Facebook Pixel

Огляд ринків. Як коронавірус впливає на долар і чого чекати від гривні в Україні

Максим Орищак
Аналітик компанії «Центр біржових технологій» (ЦБТ)

Наприкінці січня центральні банки різних країн проводили засідання з монетарної політики. Це можна назвати стартом року, який задасть тон світовій тенденції стимулювання внутрішнього ринку шляхом зниження ставок.


Так от, на першому засіданні ФРС США, яке відбулося 29 січня, Федрезерв залишив ставку незмінною, що дає посилання на більш м'які темпи скорочення ставок по всьому світу в 2020 році.

Проте НБУ не став наслідувати приклад Америки. 30 січня Нацбанк знизив облікову ставку на 13,5% річних – до 11%. Цей крок буде сприяти зниженню вартості кредитування в Україні протягом 2020 року.

QuoteДодатково зі світових подій потрібно пам'ятати і про те, що Англія вийшла зі складу ЄС. Нова епоха починається.

Тобто і бізнес, і населення можуть оцінити крок як готовність уряду підтримувати банківський сектор шляхом пом'якшення умов кредитування. Чекати, що ставки за депозитами будуть більш вигідними, не доводиться.

Але в країні, де високий рівень боргового навантаження населення, де 30% населення перебуває за межею бідності, де присутні побоювання подальшої девальвації до 27 гривень за долар і вище, банківський сектор не отримає припливу заощаджень населення. Накопичення робити немає з чого. Значить потрібно давати розвиток кредитуванню.

Додатково зі світових подій потрібно пам'ятати і про те, що Англія вийшла зі складу ЄС. Нова епоха починається. Нові можливості для міжнародного бізнесу.

Девальвація гривні та коронавірус

По-перше, звернімо увагу, що наприкінці січня НБУ повідомив про відстрочку укладення нової програми співпраці з МВФ, що створює для нас чіткий посил на більш швидкі темпи девальвації національної валюти в лютому поточного року.

Стабільність співпраці з МВФ, стабільний приплив нових кредитів – це збереження ЗВР України. Відповідно, якщо з'являється ризик, що буде задіяно ЗВР для виплат за раніше взятими борговими зобов'язаннями, – можна очікувати, що пізніше з'являться повідомлення про ймовірний дефолт у 2020 році (що буде провокувати попит на іноземну валюту в країні, а отже, створювати валютні коливання та зайві спекуляції на внутрішньому ринку).

По-друге, важливою є ситуація навколо Китаю. Світова інвестиційна арена перебуває під тиском від повідомлень про коронавірус із Піднебесної.

Робити висновки про те, наскільки це сильний політичний піар (чому так активно роздмухують інформацію за умов широкого поширення ВІЛ-інфекції, туберкульозу і т. д. в усіх країнах) — не наше завдання. Але розцінювати подію як загрозу для темпів зростання світового споживання всіх ресурсів ми повинні.

У лютому будемо уважно стежити за повідомленнями щодо пошуку вакцини в Китаї та в інших країнах. Ця епідемія є вагомим аргументом для інвестиційних настроїв по всьому світу.

Насправді, епідемія в Китаї дала привід корекції вниз американських індексів, але в середньому просадка не перевищує 3,5%. Валюти Англії, Японії, Швейцарії отримали привід для зростання, оскільки вони більш надійні зараз для інвестування.

QuoteДля України коронавірус є загрозою непрямою: попри тісне співробітництво з Китаєм, чекати, що торгові відносини кардинально зміняться, зараз не варто.

А ось американська валюта перебуває в стані заморозки і не отримує припливу інвестиційної уваги. Проте (традиційно) якщо у світі починаються панічні настрої, то долар США зростає.

Зараз або рівень інвестиційного страху низький, або позначається програма дедоларизації економік світу за роки правління Трампа (більшість лідерів за кількістю боргових зобов'язань Америки активно від них позбуваються – це і Росія, і Китай і тд).

Для України коронавірус є загрозою непрямою: попри тісне співробітництво з Китаєм, чекати, що торгові відносини кардинально зміняться, зараз не варто.

Непряма проблема полягає в тому, що ефект від ситуації буде тільки в тому разі, якщо світова економіка буде сповільнюватися. Почекаємо розвитку подій до початку березня, перш ніж робити гучні заяви про страшні наслідки безпосередньо для економіки і населення України.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора