інструменти є й на децентралізованих платформах (DEX).
Однак це не означає, що вивчення проєктів можна віддати на «аутсорс». Пам'ятайте, що тільки ви відповідаєте за свої рішення та завжди проводьте своє розслідування.
#3 Трейдинг – активний дохід за активної участі
Для найактивніших учасників ринку, готових щодня занурюватися в графіки та стежити за подіями в індустрії, які бажають водночас отримувати постійний дохід на короткій дистанції, найкраще підійде такий спосіб заробітку, як трейдинг.
- Крім фундаментального аналізу під час вибору активу для торгівлі, він потребує знань про технічний аналіз – метод прогнозування цінових рухів за допомогою спеціальних індикаторів (RSI, ковзні, рівні підтримки та опору, патерни поведінки курсів і багато іншого).
- Трейдер потребує високої стресостійкості, вміння швидко ухвалювати рішення в ризикових ситуаціях, навичок торгівлі (ордери, стакани та інше).
Головне завдання трейдингу – використовувати ринкові коливання (волатильність) для отримання швидкого прибутку. Тобто, по суті, обертати один з головних мінусів криптовалютного ринку собі на користь – зробити його джерелом своїх доходів.
За правильних прогнозів це дає змогу отримати прибуток за короткий період:
- Скальпінг – безліч угод з метою заробити з найменших цінових коливань. Термін угоди може становити від декількох хвилин до декількох секунд. Така стратегія вважається небезпечною навіть для досвідчених гравців і вимагає суворого контролю ризиків і холодного розуму.
- Денний трейдинг – торгівля, за якої угода закривається в межах одного дня та займає від кількох десятків хвилин до кількох годин. Дає змогу активно управляти коштами, не залишаючи відкритих угод на ніч – коли трейдер не може вчасно відреагувати на зміни ринку.
- Свінг-трейдинг – торгові угоди на проміжках від декількох днів до тижнів. Дають змогу отримати прибуток на зміні ринкового тренду, наприклад, під час настання корекції курсу або на «бичачому« розвороті.
Стратегія трейдингу дає змогу отримати високий дохід на невеликій дистанції, однак несе в собі значно більші ризики втратити кошти в моменті.
У світі криптовалют, де невизначеність є нормою, важливо не тільки мати чітку стратегію інвестування, але й адаптуватися до умов, що постійно змінюються, та пам'ятати, що немає єдиного правильного підходу. Тільки залишаючись гнучким і регулярно переглядаючи свою стратегію, можна домогтися довгострокового успіху – ефективно управляти своїми інвестиціями та досягати поставлених цілей.