Facebook Pixel

Податковій ще треба заслужити довіру бізнесу

Тетяна Бережна
радниця ЮФ «Василь Кісіль і Партнери»

Новопризначене керівництво Державної податкової служби України сміливо декларує, що цей орган у перспективі має стати сервісним, а не фіскальним. Це означає відкриту і прозору роботу податкової служби, що викличе довіру у громадян, бізнесу, посилить конструктивний діалог з платниками податків.

Що маємо зараз? На жаль, сьогодні податкова служба асоціюється з відсутністю діалогу з платниками податків, несподіваними результатами перевірок, неефективністю розгляду скарг платників податків, набігами податкової міліції.

Нерідко, коли після перевірки платники податків отримували донарахування податків, відмову у праві на бюджетне відшкодування ПДВ і зверталися зі скаргою до ДФС України у порядку адміністративного оскарження, це часто закінчувалося нічим: податковий орган у відповіді на скаргу цілковито підтримував позицію контролюючого органу, який проводив перевірку, переписуючи аргументацію з акта перевірки, і відмовляв у задоволенні скарги платника. З огляду на це, ми часто рекомендували нашим клієнтам не гаяти час на адміністративне оскарження і звертатися прямо до суду – шанси перемогти податковий орган у запеклому судовому засіданні значно вищі.

Нещодавно один із наших клієнтів отримав за результатами податкової перевірки податкове повідомлення-рішення, яким контролюючий орган відмовив йому у бюджетному відшкодуванні податку на додану вартість. Клієнт закупив сільськогосподарську продукцію в Україні, сплативши 20% ПДВ у вартості продукції, і сформував податковий кредит. Згодом експортував товар за межі України, і після продажу заявив різницю між податковим кредитом і податковими зобов’язаннями при експорті до відшкодування.

Хоча клієнт виконав усі вимоги податкового законодавства, які б давали йому право на бюджетне відшкодування ПДВ на рахунок у банку, податковий орган йому відмовив. Мабуть, важко писати абсолютно необґрунтований акт перевірки – для цього потрібна сильна фантазія. Податковий орган в акті перевірки «обґрунтував» свою відмову тим, що не виявив при перевірці доказів оплати нашим клієнтом послуг за відповідальне зберігання товару, транспортування, оплату праці співробітників компанії, яка зберігала продукцію перед експортом.

Причому податковий орган не має жодних зауважень щодо податкового кредиту, сформованого при купівлі товару, претензій щодо суті експортних операцій. Нема підтвердження того, що працівникам на складі зберігача товару платили заробітну плату, тому клієнт позбавлений права на бюджетне відшкодування ПДВ. Як тобі таке, Ілон Маск?

Ми підготували позов до суду, проте у світлі останніх трансформацій Державної фіскальної служби у Державну податкову службу вирішили зробити тест для цього нового органу і подати скаргу на відмову податкового органу нижчого рівня у нову Державну податкову службу України. Яким чином новий податковий орган оцінить «правову позицію» свого територіального органу? Знову скопіює акт, бездумно нам відмовить і отримає запрошення на рандеву в суді чи все-таки продемонструє, що щось змінилося?

Будемо чекати! Stay tuned!

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]