Facebook Pixel

Стійкість криптовалют до інфляції: плюси зберігання заощаджень у цифрових активах

Вадим Груша
Co-founder & CEO Trustee Plus

В умовах світової кризи та показників інфляції, що постійно зростають, дедалі більша кількість громадян втрачає довіру до дій Центрального банку, що відповідає за контроль та емісію місцевої валюти. Вони шукають альтернативні шляхи збереження заощаджень і знаходять їх у криптовалютних активах, здатних протистояти цій проблемі.

Усім привіт, я Вадим Груша, CEO платформи цифрових фінансів Trustee Plus. Протягом уже п'яти років з моменту запуску нашого першого сервісу для зберігання та управління криптовалютами ми допомагаємо та розповідаємо людям, у чому переваги криптовалют та як вони здатні зберегти ваші активи.

І в цій статті я хотів би торкнутися теми інфляції цифрових активів, а саме:

  • Розповісти, що таке інфляція з точки зору Австрійської школи економіки.
  • Назвати всі плюси зберігання заощаджень у цифрових активах.
  • Пояснити, як блокчейн протистоїть інфляції на прикладі BTC і ETH.
  • Відповісти, чи можна використовувати криптовалюти проти інфляції.

Що таке інфляція та як вона робить нас біднішими

На думку експерта Євгена Романенка, амбасадора Trustee та послідовника Австрійської економічної школи, інфляція – це процес роздування емісії, що призводить до знецінення валюти. Він знижує купівельну спроможність грошей і викликає зростання цін. Протягом короткого періоду дії ЦБ можуть знижувати інфляцію шляхом зменшення пропозиції, коли як у довгостроковій перспективі фіатна маса грошей завжди збільшується, а грошова одиниця девальвується.

Існує міф, що невелика інфляція – нормальний і корисний процес, який потрібен для «оздоровлення економіки». Однак випускаючи більше валюти для забезпечення своїх завдань, емітент розмиває емісію та знецінює накопичення громадян.

Розвіємо ще один міф. Насправді криптовалюти також схильні до інфляції. Проте вони здатні ефективно протистояти їй завдяки унікальним перевагам. Особливо це стосується таких гігантів, як Bitcoin та Ethereum.

Переваги зберігання заощаджень у криптовалюті

Важливо сказати, що не всі криптовалюти мають повний набір представлених характеристик. Кожен цифровий актив унікальний і вирішує свої завдання по-своєму.

  • Незалежність. Однією з головних властивостей блокчейну та важливим принципом усієї індустрії є децентралізація. Вона досягається за допомогою алгоритму консенсусу, закладеного в код (Proof-of-Work у Bitcoin, Proof-of-Stake в Ethereum), і забезпечує незалежність мережі від рішень Центрального банку та будь-якої влади, незмінність і безпеку даних. Ще одним важливим параметром є об'єм мережі – чим він вищий, тим складніший її злам. У Coin Metrics підрахували, що атака 51% на Bitcoin коштуватиме $40 млрд і принесе тільки $1 млрд прибутку. Другий варіант – купити 7 млн ASIC за $20 млрд (у світі стільки немає). Для Ethereum потрібно $34 млрд і контроль 200 вузлів.
  • Обмеження емісії. Деякі криптовалюти мають ліміт на кількість монет, які можуть бути створені. Наприклад, для Bitcoin він дорівнює 21 млн BTC. Це означає, що емісія не може бути роздута – нові монети з'являються суворо за алгоритмом, а значить, валюта зберігає свою цінність, а її інфляція передбачувана.
  • Алгоритми захисту від інфляції. Розробники блокчейнів часто впроваджують додаткові методи захисту від інфляції. Наприклад, для Bitcoin це халвінг – зменшення нагороди майнерів, про який ми поговоримо детально далі. Це знижує пропозицію валюти в обігу і є дефляційним механізмом активу.

Популярним методом боротьби є спалювання активів. Одні мережі, як Ethereum, інтегрували його в код мережі, інші, як BNB Smart Chain, просто викуповують частину емісії та спалюють її. У квітні 2024 року біржа-емітент провела вже 27-ме щоквартальне спалювання 1 944 453 BNB на суму $1,17 млрд. А для відстеження спалювань SHIB є цілий сайт.

Варто зазначити, що не всі криптовалюти однаково стійкі до інфляції. Крім вищевказаних властивостей, їхня дефляційна сила залежить від ліквідності, кількості користувачів, капіталізації активу. І тому про конкретні механізми боротьби з інфляцією ми розповімо на прикладі двох найбільших валют – Bitcoin та Ethereum.

Як криптовалюти борються з інфляцією

І почнемо ми з першої та найбільшої валюти, що займає понад 50% всього ринку.

Як Bitcoin перемагає інфляцію

Сьогодні кількість грошей у світі невідома нікому – їхній обсяг постійно зростає, а одна одиниця може рахуватися багато разів. На противагу цьому Bitcoin пропонує:

  • 1 BTC рахується лише один раз, а максимальна кількість монет відома від самого початку й дорівнює 21 млн. Це число закладено в початковий код блокчейну та його не може бути змінено навіть Сатоші Накамото, автором «цифрового золота». Це створює умови, за яких пропозиція BTC не може бути збільшена за бажанням. При цьому нові монети з'являються також строго за алгоритмом – кожен новий блок, підтверджений майнерами, несе в собі нові BTC, кількість яких залежить від ще одного дефляційного механізму – халвінгу Bitcoin.
  • Халвінг мережі. Це процес зменшення вдвічі винагороди майнерів, що запускається кожні 210 000 блоків. Перший халвінг знизив винагороду з 50 до 25 BTC, тоді як четвертий, що відбувся у квітні 2024 року – зменшив її до 3,125 BTC. Цей процес відбуватиметься до останнього BTC – його видобудуть приблизно в 2140 році. Халвінг знижує швидкість появи нових BTC, що вкупі з обмеженням емісії знижує пропозицію, збільшує попит на валюту та сприяє її дефіциту. Це не тільки знижує рівень інфляції, але й, як показують дослідження, призводить до колосального зростання курсу Bitcoin – це відбувалося після кожного з халвінгів.

CoinGecko випустив звіт перед четвертим халвінгом, зібравши підсумки попередніх:

  • 28 листопада 2012 – після першого халвінгу протягом наступних місяців курс BTC зріс на 8858% з $12 до $1075. Інфляція впала з 25% до 12%.
  • 09 липня 2016 – курс зріс на 294% з $650 до $2 560. Інфляція до кінця «бичачої» фази ринку знизилася до 4,1%.
  • 11 травня 2020 – ціна за рік піднялася на 540%. Інфляція 2021 року – 1,8%.

Як видно з наведених даних, інфляція за 12 років знизилася з 25% до 1,8%, і кожен новий халвінг ще більше знижує цей показник. Децентралізація, незмінність даних і прозорість, висока капіталізація та ліквідність також забезпечують стійкість до інфляції та підтримують довгострокову цінність BTC.

Як Ethereum захищений від знецінення

Стійкість до інфляції Ethereum відрізняється від Bitcoin. Це зумовлено тим, що емісія ETH не має обмежень і для її контролю потрібні інші інструменти:

  • Механізм спалювання. У серпні 2021-го команда Ethereum запустила хардфорк London – його метою було зниження транзакційних витрат. Разом із ним у мережу було впроваджено оновлення EIP-1559 – воно запустило функцію автоматичного спалювання базової комісії (плати за «газ»). Фактично, цей апдейт став альтернативою халвінгу.
  • Новий алгоритм роботи. Протягом кількох років розробники готували перехід Ethereum з алгоритму Proof-of-Work на Proof-of-Stake – він відбувся у 2022 році під час оновлення Merge. Після цього енергоспоживання мережі впало на 99,9%, швидкість емісії сповільнилася приблизно в 7 разів, також збільшивши ефективність спалювання від EIP-1559. Інфляція Ethereum у 2023 році склала 0,52%.

Разом з децентралізацією та іншими перевагами блокчейну все це також сприяє підтримці курсу та контролю інфляції активу.

Чи можна використовувати криптовалюти проти інфляції

Інфляція Bitcoin та Ethereum, за останніми даними, дорівнює 1,7% та 0,52%, що найчастіше нижча, ніж інфляція більшості фіатних валют навіть за найкращих часів.

Варто зазначити, що у використанні цифрових активів як засобу проти інфляції є камінь спотикання – волатильність. Криптовалюти схильні до різких стрибків курсу, які ускладнюють роботу з ними. Протягом одного дня курс активу може змінюватися на десятки й сотні відсотків, що абсолютно неприродно для стійких активів.

Однак варто зазначити, що в останній рік волатильність на крипторинку почала істотно знижуватися. У січні 2024 року в Creative Planning помітили, що річна волатильність BTC сягнула мінімуму – з 2012 по 2024 рік вона впала зі 179% до 45%.

Незважаючи на ризики, які несе в собі криптовалютний світ, цифрові активи є чудовим інструментом для заощадження коштів. Особливо їхня користь та ефективність стають очевидними в довгостроковій перспективі – поки фіат падає на десятки відсотків, криптовалютні активи та весь ринок зростає на сотні.

Завдяки цьому вже сьогодні криптовалюти залучили мільйони людей по всьому світу, стаючи невід'ємною частиною сучасного фінансового ландшафту.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]