Фото: колаж The Page
Чому Венедіктова й Баканов більше не можуть очолювати ГПУ та СБУ
Президент Володимир Зеленський усунув від роботи голову СБУ Івана Баканова та очільницю ГПУ Ірину Венедіктову. З чим повʼязано це рішення та чи має воно стосунок до затягування з обранням глави САП?
Друг Зеленського та третій номер у списку
Якщо говорити про цих двох людей — про Венедіктову та Баканова, то вони трошки різні за своїм політичним походженням.
Баканов — соратник Зеленського ще за «Кварталом» і один із його давніх-давніх друзів. Тобто, безумовно, його призначення в СБУ було так званим політичним призначенням, і тут цікавий момент: за великим рахунком, він навіть не служив в армії, він не мав жодного звання. І йому терміново дали звання лейтенанта, щоб він міг бодай формально очолити СБУ.
Але таке буває, коли керівниками силових відомств призначають політиків — на Заході це дуже поширено. Зрозуміло, що Баканова призначили тому, що Зеленський на нього покладався.
Щодо Венедіктової — вона зʼявилася вже під час виборчої кампанії Зеленського. Вона претендувала на обрання до Верховного суду, але не пройшла кваліфікаційні завдання.
На мою думку, саме призначення Венедіктової — це яскравий приклад того, коли призначають не за професійними якостями, а за принципом політичної відданості. Вона була номером 3 у списку, і це було не за ознакою професіоналізму.
Якщо про Баканова можна говорити, що він був добрим юристом, коли вів справи «Кварталу-95», то Венедіктова просто вчасно потрапила на потяг до парламенту за списком Зеленського.
Її призначили саме після відставки Руслана Рябошапки, якого Зеленський називав «на 100% моя людина», але виявилося, що не на 100%. Тобто все-таки він намагався бодай дотримуватися закону. Зокрема, не хотів давати хід так званій справі Порошенка, бо там не було достатньо доказів. А щодо Венедіктової Зеленський вважав, що вона може це зробити.
Ми, до речі, це й побачили, бо під час війни, коли начебто треба було оголошувати мораторій на взаємну політичну боротьбу, Банкова розпочала чергові атаки на Порошенка.
Чому відбулося усунення
Чи впоралися вони (Баканов і Венедіктова) зі своїми завданнями — очевидно, що ні, хоча про це насправді в нас немає достатньої інформації, вона закрита. Ми можемо лише підозрювати, що відбулося.
У нас є питання, чому так швидко вдалося захопити Херсон. Хоча я вважаю, що тут питання насправді не до СБУ, а до Верховного головнокомандувача: як так сталося, що наша армія була не готова до наступу з півдня.
Вона так само виявилася не готовою й до наступу з півночі, про що Андрій Єрмак, глава Офісу президента, відверто сказав: ми не чекали нападу з боку Білорусі, хоча мусили це прораховувати. Але північ нам вдалося відбити, а от наслідки того, що відбулося на півдні, були трагічними. І абсолютно незрозуміло, як російські танки могли так швидко пройти Перекоп і Чонгар.
Тут питання, повторюся, імовірно, не до СБУ, а до Верховного головнокомандувача, утім, ми можемо припускати, що багато чого не було зроблено: цілком можливо, що тут зауваження Зеленського є справедливими і, як наслідок, відсторонили і Баканова, і Венедіктову на час службового розслідування.
Але парадокс от у чому: ми бачимо, хто тимчасово виконуватиме їхні обовʼязки — у СБУ це Василь Малюк, який вважається людиною з обійми Олега Татарова (заступника голови ОП — The Page), а в ГПУ — Олексій Симоненко, який так само з обійми Татарова. І тут уже виникають питання.
Посилення впливу Єрмака
Ані Баканов, ані заступники, ані Венедиктова не призначалися зі списку, який би не контролювала Банкова, тобто насамперед Єрмак. Якщо це дійсно люди, які є близькими до Татарова, це говорить про те, що насправді відбувається подальша монополізація влади в руках Єрмака.
Якщо раніше Баканов, як давній друг Зеленського, ще був сяким-таким балансом впливу Єрмака, то зараз взагалі можемо говорити, що балансів немає. І небезпека полягає в тому, що Єрмак оточує себе такими людьми, які несли відповідальність за формування правоохоронного силового блоку і які й далі нестимуть таку відповідальність.
Тому, на жаль, я думаю: якщо ми будемо говорити про політичні моменти, то це означає особисте посилення Єрмака, це означає подальшу монополізацію влади в руках єдиного каналу впливу на Зеленського. Бо Єрмак — це єдиний канал впливу на Зеленського. І це свідчить про те, що ані Єрмак, ані Зеленський не хочуть позбавлятися таких одіозних людей, як-от Татаров.
Призначення голови САП
Щодо звʼязку з призначенням керівника САП, я чув, що наразі Зеленський готовий призначити того, хто був обраний главою САП, тобто переможця конкурсу, а не кандидата Банкової, який посів друге місце. Ніби президент не знає, хто блокував і чому блокувалося призначення переможця. Ми знаємо чому — тому що це не була креатура Банкової.
Зараз, очевидно, склалася така ситуація, особливо у звʼязку з тим, що ми отримали статус кандидата в члени ЄС і це була вимога Єврокомісії, щоб призначили переможця конкурсу, що далі відступати нема куди. Попри небажання Банкової, вочевидь, переможцем все-таки буде призначено не її кандидата. Але кандидат Банкової буде його заступником.
Побачимо далі, наскільки очільнику САП вдастся бути незалежним і діяти незалежно, згідно з верховенством права, а не за телефонними дзвінками.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора