Facebook Pixel

Навіщо «Укрпошта» купує «Альпарі банк» за 260 млн гривень

Євген Дубогриз
асоційований експерт в CASE Україна
Фото: google.com

Фото: google.com

Укрпошта купує «Альпарі банк» за 260 млн гривень.

Та це ж просто свято якесь, як казав Карабас-Барабас в анекдоті.

Третє оголошення про банківське M&A за неповний місяць. Спочатку вони прийшли за «БТА Банком», потім — за «Ідея Банком», тепер прийшли за «Альпарі Банком». Коли вже за Ощадом, Приватом та Ексімом прийдуть?

Telegram Logo

Насправді, на мою думку, усе це історії, між собою не пов'язані: «Я не навмисно, це просто збіг». «БТА» — історія купівлі ліцензії іноземцями, яким потрібно терміново розширюватися, інакше інвестори в IPO не зрозуміють, за що вони платили рік тому 6 мільярдів. «Ідея Банк» — просто добра інвестиційна ідея: для тих, хто має вільні 50 млн баксів, а настільки дешеві футболісти на ринку закінчилися, — пора по банках. Єхидно зауважу в дужках — з гарною прибутковістю. «Альпарі» — здійснення блакитної мрії Остапа Сулеймана Берта-Марія Бендер-Бея за кошт платників податків. Ну та гаразд — потерпимо. Адже ніхто цих платників особливо і не питає. Кабмін та Мінінфраструктури все вирішили, якщо вірити повідомленням у ЗМІ.

Загалом, це не якийсь винятковий інтерес до банківської системи, яка «стабільна, стійка, прибуткова та високомаржинальна», а лише набір угод, який вистрілив за збігом у жовтні — листопаді. Час слушний: літо давно закінчилося, до «крістмасів» і «джингл беллс» іще більше місяця. Можна й пожартувати про чорні п'ятниці та розпродажі, якщо є бажання.

Єдине, що бентежить (якщо не брати сам факт появи ще одного держбанку, ніби мало тих, що діють), так це ціна. 260 млн за банк із власним капіталом 200,018 млн грн та регулятивним капіталом 200,323 млн грн — це мультиплікатор 1,3. Для тих, хто не стежить за ринком, — це дуже багато.

А за банк, який балансує просто на межі фолу, і поготів. Мінімальні вимоги НБУ до регулятивного капіталу банків — 200 млн грн, у «Альпарі» на 323 тис. більше. Один невеликий дефолт за кредитом чи дуже невелике зростання ставок — і все. Або навіть без зростання та дефолтів. Банк збитковий, приблизно по 900 тис. збитків на місяць із початку року, або мінус 8,2 млн із початку року. Так, це непросте завдання: на нашому рекордно прибутковому та високомаржинальному ринку цього року опинитися в збитку, особливо якщо половина активів — це ОВДП. І банк із честю справляється з цим нелегким, без жартів, завданням.

Із сарказмом складаємо задачку для старших класів школи банківського нагляду: регулятивний капітал банку на 01.10 — 200,323 млн грн, збитки банку — 800 тис. грн на місяць, мінімальні вимоги до РК — 200 млн грн, порушенням вважається просідання капіталу нижче мінімального протягом 30 днів. Запитання: в якому місяці Комітет з банківського нагляду розгляне питання про переведення банку до категорії проблемних?

Якщо серйозно, не зовсім зрозуміло, навіщо платити 260 млн за те, що й 200 млн не коштує?

Текст опубліковано за згодою автора.

Оригінал

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини