Facebook Pixel

«Газовий майдан» у Казахстані: протестувальники домоглися відставки уряду

Газові протести в Казахстані – деталі. Фото: скриншот із відео

Газові протести в Казахстані – деталі. Фото: скриншот із відео

Протести в Казахстані розпочалися водночас із новорічними святами. З однієї області та вимоги знизити ціну на автогаз вони переросли в масштабний загальнонаціональний супротив і охопили практично всю країну. На тлі масових протестів влада Казахстану не лише знизила ціни на газ, а й вирішила піти у відставку.

Що спричинило загальнонаціональний гнів

Першими проти різкого підвищення ціни на автогаз – із 60 до 120 тенге за літр – вийшли жителі Мангістауської області. Протести там розпочалися 2 січня. Головною вимогою стало зниження ціни на газ для автотранспорту вдвічі. У найближчі два дні хвиля протестів, охоплюючи область за областю, накрила майже всю країну, пише ВВС.

Населення також вимагає відставки уряду, викорінення корупції та скорочення безробіття. Ще однією вимогою є відхід від політики експрезидента Нурсултана Назарбаєва.

Telegram Logo

Як повідомив виданню «Настоящее время» глава фонду «Ліберті» Галим Агелеуов, за стрімким зростанням ціни на газ стоять передусім інтереси родини колишнього глави держави.

Quote«Насправді нинішня влада чудово може знизити ціни на газ, адже все в їхніх руках. Контроль за нафтою та газом у Казахстані належить сім'ї Нурсултана Назарбаєва: це чоловік його середньої дочки Тимур Кулібаєв і це ймовірний чоловік старшої дочки Назарбаєва Даріги Кайрат Шаріп», — розповів політолог.

Силове протистояння, затримання

Мітингувальники подекуди вдавалися до рішучих дій. Так, наприклад, у Мангістауській області люди здійснили спробу силового захоплення місцевої адміністрації. Влада вивела на вулиці правоохоронців і військових із технікою. Однак, як свідчать відео в мережі, протестувальників це жодним чином не налякало й не зупинило.

ЗМІ повідомляють про сотні затриманих під час протистояння, а також про застосування поліцією світлошумових гранат і сльозогінного газу.

Місцеві жителі також почали масово скаржитися на проблеми із мобільним зв’язком і роботою популярних у країні месенджерів (WhatsApp, Telegram та Signal).

Влада здалася на третій день

Президент Казахстану ввів надзвичайний стан у Мангістауській і Алматинській областях до 19 січня. Ним передбачено запровадження комендантської години (з 23:00 до 07:00), заборона на проведення масових заходів і обмеження руху транспорту та людей.

Масштаби протесту змусили президента Казахстану Касима-Жомарта Токаєва пообіцяти народу знизити ціну на автогаз наполовину та розпустити уряд. Відповідний указ глава держави підписав вранці в середу, 5 січня.

Quote«Відповідно до статті 70 Конституції Республіки Казахстан ухвалюю: прийняти відставку уряду Республіки Казахстан», — зазначається в документі.

Окрім уряду, винними в протестах Токаєв назвав місцеве Міненерго та дві газові компанії — «Қазмұнайгаз» и «Қазақгаз».

Обов’язки прем’єр-міністра країни тимчасово виконуватиме Аліхан Смаілов (перший віцепрем'єр уряду, який відправили у відставку). Державним секретар став Єрлан Карін.

Ба більше, Токаєв розпорядився про впровадження в країні держрегулювання цін на соціально значущі товари, бензин і дизель. Глава держави готовий також до введення мораторію на підвищення комуналки строком на 180 днів.

Що далі

Після нічних заворушень і кроків влади Казахстану колони протестувальників знову виходять на вулиці Алмати. У місто ввели військову техніку, силовики зайняли позиції на ключових об’єктах інфраструктури.

Контекст. Токаєв вступив на посаду у 2019 році. Його як свого наступника обрав лідер-засновник держави Нурсултан Назарбаєв, який керував країною з 1989 року. Він і досі зберігає контроль над нею як голова Ради безпеки та Лідер нації – титул, який надає йому унікальні політичні привілеї, а також імунітет від судового переслідування.

Фотогалерея
Газові протести в Казахстані – деталі. Фото: скриншот із відео

Газові протести в Казахстані – деталі. Фото: скриншот із відео

Газові протести в Казахстані – деталі. Фото: скриншот із відео Thumb

Коментарі

Всі новини