Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

Розширена іпотека під 7%. Чи стане вона доступнішою

Фото: Tumisu/Pixabay

Фото: Tumisu/Pixabay

Тепер за отриманням пільгової іпотеки, за даними Фонду розвитку підприємництва, українці можуть звертатися до 14 банків-учасників програми.

Зокрема, до державної програми «Доступна іпотека 7%» приєдналося ще сім банків: «МТБ банк», «Правекс банк», «Полікомбанк», «Львів», «Акордбанк», «Комерційний Індустріальний Банк» (КІБ) і банк «Альянс».

Пільгова програма доступної іпотеки почала працювати з березня 2021 року. Отримати кредит під 7% можна для покупки нерухомості, що будується, нової квартири або приватного будинку, які не старші 2018 року, вартість котрих не перевищує 2,5 млн грн. Перший внесок повинен бути не менше 15%, а максимальний термін іпотеки — 20 років. Для здешевлення кредиту для населення механізм програми передбачає компенсацію банкам процентної ставки до рівня 7% річних з іпотечних кредитів.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!

Виплати йтимуть з Фонду розвитку підприємництва, оскільки пільгова іпотека — частина програми «Доступні кредити 5-7-9», створеної для підтримки підприємництва. Правила прописані в постанові Кабміну №63 про іпотечне кредитування.

За інформацією Фонду розвитку підприємництва, за перший місяць роботи програми банки отримали 212 заявок на 199 млн грн. При цьому було підписано 59 договорів на 43 млн грн.

Підписуйтесь на нас в Google News!

Перевагою державної програми іпотеки є фіксована ставка для покупця на всі 20 років, відзначає оглядачка ринку нерухомості Вікторія Берещак. Особи, які встигли скористатися діючими умовами, сплачуватимуть лише 7% річних банку. Залишок ставки йому компенсуватиме держава. Насправді, ставка значно вище і розраховується за формулою індекс UIRD12 + 4,5% для побудованого житла або UIRD12 + 7% для споруджуваного.

«Покупець може спати спокійно і не моніторити динаміку зміни індексу UIRD — середньозваженої ставки по депозитах найбільших банків в країні. До того ж мінімальний перший платіж знизили до 15% власних коштів проти 30-50%, які вимагали більшість банків ще рік тому».

Вікторія Берещак

Вікторія Берещак

оглядачка ринку нерухомості

Водночас не всі охочі зможуть скористатися цією програмою. Одним із основних мінусів є обмежений бюджет фінансування 2,5 млрд грн, тобто, претендувати на кредит за програмою зможе лише 5 тис. сімей. Крім того, експерти виділяють інші неоднозначні моменти програми.

«До слабких сторін програми я б зарахувала обмеження площі житла — 50 м2 на сім'ю з двох осіб + 20м2 на додаткового члена сім'ї. Якщо хтось із сім'ї брав участь у приватизації або має якесь житло, то метраж житла за програмою зменшується на цю площу. Ще одним мінусом є те, що, незважаючи на заявлені 15% мінімального початкового внеску, зазвичай банки встановлюють його на рівні не менше 25%. Крім цього, необхідно пам'ятати, що квартиру потрібно оцінити та застрахувати, і щороку продовжувати страховку. Це додаткові витрати. Ну і головна слабка сторона програми для позичальників — це дуже жорсткий відбір. Стверджується тільки чверть заявок.

Галина Хейло

Галина Хейло

Віцепрезидентка Асоціації українських банків

На думку Вікторії Берещак, у державної програми іпотеки є два основних конкуренти.

Перший — банківські партнерські програми з забудовниками, які пропонують пільгові умови за ставками на перші кілька років. Відсоток при цьому може бути набагато нижче 7%, наприклад, від 5% річних, але лише обмежена кількість часу — рік, два, три, щонабільше п'ять.

Quote«Потім ставка істотно зростає та перевищує державні 7%. У середньому реальні ставки будуть вже 12-15%. Авансовий платіж, як правило, у таких програм більше, ніж 15% — 30%, 40% і навіть 50%», — говорить вона.

Другий — це тривалі програми розстрочки від забудовників, які можуть бути на 3, 5, 7 і навіть до 10 років в окремих випадках. Як правило, девелопер відразу ставить націнку на квадратний метр залежно від терміну програми, і покупець уже відразу знає підсумкову суму.

«Жодних відсотків і прихованих платежів, є можливість оформити зручний графік виплат. Початковий внесок у середньому за такими програмами — від 30% вартості житла. Вагома перевага в тому, що забудовники не вимагають ніякої верифікації доходів, як банки. Для оформлення розстрочки досить надати паспорт та ідентифікаційний код».

Вікторія Берещак

Вікторія Берещак

оглядачка ринку нерухомості

Контекст. Окрім зазначених вище банків, що додалися, доступну іпотеку під 7% також видають Укргазбанк, Банк Глобус, Ощадбанк, Приватбанк, Мегабанк, Кредобанк та ОТП-Банк.

Коментарі

Всі новини