Що відбувається з Антикорупційним судом та чи зможе він виправдати наші очікування

Андрій Фортуненко
Старший юрист Avellum

З 19 вересня 2019 року розпочав свою роботу Вищий антикорупційний суд України (ВАКС). Усі справи, які має розслідувати Національне антикорупційне бюро України (НАБУ), вже передали або передають до Вищого антикорупційного суду. Але в експертних юридичних середовищах вже є певна стурбованість щодо незалежності та неупередженості нового суду.

НАБУ, САП і ВАКС чомусь позиціонуються в медіа та на своїх власних сторінках в соціальних мережах як частини одного антикорупційного цілого, така собі неподільна трійця. Юридична спільнота та, власне, самі судді ВАКС висловлюють занепокоєння з цього приводу. Адже, це суперечить головній ідеї – незалежності ВАКС, який покликаний гарантувати неупередженість розгляду справ.

Вже зараз адвокати подекуди помічають надмірну прихильність суддів ВАКС до сторони обвинувачення. В окремих випадках така симпатія трактуватиметься як порушення принципу змагальності процесу, що в подальшому може стати підставою для скасування рішень ВАКС.

Як і будь-який суд, ВАКС не може бути у зв’язці з будь-яким органом державної влади, та апріорі не може виступати частиною будь-якого уявного «трикутника». У такому випадку є ризик з часом перетворитись на орган, який буде просто задовольняти одне за одним кожне клопотання НАБУ та САП і виносити лише обвинувальні вироки, не беручи до уваги аргументи сторони захисту.

ВАКС функціонує майже два місяці, тому поки зарано робити висновки про його неупередженість та ефективність, оскільки вироків (обвинувальних чи виправдувальних) по резонансних корупційних справах ще немає.

Наразі ВАКС здебільшого видає санкції на проведення обшуків та тримання під вартою. Тому глобальних індикаторів, за якими можна оцінювати ефективність роботи суду, поки немає. На сьогоднішній день ВАКС встиг винести лише один вирок, яким оштрафував колишню суддю за неподання електронної декларації. Варто відзначити, що суддя все ж таки декларації подавала, проте не в електронній формі, а в паперовій. Незважаючи на це, ВАКС розцінив її поведінку як умисний злочин.

Було багато думок про те, що ВАКС повинен не лише засуджувати корупціонерів, але й ухвалювати виправдувальні вироки.

Але, як на мене, це стане нелегким випробовуванням для ВАКС. Чи зможе він у випадках, коли в діях особи немає складу злочину, або якщо слідство відбувалось з численними порушеннями, піти всупереч суспільній думці, тиску громадських активістів та ухвалити виправдувальний вирок? Будемо спостерігати. Проте, вже зараз адвокати подекуди помічають надмірну прихильність суддів ВАКС до сторони обвинувачення. В окремих випадках така симпатія трактуватиметься як порушення принципу змагальності процесу, що в подальшому може стати підставою для скасування рішень ВАКС.

Контекст (редакційна справка):

  • 31 жовтня Вищий антикорупційний суд ухвалив свій перший вирок. Йдеться про кримінальне провадження щодо умисного неподання екссуддею Апеляційного суду Дніпропетровської області Надією Посунся електронних декларацій.
  • 8 жовтня судді ВАКС та Апеляційна палата ВАКС на спільних зборах ухвалили рішення про придбання службових квартир для суддів на суму 65,5 млн грн.
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини

Приватбанк виявив підробку в судовій тяжбі з Суркісами

Приватбанк засумнівався в достовірності заяв братів Суркісів, які стосуються примусового виконання рішення і роз'яснення Печерського районного суду Києва про відшкодування банком на їхню користь понад $250 млн. У зв'язку з цим банк зажадав у Державної виконавчої служби повернути виконавчі документи по цим заявам.

Віктор Ляшко відреагував на ідею з імунологічним паспортом

Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко вважає, що країни не будуть вводити імунологічний паспорт, оскільки питання збереження гідності людини, збереження універсального доступу до послуг, які гарантовані Конституцією та міжнародними угодами, для людини є першочерговим. Про це він розповів в інтерв'ю The Page.

Гонтарєва розповіла, як закрити діру в бюджеті України на 298 млрд грн

$5 млрд від Міжнародного валютного фонду (МВФ), $1,7 млрд від Європейського Союзу і $1,2 млрд від Світового банку допоможуть Україні впоратися з дефіцитом бюджету в розмірі 298 млрд грн. Якщо швидко отримати перший транш від Фонду, то дуже скоро країна зможе повернутися на міжнародні ринки запозичень за нормальною ціною.