Інфляція за жовтень. Цього тижня, у середу, 10 листопада, ми, найімовірніше, отримаємо чергове підтвердження того, що «тимчасова» інфляція нікуди не йде – Бюро трудової статистики США оприлюднить дані про споживчу інфляцію. Згідно з опитуванням провідних економістів, очікується, що значення CPI (індекс споживчих цін) у жовтні становитиме 5,8%, що набагато вище, ніж 5,4% у вересні. Якщо прогноз збудеться, то темпи зростання інфляції стануть рекордними, вищими за локальний максимум у 5,5%, досягнутий у 2008 році, і лише трохи нижче (поки що?) «досягнення» 1990 року в 6,4%. До пікових значень періоду «Великої інфляції», звичайно, ще далеко — 1980 року CPI досяг 14,6%. Але якщо глянути на цільовий показник, що становить 2%, то відхилення теж неабияке.
Показник базової інфляції, що виключає ціни на їжу та пальне, очікується на рівні 4,3%, що теж вище, ніж 4,0% у вересні. Багато економістів очікують, що зростання базової інфляції продовжиться й надалі, переважно за рахунок зростання цін на послуги. Все природно – економіка виходить із кризи, пандемічні обмеження слабшають, люди знову починають ходити до ресторанів, кінотеатрів і подорожувати, що провокує зростання цін. Наприклад, Bank of America очікує значного зростання цін на авіаперевезення, які все ще на 25% нижчі, ніж до початку пандемії. І, на думку банку, на це можна очікувати вже в листопаді. Особливо з огляду на те, що сьогодні Америка знімає обмеження на міжнародні подорожі, введені в березні 2020 року, і дозволяє в'їзд до країни іноземним мандрівникам, за наявності відповідних сертифікатів. Очікується також зростання цін на інші транспортні послуги й супутні продукти, наприклад, страхування перевезень і транспортних засобів. Також цілком закономірно очікувати зростання цін на готельні та інші послуги, пов'язані з мандрівками.
Щось, звичайно, і подешевшає, наприклад, одяг та інші споживчі товари в сезон різдвяних розпродажів, але загалом очевидно, що інфляція зростає і нікуди йти не збирається. Дедалі більше компаній оголошують про підвищення цін на тлі проблем із виробничими ланцюжками та зростанням цін на сировину. А поняття «тимчасовості», яке ФРС використовує для пояснення своєї стратегії, розтягується до нескінченності. Не хочеться, звичайно, проводити паралелей, поки що зарано, але період «Великої інфляції» у США тривав 17 років, з 1965 по 1982. Чимало!
Звичайно ж, головне питання для інвесторів у тому, якою буде подальша реакція ФРС, який оголосив про зниження обсягу викупу облігацій минулого тижня. Керівництво центрального банку не поспішає вживати заходів щодо посилення монетарної політики. Скорочення обсягів купівлі держоблігацій на $15 мільярдів на місяць навряд чи можна назвати рішучим кроком. Якщо інфляція не знизиться протягом найближчих місяців – а з чого б їй знижуватися? – то рано чи пізно доведеться підвищувати відсоткову ставку. ФРС пообіцяв, що цього не станеться раніше, ніж закінчиться програма викупу, що очікується в червні. Ринок ставить на те, що у другому півріччі 2022-го варто чекати на два підвищення по 0,25%. Але чи залишиться позиція ФРС незмінною, якщо у листопаді та грудні зростання цін не те що не зупиниться, а й прискориться? У зв'язку з цим згадується січень 2019-го, коли голова ФРС Пауелл абсолютно несподівано змінив прокладений курс, заявивши, що підвищень ставки більше не буде. І ринок, розвернувшись на 180 градусів, рвонув уперед. Як би не трапилося чогось подібного, але лише у зворотний бік.
З інших подій тижня – сезон корпоративної звітності триває. Незважаючи на те, що пік пройдено, найближчими днями на нас чекають результати багатьох відомих компаній, серед яких Disney, PayPal, Palantir та багато інших. Побачимо також, чим закінчиться IPO Rivian Automotive, одного з героїв ери електромобілів, яке оцінюють у $60 мільярдів.
Хорошого всім тижня та вдалих інвестицій!
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора