Facebook Pixel

LEANіний ефект: як переробникам металу конкурувати в Європі

Ігор Тонєв
генеральний директор Метінвест-СМЦ

Ми всі час від часу користуємося інструментами Lean-менеджменту. На роботі і вдома. Наприклад, сортуємо сміття або віддаємо непотрібні речі. Ідеї бережливого підприємства працюють у будь-яких процесах.

Найбільша користь від Lean – у виробництві, тут можна розраховувати на хороший економічний ефект. Адже мова йде про втрати ресурсів і часу. Lean розбиває втрати на види і пропонує проаналізувати, як від них можна позбутися. Головне – всі процеси повинні створювати цінність для споживача.

Ця методика прийшла в українську металургію в середині 2000-их. У Метінвесті все почалося в 2010 році з Харцизького трубного заводу. На півроку він став нашою тренувальною базою. Польські консультанти допомогли навчити людей та відпрацювати методологію. Наші експерти роз'їхалися по своїм підприємствам і почали формувати там Lean-підрозділу. Починали з пілотних цехів, поступово розширюючи програму на всі етапи виробництва. Тепер за принципами Lean працюють всі наші підприємства. Тільки за останній рік інструменти бережливого підприємства принесли групі $32 млн.

Lean – це не тільки економічний ефект, але і культура. Важливо переконати людей у тому, що це їм потрібно. Створити умови для того, щоб вони самі пропонували способи поліпшити, дати їм можливість реалізувати свої ідеї.

Щоб принципи бережливого виробництва працювали, не обійтися без підтримки топ-менеджменту. За процесом треба стежити, інакше він зійде нанівець. Наступний крок – зацікавити середня і нижня ланка управління, а потім і всіх інших співробітників.

Така культура в нашій компанії прижилася. Ми зацікавили програмою адміністративний персонал і менеджерів з продажу, розробили систему мотивації. Співробітники подають пропозиції, як їм спростити свою роботу. Наприклад, вже два роки ми користуємося цифровим підписом документів. Причому не тільки всередині компанії, але й із зовнішніми підрядниками. Почали з логістів: їх послуги ми купуємо без паперів.

За рахунок оптимізації внутрішньої логістики і візуального менеджменту ми зменшили час на підготовку замовлень і відвантаження автомобілів і налагодили більш ефективну роботу кранового обладнання. В результаті відвантаження металопрокату зросла на 20-30%.

Скоротити простої обладнання і збільшити продуктивність допомогла раціональна організація робочого простору і зменшення часу на наладку агрегатів.

В Україні є Lean-просунуті металопереробні підприємства. Але їх можна по пальцях перерахувати. Одна з таких компаній – Modern-Expo. У компанії розповідають, що за п'ять років впровадження Lean-менеджменту продуктивність підприємства зросла на 30%, виробничі площі скоротилися на 25%, відходи – в два рази, а інвестиції в Lean повернулися в десятикратному розмірі.

Для більшості переробників Lean – безвісна далечінь. Ось типова ринкова ситуація: замовник хоче отримати 1 тисячу тонн металоконструкцій за три місяці. Завод виробляє 300 тонн в місяць. Із-за специфіки ринку в будь-який момент замовлення можуть зупинити, тому завод може поставити максимум 150 тонн, а тисячу тонн він подужає за сім місяців. Замовника це не влаштовує – і завод втрачає замовлення. Поки заводи розраховують тільки на свої потреби і не працюють з потребами замовника, вони не можуть брати участь у великих проектах.

Переробникам металу, які налаштовані грати вдовгу, ми пропонуємо пройти школу Lean-менеджменту. Підприємство разом з Українським центром сталевого будівництва та Корпоративним університетом нашої компанії презапустил Програму підвищення управлінської компетенції. З нею ринок отримає іншу якість продукції і задоволеного замовника. Програма буде стимулювати зростання продуктивності і зниження собівартості продукції. А це можливості вийти за рамки вузького внутрішнього ринку і почати працювати на експорт. Скорочення витрат дозволить компаніям стати більш привабливими роботодавцями, а галузь зможе залучити нових інвесторів.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]