Facebook Pixel

Чого коронавірус уже навчив ринок нерухомості

Вікторія Берещак
оглядачка ринку нерухомості

Під час двох останніх криз 2008 і 2014 років знижувався попит, ціни лихоманило зі знаком + і -, вмирала іпотека, але відстежувати наслідки було набагато простіше.

У нинішніх умовах виходу із соціальної ізоляції та продовження адаптивного карантину спрогнозувати майбутнє девелоперського бізнесу в Україні на 100% не наважується ніхто.

Однак є кілька моментів, які коронакриза оголила та підсилила.

Telegram Logo

По-перше, важко доведеться тим забудовникам, які жили виключно з продажів.

Цикл проєктів через затримки на майданчиках, які вони собі дозволили в період заморожування ринку у зв'язку з карантином, подовжився, що не дуже подобається покупцеві.

QuoteПопит у 2020-2021 рр. зосередиться навколо форматів «місто в місті», багатофункціональних комплексів, екоконцептів.

До того ж зростає конкуренція за покупця з грошима. Його можна привабити додатковою цінністю концепції (сервісна, рекреаційна складова, мікс-формат нерухомості та інше), високим ступенем готовності та динамікою будівництва.

Крім того, цікавиться він і різними фінансовими інструментами (тривала розстрочка, можливість кредиту на квартиру, дисконти).

По-друге, у більш виграшному становищі перебувають великі компанії із сегментною різноманітністю пропозицій. Це ті, хто пропонує покращений комфорт-клас із сервісною складовою та поліфункціональною інфраструктурою.

У складі концепцій їхніх ЖК — медична, рекреаційна, торговельна, комерційна, офісна, розважальна інфраструктура.

Попит у 2020-2021 роках зосередиться навколо форматів «місто в місті», багатофункціональних комплексів, екоконцептів з рекреаційною складовою.

По-третє, девелопери, найімовірніше, змагатимуться за клієнта шляхом пропозиції компактних за загальним метражем квартир. Ходовими будуть квартири різних планувальних рішень, але до 90 кв. м.

QuoteВідсоток покупців поки не зростатиме — немає фінансової підтримки.

Відсоток тих, площа яких є більшою, зменшиться. Цей тренд ми спостерігали торік, і він лише посилиться.

Водночас ергономіка й функціональне планування мають передбачати, щоб щонайменше 7 і більше зон могли спокійно поміщатися у житловому просторі.

Ринок нерухомості відновлюється швидшими темпами, ніж ми всі могли собі уявити. Показники продажів на початок червня у забудовників першого ешелону вже відвоювали 50-70% докризового лютого.

Проте з огляду на загальну ситуацію в країні через економічні наслідки карантину просідання обсягів продажів на ринку є можливим у межах 20-30%.


Ринок стискається. Компанії із запасом міцності, достатнім фінансовим, людським і технічним капіталом відвоюють собі ще більший шматок ринку.

Відсоток покупців поки не зростатиме — немає фінансової підтримки у вигляді застави або інших можливостей, тому боротьба за них буде запеклою.

Це призведе до того, що девелоперам доведеться робити якісніший продукт, включно зі створенням сучасної і зручної інфраструктури. Бо за інший вони грошей не отримають. Або отримають, але в обмеженому обсязі.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини