Президент Володимир Зеленський 22 січня прибув на ювілейний 50-й Всесвітній економічний форум у Давосі. Виступ Президента країни на економічному форумі у Швейцарії – це подія номер один, оскільки містить у собі інвестиційний потенціал для України.
Було також проведено зустрічі на тему інвестицій у переробку аграрної продукції України. З МВФ обговорили судову реформу, зміцнення верховенства права та впровадження структурних реформ, реалізацію програми розширеного фінансування обсягом $5,5 млрд (Україна та МВФ домовилися про це минулого року).
Зовнішні зв'язки, презентація країни на міжнародному рівні в умовах правління нової влади можна назвати не тільки іміджевою складовою, але й демонстрацією готовності країни вести стриману, доброзичливу зовнішню політику з націленістю на поліпшення якості життя в Україні.
Велика Британія готується 31 січня вийти зі складу ЄС і «вступити в епоху грандіозних торговельних операцій та інвестицій».
Крім того, за минулий тиждень було усунено останні перешкоди для угоди про Brexit. Велика Британія готується 31 січня вийти зі складу ЄС і «вступити в епоху грандіозних торгових операцій та інвестицій», як і обіцяв прем'єр-міністр Борис Джонсон.
Тож можна розглядати подію як перспективну для співробітництва Великої Британії з Україною зокрема. Перспектива взаємодії світового фінансового центру та України як аграрної країни полягає в тому, що на території України все частіше відкриваються хайтек-компанії, базуються відділи розробки високотехнологічний стартапів.
Тобто можна розраховувати, що якщо продукти, які будуть розробляти в Україні для хайтек-компаній, стануть цікавими для світового інвестиційного співтовариства, то це залучить гроші в країну.
Торговельні суперечки і фокус у бік США
Спостерігається сильний тиск від торговельних суперечок США/Китай, від епідеміологічної ситуації в Китаї, від невизначеності ситуації на ринку енергоресурсів (йдеться про темпи видобутку країнами ОПЕК+ і готовність змінювати цю політику за необхідності), що в сукупності загрожує скороченням світового споживання всіх ресурсів, а отже осіданням за припливом капіталу в країну.
З важливих подій цього тижня фокус буде зміщено у бік США, оскільки, крім публікації прогнозів з економіки та щодо бюджету на 2019-2029 роки від бюджетного управління Конгресу США, ми дізнаємося ще й про рішення щодо ставки від ФРС. Це стане стартом для тренда всіх світових центробанків на поточний рік.
Якщо ФРС США натякне, що вони почекають і далі знижувати ставку не будуть, то й НБУ може взяти паузу у пом'якшенні монетарної політики.
Якщо ФРС США натякне, що вони почекають і далі знижувати ставку не будуть, то й НБУ може взяти паузу у пом'якшенні монетарної політики. Наступне засідання правління Національного банку України з питань монетарної політики відбудеться 30 січня 2020 року. Нагадаємо, що востаннє НБУ знижував облікову ставку до 13,5% річних 13 грудня 2019 року, раніше – до 15,5% 24 жовтня, а ще раніше – 6 вересня до 16,5%. Згідно з останніми прогнозами НБУ, в 2020 році чекаємо скорочення ставки до 8%.
Епідемія в Китаї. Як вірус позначається на нафтовому ринку та на цінах
Україна постраждає від зовнішнього шоку у вигляді спалаху епідемії в Китаї, але варто пам'ятати, що частка України в глобальній економіці склала 0,29% минулоріч.
Тобто і вплив буде не найбільшим. У торговельних відносинах Китай становив 11,4% імпорту і майже 5% експорту країни в 2018 році, а вже за підсумком 2019 року лідирував як торговий партнер. Так, за січень-листопад минулого року головним експортним каналом України став Китай, на який припали 7,2% всього українського експорту ($3,29 млрд).
За рік обсяги експорту української продукції до Китаю зросли на 70,1%. Можна чекати, що імпорт до країни зменшився, на митниці будуть великі затримки з отриманням товару. Тобто допоки не вщухне ситуація навколо епідемії Китаю, товари з цієї країни будуть надходити в обмеженій кількості.
Для ринку енергоресурсів загроза скорочення споживання позначиться падінням цін. Перша цінова позначка для падіння нафти марки Brent розташована на рівні 52$ за барель.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора