Facebook Pixel

Вартість металу пішла вгору. Що буде з цінами на житло в Україні у 2021 році

Вікторія Берещак
оглядачка ринку нерухомості

Як збільшиться собівартість нерухомості в 2021 році, виходячи з подорожчання будматеріалів, будівельно-монтажних робіт тощо, і, відповідно, вартість житла?


Ціни на нерухомість знаходяться в прямій кореляції від зростання собівартості. На останній чинить постійний тиск подорожчання будматеріалів, комплектуючих і будівельно-монтажних робіт. У річному еквіваленті в середньому ми спостерігаємо зростання будматеріалів на 10-15% залежно від категорії. Більше за інші дорожчає арматура, бетон, керамоблок, утеплювач. Кваліфікована праця теж дорожчає в міру зростання інфляції (у березні прискорилася до 8,5%), збільшення середньої заробітної плати.

Різкий стрибок цін на металоконструкції, зрозуміло, потягне зростання собівартості, тому що відсоток металу в будівництві досить великий і його складова в кошторисі проєкту вагома. Тим паче, що ми бачимо, як по всьому світу ростуть інфляційні побоювання. Чим дешевшим стає долар, тим сировинні товари стають дорожчими. До того ж, коли є певні проблеми з сировиною (обмеження з поставками, наприклад, або ажіотажний попит), це теж підігріває певну вартість.

Але говорити про різкий стрибок цін на нерухомість взагалі не доводиться, адже обмежений платоспроможний попит пов'язує девелоперів по руках і ногах. По суті, вони можуть тільки реагувати на підвищення цін на сировину в міру зростання ступеня готовності проєкту. Фактично доводячи, що їхній проєкт будується, затребуваний, буде реалізований вчасно.

Водночас у гонці за покупцем важлива ліквідність самого проєкту — локація, концепція, формат, наповнення інфраструктури, просторове планування та квартирографія. Є клієнт і динаміка будівництва — є законний шанс підвищувати ціну, отже, компанії трохи легше з контрактуванням за новими цінами. А ось мас-маркету й неліквіду доведеться туго, адже відбувається перерозподіл попиту на житло з комфортним, безпечним, продуманим середовищем для життя.

Зростання цін на метали в подальшому продовжить чинити тиск на середньозважену вартість квадратного метра. Цілком ймовірно, що потенціал зростання цін у найближчому кварталі в середньому по ринку становить 5-7%, а в річному еквіваленті — до 15%.

Не варто забувати, що ціноутворення в кожному окремому проєкті ще залежить і від рівня попиту, і від ступеня будівельної готовності. На попит впливає локація, концепція, формат житлового проєкту, тобто всі ті якісні характеристики середовища для життя, яку вибирає покупець.

Цілком ймовірно, що зростання цін у новобудовах у сегменті комфорт + у форматах мінімісто, багатофункціональні комплекси, сервісні ЖК буде на кілька процентних пунктів випереджати в найближчому кварталі зростання вартості квадрата в середньому по ринку. Та й річний потенціал збільшення цін у цих комплексах вище.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора