Facebook Pixel

Події в Казахстані. Під прицілом інтересів США, Китаю та Росії

Ілля Куса
експерт Українського інституту майбутнього
Протести в Казахстані.  Фото: t.me / orda_kz

Протести в Казахстані. Фото: t.me / orda_kz

Події в Казахстані примітні відразу кількома моментами, пов'язаними як із внутрішньою політикою країни, так із зовнішньополітичною кон'юнктурою.

По-перше, це соціально-економічний протест за своєю природою. Таких тепер у постковідному світі стає дедалі більше.

Ми в прогнозі на 2021 рік зазначали, що соціальна радикалізація та антиелітарні настрої стануть основними трендами після ковіду. Люди виходять на вулиці не через ідеологічні, ціннісні переконання або на підтримку політичного лідера, а під тиском холодильника та загального почуття ізольованості, несправедливості та пригніченості.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!

По-друге, акції протесту в Казахстані — потужний індикатор того, наскільки серйозна ситуація з енергетикою. Різкий стрибок цін на газ у світі восени 2021 року створив умови, за яких низка країн змушені піднімати тарифи або закуповувати газ за високими цінами. Це б'є по звичайних людях та підприємствах. Отже, Казахстан — не унікальний, як мені здається. А надто з огляду на те, що там довго тримали ціну низькою, завдяки чому вона була однією з найнижчих у регіоні.

По-третє, подальша політизація протесту ще більше погіршить відносини між Заходом та Росією і посилить напругу, яку ми спостерігаємо протягом останніх місяців напередодні переговорів Путіна — Байдена.

Підписуйтесь на нас в Google News!

У РФ за будь-якого результату будуть переконані, що це Захід «підпалює периферію» Росії, щоб чинити тиск на Путіна та нейтралізувати його на якийсь час, відволікаючи від України та Європи. Це піділлє олії у вогонь протистояння, наслідки якого можуть позначитися і на нашому напрямку, бо Москва захоче піднімати ставки.

По-четверте, глобально Казахстан — одна з тих держав, які стають передовими в суперництві США та Китаю. Тут є інтереси і тих, і інших.

Центральна Азія, Південна Азія, Індійський океан — найважливіші логістичні узи для глобальних планів Китаю з реструктуризації світової інфраструктури та торгових маршрутів.

Крім того, Казахстан відіграє основну роль в архітектурі безпеки Центральної Азії як для РФ, так і для Китаю, особливо з огляду на нову політичну реальність в Афганістані.

Якщо ситуація буде розвиватися й надалі, вона неминуче стане частиною глобальної гри між КНР і США, як уже стали М'янма, Соломонові острови, Австралія, Тайвань, Афганістан, Північна Корея, Гонконг.

Чесно кажучи, якщо вже й проєктувати great power competition на події в Казахстані (хоча, як на мене, ще зарано), то тут я бачу більше сюжетів, пов'язаних із Китаєм і США, а не з Росією.

І мені здається, нам не треба поспішати влазити в цю історію зі своїми порадами про те, як побудувати успішну та ефективну демократію.

P.S. Цікаво нині стежити за діями США та Китаю щодо Казахстану. І ті, і інші мають причини, з яких вони не бажають дестабілізації цієї країни. А тому їхня реакція на те, що відбувається, буде ще одним маркером того, як Вашингтон і Пекін діятимуть у разі криз та активних фаз свого протистояння.

Текст опубліковано за згодою автора.

Оригінал

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини