Бізнес функціонує в екстремальних умовах – ризики війни, брак кадрів, мобілізація персоналу і майна, активізація активності контролюючих органів (відомий на всю Україну «феномен» тиску на бізнес).
Ігор Млечко, CEO ASA Group, консультує безпосередньо власників бізнесу та з власного досвіду вивів 8 ключових ризиків, про які підприємці турбуються не так часто.
1. Структурування партнерських відносин
Якщо не погодити та не зафіксувати партнерські домовленості та правила гри на старті проєкту, через певний час можливе виникнення спорів, із перспективою розбалансування і навіть знищення бізнесу. У такому разі доцільно:
- синхронізувати очікування від партнерів;
- розподілити ролі;
- опрацювати питання вкладів, розподілу часток і прибутку, систем прийняття рішень, операційного та стратегічного управління, прийняття нових партнерів тощо;
- опрацювати кризові питання (вихід з бізнесу, погашення збитків, касові розриви, вирішення конфліктів).
В контексті партнерства діє просте правило: «зафіксована домовленість – це тверда величина, а усна – нівельована з часом».
2. Рейдерство
Корумповані можновладці, перевертні в погонах, конкуренти та навіть недобросовісні партнери уважно слідкують за успішними бізнесами.
Такі суб’єкти мають у своєму арсеналі десятки способів «віджати» бізнес або його активи юридичними або силовими методами.
З нашого досвіду: наявність корпоративної культури та надійної системи безпеки (PR-функція, інформаційна, фізична та юридична інфраструктура) зможуть замортизувати негативні наслідки, а подекуди – навіть врятувати бізнес від рейдерських атак.
3. Корпоративна безпека
Якщо планується масштабування бізнесу, вихід на іноземні ринки, холдери повинні структурувати свою діяльність, спираючись не тільки на інтерес бізнесової складової (ринок, логістика, бізнес-модель, податкове планування, менталітет тощо), а й орієнтуватися на питання побудови безпечної корпоративної структури (підбір юрисдикцій в контексті податкового регулювання, специфіки функціонування окремих організаційно-правових форм суб’єктів господарювання, і з використанням процедур комплаєнсу та синхронізації запиту бізнесу з регуляторними правилами конкретних держав).
Інакший підхід є потенційно небезпечним не тільки для самого бізнесу, але і для його власників.
4. Безпека бізнес-відносин
Важливим аспектом є діагностика потенційних контрагентів на предмет репутаційної та юридичної добросовісності (наявності боргів, судових та кримінальних проваджень, фіктивності, накладення санкцій, інших аспектів ризиковості як бізнесу в цілому, так і його власників).
Якщо ігнорувати подібну діагностику, з'являється потенціал для:
- негативних податкових наслідків (наприклад, ризиковість, блокування податкових накладних, податкових донарахувань);
- невиконання зобов'язань контрагентами, з наслідками неможливості повернути втрачене;
- кримінальних ризиків (наприклад, пов'язаність контрагента з рф у кращому випадку може призвести до неприємної участі учасників бізнесу в слідчих діях (обшуки, допити), а в гіршому – позбавлення свободи, майна, бізнесу).
5. Безпека оформлення працівників
Бажання оптимізувати витрати на персонал за рахунок офіційного працевлаштування призводить до використання тіньової праці або змішування підрядних відносин із трудовими («приховані трудові відносини»).
Подібні ситуації генерують ризик застосуванням фінансових санкцій (штраф у 80 000 за одного працівника, а також донарахування податків із заробітної плати).
Щобільше, зараз набирає тренд кримінального переслідування за грубе порушення вимог трудового законодавства, із наслідками притягнення до реальної кримінальної відповідальності (в т.ч. за наявність прихованих трудових відносин).
6. Безпека IP
Ігнорування доцільності структурування інтелектуального капіталу призводить до ризиків копіювання найкращих продуктів бізнесу та змішування брендів (паплюження репутації або отримання порушником бенефітів за рахунок потужного гравця ринку через хибне ототожнення його продуктів зі своїми, провокування розмиття ринку).
Саме тому важливо забезпечити системний процес захисту IP у спосіб структурування об’єктів прав інтелектуальної власності не тільки за принципом формальної реєстрації та розмежування за типами, але і в умовах системного оновлення, належного фіксування та оформлення процесів створення, передачі/розподілу майнових прав на ці об’єкти.
В цьому випадку доцільно документувати всі кроки створення об'єктів ІР вашими працівниками та підрядниками та перевіряти, що документи і подальша реєстрація насправді підтверджують передачу вам «реальних прав за змістом, а не за формою». Інакший підхід генерує як репутаційні, так і фінансові ризики (відчуження об’єктів, заборона їх використання, відшкодування збитків і компенсацій, і навіть кримінальна відповідальність за порушення авторських прав).
Такі ризики виникають не тільки з боку зовнішніх загроз (недобросовісна конкуренція, патентний тролінг), але і внутрішніх («неоцінені працівники та творчі підрядники, а також корпоративні конфлікти).
7. Податкова безпека
Стартапи, або високомаржинальні ніші інформаційних індустрій, рідко переймаються питаннями податкової безпеки. Але марно, адже навіть без фактів проведення агресивної податкової оптимізації в ході податкового контролю бізнесу можуть загрожувати багатомільйонні грошові нарахування, штрафи, кримінальні справи й навіть блокування бізнесу.
Такі загрозливі негативні наслідки можуть настати як зворотний зв'язок на:
- порушення правил ведення бухгалтерського та фінансового обліку (в нашому досвіді був кейс на 4 млн грн донарахувань податку на прибуток за подібні дефектності);
- неповноту оформлення первинної документації;
- несвоєчасна реєстрація податкових накладних з ПДВ (у нашому досвіді був кейс на 20 млн грн штрафу лише на одне підприємство);
- неподання окремих обов'язкових звітів (трансфертне ціноутворення/КІК);
- прострочення розрахунків по ЗЕД;
- касові дисципліни (РРО);
- порушення правил спрощеної системи оподаткування (ризики скасування статусу платника єдиного податку «заднім числом», із відповідним донарахуванням податків за загальною ставкою за весь період, і додатково – донарахуванням ПДВ, штрафів за нереєстрацію «віртуальних» податкових накладних, загальні штрафи);
- співпраця з ризиковими контрагентами (наслідки блокування бізнесу через внесення підприємства до переліку ризикових).
В цілях мінімізації негативних наслідків, а в разі виникнення небезпек – задля отримання оптимальних перспектив оскарження результатів перевірок, бізнесу доцільно будувати систему податкового комплаєнсу та захисту із залученням висококваліфікованих податкових консультантів, бухгалтерів, профільних адвокатів.
8. Слідчі дії правоохоронців
Злочини ваших контрагентів, фінансові показники у відомчих реєстрах або перевірки з боку органів влади можуть підсвітити ваш бізнес для правоохоронців. Якийсь час ви можете взагалі не знати про увагу органів до себе, аж раптом – прилітають обшуки, вилучення й арешти майна та обладнання, допити ТОПів, застосування запобіжних заходів. Такий тиск є достатньо травмуючим як психологічно, так і фінансово, а іноді – може заморозити бізнес надовго.
З одного боку, багато гравців бізнесу (чутливих індустрій) регулярно стикаються у своїй діяльності з увагою правоохоронців, що стає частиною рутинної роботи. Але з іншого, така увага призводить до критичних наслідків – втрата майна/активів, відтік кадрів, репутаційні втрати, а інколи – ув’язнення.
Амортизувальним моментом можна розглядати високий рівень безпідставно відкритих кримінальних справ (які не несуть реальних небезпек, окрім дискомфорту). Але в будь-якому разі подібна активність, та ще і значно посилена за останні роки, призводить до фінансових збитків, уповільнення бізнесу, психологічного стресу та розбалансування.
І тут відсутній універсальний рецепт мітигації ризиків. Адже прояв цієї уваги не завжди залежить від прямих дій бізнесу. Але в будь-якому разі доцільно готувати себе, команду, убезпечувати активи та будувати надійну систему кримінального комплаєнсу.