Facebook Pixel

Чому зміцнилася гривня і яким буде курс долара в серпні

Андрій Шевчишин
керівник відділу аналітики ГК Forex Club

Курс гривні в серпні буде коливатися в діапазоні 24,75–25,75 грн/$. Найближчий рівень для подальшого зміцнення – 24,70 грн/$, що є мінімальним з 2016 року.

Послаблення політичних ризиків, а також високий оптимізм інвесторів щодо змін в Україні після президентських і парламентських виборів сприяють активному припливу валюти в країну. Інвестори активно купують гривневі і валютні облігації внутрішньої державної позики, незважаючи на скорочення прибутковості і заявлене зниження облікової ставки НБУ. Так, портфель нерезидентів в ОВДП тільки в серпні виріс на 31% — до 73,7 млрд грн.

Політичні ризики, які обмежували активність іноземних інвесторів і МВФ, повністю відходять на задній план. На сьогодні немає загрози для формування коаліції та нового уряду, а також впровадження реформ. Ймовірно, після призначення уряду переговори з МВФ будуть відновлені, і вже цьогоріч Україна зможе отримати наступний транш кредиту за програмою stand by.

Telegram Logo

Ризики виплат за зовнішніми зобов'язаннями істотно знижені. Після зміцнення гривні і активних дій НБУ з викупу іноземної валюти золотовалютні резерви зросли до $21 млрд, яких достатньо для проходження пікових виплат у вересні і в першій половині 2020 року. Водночас, якщо Україна отримає наступний транш кредиту МВФ, ризики дефолту будуть зняті.

Формування більшості у парламенті дозволить провести земельну реформу і відкрити ринок землі, який стане сильним каталізатором для надходження інвестицій і економічного зростання країни. Очікування відкриття ринку землі стимулюватиме приплив іноземного капіталу та репатріації місцевого капіталу. Приводом для оптимізму виступає і намічена приватизація, під яку буде заходити іноземний капітал.

Однак існують фактори, які будуть стримувати зміцнення гривні. По-перше, як тільки зміниться кон'юнктура для інвесторів, які заходять в Україну з «гарячим» капіталом, вони почнуть виходити з ринку. По-друге, серпень – це місяць зміни сезонного тренду на зміцнення, і в середньому гривня в цей період девальвує на 2,5%. Це пов'язано з закупівлями енергоресурсів і активізацією імпортерів перед новим сезоном ділової активності, розрахунками аграріїв за кредитними зобов'язаннями. По-третє, в бюджеті на 2019 рік закладений курс на рівні 29,4 грн/$, і до нього прив'язані бюджетні надходження і витрати. Якщо курс знаходиться нижче цього рівня, бюджет недоотримує кошти, і брак їх фінансується за рахунок облігацій, що розширює державний борг. По-четверте, сильне зміцнення гривні б'є по експортерах, через що скорочуються надходження від експортної виручки в країну і знижується конкурентоспроможність української продукції на світових ринках.

Курс долара США в липні зріс на 2,3% проти кошика світових валют. Сприяло цьому зниження британського фунта після парламентських виборів у Великобританії і ризиків того, що Brexit може відбутися без угод з ЄС, а також слабка макроекономічна статистика з Європи і погіршення прогнозів МВФ щодо зростання розвинених економік. Курс продажу безготівкового долара США в Україні в липні впав на 3,9% — до 25,14 грн, готівкового – на 4,3% (до 25,17 грн).

shevchishin2.jpg shevchishin3.jpg shevchishin1.jpg


The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Коментарі

Всі новини