Гадаю, всі погодяться з тим, що головна подія тижня — це очікування війни. Наважиться агресор чи ні — від цього може залежати життя і майбутнє не лише українців, але, можливо, і всього світу. Щодо ринків, то очікування, не кажучи вже про можливий напад у будь-якій формі, змушують інвесторів нервувати, фінансові ринки падати, а ціни на сировину зростати. Природно, в умовах, що склалися, дискусії про макроекономіку, інфляцію, ФРС і корпоративні результати трохи відступають на другий план, але продовжують відігравати основну роль у формуванні інвестиційних стратегій.
Хоча якщо глянути на статистику збройних конфліктів у новітній історії, то не можна сказати, що бодай якісь із них мали руйнівний вплив на ринок акцій у США. Найбільший ефект мала атака на Перл-Харбор у 1941 році, що призвело до падіння ринку на 19,8%, і бомбардування в Кувейті в 1991-му, що спричинило падіння індексу S&P 500 на 16,9%. А ось та ж Карибська криза спричинила падіння ринку лише на 6,6%. Як бачите, навіть якщо скласти всі три згадані події разом, то сумарний ефект буде менший, ніж падіння ринків за часів кризи доткомів. Але, незважаючи на заспокійливу статистику, найближчі дні та тижні точно не будуть прості та радісні для глобальних фінансових ринків, хоча, як сказав один інвестор, «міцна економіка пробачає багато гріхів».
Після заяви Байдена про те, що до нападу на Україну залишилися лічені дні, зробленої минулої п'ятниці, 11 лютого, ціна на нафту злетіла до $95 за барель, оновлюючи рекорди більш ніж десятирічної давності. І не схоже, щоб цього тижня на нас чекав відкат. Ну, хіба що Росія повністю відмовиться від усіх претензій і покається.
Зростання цін на нафту, звичайно ж, підливає масла у вогонь і без того рекордної інфляції та створює потужний тиск на ФРС перед черговим березневим засіданням. У ситуації, що склалася, цілком можна припустити, що ФРС буде готова пожертвувати не лише ринком акцій, а й економічним зростанням, що намітилося, як у США, так і в глобальному масштабі. І якщо до середини березня, коли відбудеться засідання ФРС, ситуація кардинально не зміниться на краще, то простим підвищенням ставки на 25 б.п. обійтися не вдасться. Той самий Deutsche Bank прогнозує підвищення на 50 б.п. у березні, а після цього ще п'ять підвищень по 25 б.п. до кінця року. CME Group's FedWatch прогнозує, що шанс підвищення на 50 б.п. у березні становить 99%, а ще в п'ятницю вона прогнозувала менше 70%. Водночас є й ті, хто вважає, що страхи сильно перебільшені й ФРС не наважиться серйозно «затиснути гайки», обмежившись у 2022 році трьома або чотирма підвищеннями по 25 б.п.
Окрім геополітичних новин цього тижня на нас чекають дані про роздрібні продажі. Очікується, що в січні вони зросли на 2%. Нагадаємо, що в грудні рівень роздрібних продажів знизився на 1,9%. Хоча якщо відкинути продаж автомобілів, пального, будівельних матеріалів та їжі, то зростання продажів у січні прогнозується на рівні 0,8%. Однак і це можна вважати великим прогресом порівняно з падінням на 2,3% у грудні. З одного боку, звичайно, добре, що продажі зростають, оскільки це свідчить про відновлення економіки. З іншого — будь-які економічні успіхи тепер розглядаються крізь призму інфляції та можливих дій ФРС. Отже, гарні новини можуть стати поганими новинами для ринків.
Сезон корпоративних результатів закінчується: цього тижня з відомих імен на нас чекають Airbnb, Cisco Systems, Roku і, звичайно, Walmart. Великі компанії, але навряд чи вони змінять загальну картину, яка, чесно кажучи, не вселяє особливого оптимізму. Прогнози на наступний квартал, зроблені компаніями, що вже звітували, навряд чи дають змогу обґрунтувати високий рівень нинішніх цін на акції. Адже «безхмарне корпоративне майбутнє» було чи не єдиним чинником, який міг хоч якось компенсувати розворот у політиці ФРС. Отже, на мою думку, в умовах геополітичної напруженості, інфляції та розвороту в політиці ФРС ситуація на ринку, імовірніше за все, залишатиметься дуже напружена.
Гарного всім тижня та вдалих інвестицій!
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора