Якщо минулий тиждень можна було сміливо назвати кульмінацією сезону корпоративних результатів, то цей може запросто претендувати на звання «тижня макроекономічних подій».
У першій половині тижня вся увага буде прикута до засідання Комітету з монетарної політики ФРС (FOMC), яке пройде у вівторок — середу, 2 — 3 листопада. Усі чекають на одне: чи оголосить ФРС про скорочення програми викупу облігацій. В останні півтора року центральний банк США щомісяця вливає в економіку країни $120 млрд, купуючи державні цінні папери для підтримання економіки у важкі пандемічні часи.
Економіку, схоже, вдалося врятувати, але, починаючи з весни цього року, над регулятором тяжіє інша проблема – Інфляція! І якщо впродовж перших місяців від початку зростання цін керівництву ФРС вдавалося сховатися за словом «тимчасовий», виправдовуючи відсутність рішень недовговічною природою того, що відбувається, то тепер це практично неможливо. Нічого не залишається, як почати посилювати монетарну політику, про що й заявив голова ФРС Пауелл на вересневому засіданні FOMC, висловивши думку, що скорочення програми викупу цінних паперів, найімовірніше, почнеться до кінця цього року й закінчиться до середини наступного.
Отже, самі розумієте, значення майбутнього засідання важко переоцінити. На думку Bank Of America, головне, чого всі очікують, це: «1) можливого оголошення про початок програми скорочення викупу цінних паперів; 2) роз'яснення деталей програми викупу та її впливу на можливе підвищення ставок; 3) поточного погляду регулятора на проблему інфляції з огляду на останні дані про стан економіки». Згідно з прогнозом банку, ФРС намагатиметься не обмежувати свободу своїх дій і не фіксуватиме щомісячні обсяги купівлі. Найімовірніше, заяву про початок програми скорочення викупу буде доповнено коментарем, що конкретні обсяги залежатимуть від поточного стану американської економіки та результативності самої програми.
На думку інвесторів, керівництво ФРС також не робитиме жодних конкретних заяв про підвищення ставок, залишаючи собі більше свободи для майбутніх рішень. У вересні Пауелл заявив, що підвищення почнеться не раніше, ніж закінчиться викуп, але далеко не факт, що воно дійсно почнеться, щойно викуп закінчиться. За словами голови ФРС, «визначення строків і швидкості програми необов'язково має прямо вказувати на те, коли почнуть підвищуватися ставки». І, судячи з усього, керівництво центрального банку знову захоче послатися на необхідність спиратися на нові дані про стан економіки під час ухвалення рішень щодо зміни напрямів монетарної політики.
Отже, якщо підбити підсумки, то ФРС, найімовірніше, оголосить про скорочення програми викупу вже в середу, 3 листопада, водночас залишивши собі достатньо свободи для можливого майбутнього маневру й не заганяючи себе в прокрустове ложе оголошенням конкретних параметрів точного часу й обсягів купівлі. І, як завжди, головним залишається питання: «А коли чекати на підвищення ставок?!» Точної відповіді немає, але, судячи з настроїв ринку, це може статися вже наступного року, до того ж двічі…
Ще однією подією тижня, важливість якої складно переоцінити, стане Звіт про ринок праці за жовтень, який традиційно буде опублікований у п'ятницю.
Прогнози економістів оптимістичні: очікується, що рівень безробіття знизиться до 4,7% із 4,8% місяцем раніше, що все ще істотно вище, ніж рекордні 3,5% до початку пандемії. З-поміж негативних чинників, що вплинули на ринок праці в жовтні, називають поширення штаму Delta та небажання простих американців працювати, що провокує розрив між попитом і пропозицією на ринку праці. Остання стає дедалі більшою проблемою, про що яскраво свідчить майже рекордна кількість відкритих вакансій та історичні максимуми кількості тих, хто добровільно залишає роботу. От вам і наслідки щедрої роздачі грошових знаків несвідомим громадянам!
Хорошого всім тижня та вдалих інвестицій!
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора